Merénylet Fico ellen: A szakértő szerint hibáztak a testőrök, de a rendőrök is
A szlovák kabinet az épületben ülésezett szerdán, ezután találkozott a lakosokkal a szlovák miniszterelnök. A támadó kezet fogott az elnökkel, majd hezitálás nélkül meghúzta a ravaszt. Az 59 éves politikus a lövés után azonnal a földre esett, testőrei pedig egyből autóba tették és kórházba szállították. A helyszínt a rendőrség lezárta.
A kiszivárgott videón jól látszik, hogy az elkövető, a 71 éves, helybéli Juraj Cintula öt gyors lövést adott le Ficóra. A helyszínen tartózkodók úgy nyilatkoztak, a támadó azt kiabálta: „Robo, gyere ide!” – majd azonnal lőtt. Az elkövetőt még a helyszínen őrizetbe vették.
Az államfőt mentőhelikopter szállította a besztercebányai kórházba, mivel Pozsonyig nem biztos, hogy eljutottak volna vele.
A TA3 hírtelevízió értesülései alapján Robert Fico sok vért vesztett, egy golyó a mellkasában maradt, egy golyó a beleiben okozott sérülést, egy pedig az egyik végtagját sebesítette meg. A csatorna információi szerint az orvosok mindent megtettek, most már a politikus szervezetén múlhat, hogyan sikerül megküzdenie a sérülésekkel– írja a Napunk.
Hamran István, Szlovákia korábbi rendőrfőnöke a Denník N-nek azt nyilatkozta, a merénylet egyértelműen a biztonsági szolgálat kudarca.
Elkerülhető lett volna a tragédia
„Sajnos egyértelműen kijelenthető a helyszínen készült felvétel alapján, hogy a testőrök hibáztak. Nem lett volna szabad ilyen közel engedniük az embereket a miniszterelnökhöz, még akkor sem, ha barátságosnak ítélt tömegről volt szó. A létszám nem volt olyan nagy, hogy ne lehetett volna előzetesen szűrni a résztvevőket, ha ez megtörténik, a fegyver biztosan nem kerül ilyen közel a miniszterelnökhöz” – mondta el a Startlapnak Cseri Ferenc biztonságpolitikai szakértő. Hozzátette, a terület védelméért felelős rendőröket is érheti kritika. Nekik ugyanis ideális esetben le kellett volna zárniuk a területet, ahová az ülést követően a politikusok kijönnek, és beléptető kapukat kellett volna létesíteni.
Cseri Ferenc szerint egy ehhez hasonló, nagy volumenű politikai esemény sokkal nagyobb precizitást és szélesebb körű áttekintést igényelt volna.
„Magam is vettem már részt kihelyezett kormányülés biztosításában. Ilyenkor van egy előkészítő szakasz: a védett személyek érkezési helyszínének feltérképezése, információgyűjtés (vannak-e a helyszínen távoltartandó személyek). Ezt követően ki kell jelölni a közlekedési útvonalat, megszervezni a megfelelő biztosítást, és a legközelebbi kórháznak is készenlétben kell állnia. A helyszínen rendelkezésre kell állnia megfelelő, gyors közlekedési eszköznek: mentőautónak vagy mentőhelikopternek, hiszen egy haslövés esetében például nagyon fontos tényező az idő” – mondta a szakértő.
„Ilyen alkalmakkor a területbiztosítást a rendőrség végzi, a személybiztosítást pedig kijelölt szolgáltatók, ők egyeztetik a miniszterelnök mozgását is. A személybiztosításnak előre meg kellett volna akadályoznia, hogy a miniszterelnök közvetlen közelről beszélgessen a tömeggel, de egy golyóálló mellény is sokat segített volna: ezeket a golyókat biztosan felfogta volna” – tette hozzá.
Cseri Ferenc azt is elmondta, a belpolitikai feszültség már régóta jól látható Szlovákiában, a mostani eset pedig még jobban megosztja majd a társadalmat, a két oldal közötti ellentét várhatóan tovább éleződik majd. Hangsúlyozta, ezek az események könnyen továbbgördülhetnek az országhatárokon, már Szerbia miniszterelnökét is megfenyegették.
Egy hónapja tervezte a merényletet
Az elkövető a hírek szerint író, a Szlovák Írószövetség tagja, akinek több könyve is megjelent. Korábban egy biztonsági cégnél dolgozott, törvényesen tartott fegyvert. 2016-ban ő maga is egy támadás áldozatává vált egy plázában. Korábban politikai aktivistaként is részt vállalt.
Az RTL azt írja, férfi egy oroszbarát félkatonai csoport, a Slovenskí Branci (SB) elkötelezett szimpatizánsa lehet. Írásaiban nyíltan bírált a menekülteket és a szlovák államot is.
