Szomorú statisztika – csaknem kétezer magyar lett öngyilkos egy év alatt
Bár csökkent az öngyilkosságok száma, még így is sokan vetnek véget életüknek önkezűleg. A legfrissebb adatok szerint 2016-ban 1317 férfi és 446 nő halt meg így Magyarországon.
Az utóbbi 20 évben szinte végig háromszor annyi férfi lett öngyilkos, mint nő. A férfiak közül legtöbben felakasztják magukat, a nők inkább a mérgezéshez fordulnak. A módszerek között szerepel még a magas helyről leugrás, a lőfegyver, a vágóeszköz használata és az áramütés is.
A halált választók közül a férfiak nagy része házas volt, a nők nagyobb része pedig özvegy. A legkevésbé a hajadon nők és az özvegy férfiak érintettek.
Aggasztó, hogy a fiatalkorú öngyilkosok száma is növekszik, 15 és 19 éves kor között tizennyolc fiú és hat lány vetett véget életének önkezével, míg 14 éves kor alatt egy fiú lett öngyilkos 2016-ban.
Az öngyilkossági hajlam örökölhető, a gének által továbbadható. Fiatalkorban az okok leginkább a családok szétesésére vagy a családon belüli konfliktusokra, az életvitel problémáira és a kortársak közötti vitákra vezethetők vissza.
Az Egészségügyi Világszervezet elemzései alapján az öngyilkosságok száma alapján Európában a második legrosszabb helyen állunk Litvánia után.
Az öngyilkosok között magas a depressziós betegek száma, így nagyon fontos ennek kezelése a megelőzés szempontjából. A mentális zavarokkal küzdők azonban több mint 50 százaléka nem jut el a megfelelő helyre, így segítséget sem kap időben.
Forrás: Magyar Nemzet
Címlapfotó: Thinkstock