Szamos László elmesélte, mi a Szamos sikerének a titka - egy marcipánrózsával indult a cukrászdabirodalom
Sokan nem tudják, hogy az Európa szerte híres Szamost, ami ma már igazi marcipán-nagyhatalomnak számít, egy félárva, szegény származású szentendrei cukrászinas, Szamos Mátyás indította el. Mátyást lakatosinasnak szánták, de neki nagyon nem tetszett ez a sors, ezért testvérével elgyalogolt Budapestre, hátha találnak valahol egy olyan cukrászdát, ahova felveszik tanulónak – írja a Bors.
Sehol nem volt felvétel, de valaki azt tanácsolta neki, menjen el Auguszt E. Józsefhez. Ott az egyik kislánynak megtetszett az apám, és elintézte, hogy találkozhasson személyesen a mesterrel. Jó kiállása és határozottsága szimpatikus volt neki, így felvette apámat néhány hónapra
– mesélte a lapnak Szamos Mátyás fia, László. Később egy dán cukrász jelent meg az üzemben, aki megmutatta, hogyan készül a marcipánrózsa.
Apám elcsent egy kis marcipánt, és a műhely fölötti kis padlásszobában hajnali háromig gyakorolta. Szép formás rózsát csinált, reggel büszkén mutatta a mesternek. A nevét hamar megismerték és elismerték a szakmában. Így kezdődött a történetünk.
A Szamos család a hatvanas években fogott bele a tortadísz gyártásba kisiparosként: egy pilisvörösvári parasztházban rendezték be az első üzemüket, ahonnan kiszállították a termékeket. Eleinte egyetlen alkalmazottjuk volt, 25 évvel később pedig már húszan dolgoztak nekik. Az évtizedek során kilenc négyzetméterről négyezer négyzetméterre nőtték ki magukat – mondja Szamos László. Egy régi Pilisvörösvári iskola épületete lett az új műhely.
Mivel ekkor már nem tudták teljesíteni a megrendeléseket, külső üzemeknek is kiadtak munkát. Jelenleg 500 embert foglalkoztatnak, akiknek a fele dolgozik az anyacégben. Az első édességboltjukat 1987-ben nyitották meg a Párisi utcában, és maguk is meglepődtek, mekkora sikerük volt: Szamos László azt mondja, ötvenméteres sorban kígyóztak az emberek a fagylaltért. Több mint tíz évvel később, a Böszörményi úton megnyílt az első cukrászdájuk is, amelyből ma már országszerte 23 üzemel.
Sokan megkérdezik tőlem, mi a sikerünk titka. Apám mindig azt mondta: nincs más titok, csak a minőség. Bele kell tenni az anyagot, ennyi az egész. Mindig előttem van az ő mércéje. Az egész család ezzel az elhivatottsággal folytatja az utat, amit édesapám elkezdett.