A rendőrség előre kitervelt, bosszúból elkövetett, védett személy elleni emberölés kísérlete miatt indított eljárást Juraj Cintula ellen. A Markíza televízió információi szerint a férfi azt mondta, büszke a tettére.
Juraj C. fia az Aktuality.sk szlovák hírportálnak nyilatkozva azt mondta: sokkolták a történtek, fogalma sem volt róla, hogy az apja mit tervezett, és mi lehetett a támadás indítéka.
Arra a kérdésre, hogy az apja gyűlölte-e Ficót, azt felelte: “Inkább úgy mondanám, hogy nem rá szavazott.”
A TA3 szlovák televíziós csatorna az elkövetőt is szóra tudta bírni, mint a felvételen elhangzott, a férfi nem ért egyet a kormánypolitikával, és az államfőválasztás óta tervezgette a merényletet. „A médiát felszámolják, miért támadják az RTVS-t? Miért rúgták ki Mazákot?” – kérdezte a stábtól a videóban az Új Szó információi szerint.
Sok az ellentmondásos információ
A szlovák médiában egyelőre eléggé ellentmondásos hírek keringenek az államfő állapotáról. Robert Kalinák védelmi miniszter szerint Fico állapota nagyon súlyos, de a szerdai éjszaka folyamán az orvosoknak sikerült stabilizálniuk. A miniszterelnököt öt órán keresztül, két orvosi csapat műtötte.
Szerda este a DenníkN beszámolt arról, hogy a politikus a műtét után magához tért. Az Új Szó adta hírül, hogy a Markíza reggel viszont ennek kórházi forrásra hivatkozva ennek éppen az ellenkezőjét állította, szerintük a műtétet követően is életveszélyben van a miniszterelnök, bár állapotát stabilizálták. Mint írják, több szervét is roncsolta golyó.
Polgárháború előszele lenne a merénylet?
Matúš Šutaj Eštok szlovák belügyminiszter szerint a merénylet politikai alapú támadás volt, melynek megvalósításáról az áprilisi államfőválasztás előtt határozhatott az elkövető. „Szlovákia fennállásának ez volt a legsötétebb pillanata, és a demokrácia legszomorúbb napja” – véli a belügyminiszter. MTI-információk szerint a belügyminiszter bejelentette egyes médiumok, kormányzati hivatalok, politikai szervezetek és képviselők fokozott védelmét.
Hozzátette, polgárháború küszöbén áll az ország, a merénylet erre a bizonyíték.
Peter Ziga parlamenti alelnök a demokrácia elleni támadásnak nevezte a merényletet. Szerinte az eset abból fakad, hogy az ország lakossága két kibékíthetetlen táborra oszlott. Andrej Danko parlamenti alelnök is hasonlóan vélekedik, ő úgy nyilatkozott: nyilvánvaló, hogy a támadás társadalmi konfliktus eredménye.
A magyar közélet is megrendült
A magyar miniszterelnök és több hazai politikus is reagált az eseményekre. Orbán Viktor így fogalmazott: „Mély megdöbbenéssel értesültem a Robert Fico barátomat ért szörnyű támadásról. Imádkozunk a mielőbbi felépüléséért.”
Szijjártó Péter azt írta az ügy kapcsán: “ki gondolta volna, hogy ilyen durva támadás történhet Közép-Európában?!” Majd azt is hozzátette: “Reménykedünk a minél gyorsabb felépülésben, s imádkozunk is érte. Hangsúlyozta, nagy szükség van Robert Ficóra a szlovák és az európai politikában is.”
Donáth Anna, a Momentum elnöke is nyilvános Facebook-posztban reagált a merényletre. Mint írta: “Sokkolt a Robert Fico elleni merénylet. Egy politikai gyilkossági kísérletet láttunk Európa közepén. Mielőbbi jobbulást a szlovák miniszterelnöknek!”
Egyelőre nem tudni, ki veszi át az államfő a helyét
Amennyiben a szlovák miniszterelnök sérülései miatt hosszabb kezelésre szorul majd, a szabályozás szerint feladatai ellátását a négy miniszterelnök-helyettes egyike venné át, a szlovák sajtó Robert Kalinákot tartja a legesélyesebbnek– közölte az MTI.
Az Index értesülései szerint az viszont, hogy pontosan mi mindenben cselekedhet Kalinák, nem egyértelmű a szlovák törvények tükrében.
Mint írják, azt, hogy a miniszterelnököt pontosan mekkora hatáskörben képviselheti a helyettese, a kormányfőnek kellene meghatároznia.
Ráadásul a törvény arra sem tér ki, mi a teendő, ha a miniszterelnök erre (például az állapota miatt) nem képes. A TASR állami hírügynökség arról számolt be, csütörtökön délelőtt Pozsonyban rendkívüli ülést tart Szlovákia Nemzetbiztonsági Tanácsa. Itt vélhetően az államfő helyettesítése lesz a téma.
(Címlapfotó: Getty Images)