Szinetár Dóra: Én a fél gyerekkoromat bántalmazva éltem végig
Az Ébresztő-óra az UNICEF magyar bizottságának első országos iskolai programja. Ennek keretében tinédzsereknek tartanak interaktív előadásokat többek között a gyerekjogokról, az online térben rájuk leselkedő veszélyekről és mindebben a szülői feladatokról. A Startlap az egyik ilyen gimnáziumi előadás után készített interjút az órát levezénylő Szinetár Dórával, aki már három éve állandó résztvevője a szervezet különböző kampányainak.
A színésznő elmondta, személyes oka is volt, hogy csatlakozott az Ébresztő-óra-sorozathoz. Ugyanis, mint fogalmazott, a fél gyerekkorát bántalmazva élte végig.
Azért bántalmaztak, vagy azért kerültem sokszor hátrányos helyzetbe, merthogy ismertek voltak a szüleim. Gyerekként folyamatosan kiközösítettek, volt az általános iskolában olyan osztályfőnöki óra, ahol mindenkinek el kellett mondania, mi a problémája velem. És velem csak az volt a probléma, hogy sokat szerepelek a televízióban, illetve, hogy a szüleim ismert színházi emberek. Nekem volt egy olyan másságom, amiről egyrészt nem tehettem, másrészt nem ártottam vele senkinek. És emiatt a másság miatt engem nagyon sokszor bántottak, amikor gyerek voltam
– emlékezett vissza az iskolás éveire a színésznő.
Szinetár Dóra elmondta, azzal volt hatalmas szerencséje, hogy az édesanyja (Hámori Ildikó színésznő – a szerk. megj.) mindig kiállt mellette, ugyanis olyan bizalmi viszony alakult ki köztük, hogy bármilyen problémája adódott, meg tudta osztani vele.
Szinetár Dóra arról is mesélt, hogy anyaként ő hogyan tudja megvédeni a gyerekeit korunk tipikus problémáitól, főként az online térben rájuk leselkedő veszélyektől. Mint ismert, Szinetár Dórának nemrég született meg a harmadik gyereke, tehát ő egyelőre védettséget élvez, a 22 éves fia pedig viszonylag szerencsés generációhoz tartozik, hiszen amikor kamasz volt, még nem volt ennyi fenyegetettség. A most 11 éves kislánya generációja ellenben már nehezebb helyzetben van.
Nagy szerencsénk van, mert Waldorf-iskolába jár és ott elvárás a szülők felé, hogy a gyereknek 8. osztályig sem okostelefonja nem lehet, sem internet közelébe nem kerülhet. Nálunk nincs otthon számítógépes játék, tévét csak én nézek néha. A család általában DVD-n néz filmeket, amikről beszélgetünk, aztán megyünk ki a kertbe. Tehát őt egyelőre sikerül ettől távol tartani, de nyilván előbb utóbb ős is fel fog kerülni az online térbe. A megoldás az, hogy ez minél később történjen meg, illetve hogy bizalmi viszony alakuljon ki a gyerek és a szülő között. Köztünk működik
– meséli a színésznő.
Szinetár Dórával beszélgetünk élőben gyerekjogokról, internetes zaklatásról és szülői feladatokról.
Közzétette: Startlap – 2018. szeptember 27., csütörtök
Szinetár Dóra az Ébresztő-óra egyik legfontosabb feladatának azt tartja, hogy felhívja a gyerekek figyelmét az őket illető jogokra, és hogy tudatosítsák bennük, ezek a jogok mindenkire egyformán vonatkoznak, mert csak így válhatnak felelősségteljes felnőtté. A színésznő úgy véli, szükség van rá, hogy a kamasz megélje, ő egy nagy egésznek a része, amelyben a jogok nem csak őt védik, de a társait is.
Soha nem arról beszélünk velük, hogy követeld a jogaidat, hanem hogy kötelezettségeink is vannak a jogaink mellett. Ilyen kötelesség, hogy legyünk őszinték a szüleinkkel, mert ők csak ebben az esetben tudnak megvédeni minket, érvényt szerezni a jogainknak
– fogalmazott.
Szinetár Dóra ugyanakkor a megelőzésben hisz. Szerinte kiskorban kell arra nevelni a gyereket, hogy elfogadó legyen, és ebben a szülőnek óriási a szerepe. Mint kifejtette: ha a világra nyitott, mások jogait tisztelő és a saját jogaival is tisztában lévő felnőtteket akarunk nevelni belőlük, elengedhetetlen már egész kiskorukban jó példát mutassunk a gyerekeinknek.