Szabolcsi rendőrök az országos főkapitányhoz fordultak: három évig megtagadta a kapitányuk a túlórapénzek kifizetését
Az Index korábban már többször írt a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei rendőrökkel történő visszaélésekről, miszerint a helyi főkapitány nem hajlandó kifizetni túlóráikat. A vádakat letagadták, a szabolcsi rendőrök pedig egy levélben jelezték az országos főkapitány felé: a portál értesülései hibátlanok voltak, súlyos jogsértés érte őket.
Segítségért fordultunk önhöz, mint a főnökünkhöz! Tisztelettel megkövetjük a szabályokat; de szeretnénk leszögezni, hogy ha ránk is vonatkoznak a jogszabályok és a belső szabályok, és ellenünk fegyelmi vagy büntetőeljárást is tudnak indítani, akkor ezek a szabályok ugyanúgy vonatkozzanak Farkas József főkapitányra is! Mivel a főkapitány is egy kolléga, nehéz nekünk leveleket írni róla önnek, szerettük volna házon belül elintézni ezt, de nem lehetett
– olvasható a Balogh János országos rendőrfőkapitánynak szóló levélben. A rendőrök leszögezik: nem politizálni akarnak, “házon belül” szerették volna rendezni az ügyet, de erre nem volt lehetőségük, ugyanis aki jelezte a gondot a megyei kapitánynak, annak azt mondták, nyugodtan szedheti a sátorfáját.
Mint írják, “ilyen rendszerszintű visszaéléssel – amivel 3 éve küzdünk – még nem találkoztunk”. Arról van szó, hogy a törvény szerint a rendőrök szabadon rendelkezhetnek arról, mit kérnek túlóráikért: pénzt, vagy szabadidőt. Ezt a jogot azonban a beszámolók szerint Farkas József megyei főkapitány 2015. október 15-től kezdve megtagadta beosztottjaitól, és nem volt hajlandó anyagi kompenzációt nyújtani a túlmunkáért. Farkas József három évvel ezelőtt négy napra “magához vonta a túlórák elrendelésének jogkörét”, ami előtte a helyi kapitányokhoz és a határrendészeti kirendeltséghez tartozott.
Ezalatt a 4 nap alatt ugyanis a főkapitány nem akart pénzt fizetni a dolgozó munkatársainak a túlórákért. Amikor ezalatt a 4 nap alatt bármilyen alapjogcímes túlórát igénylő esemény történt, akkor a szolgálati út betartásával felhívták a főkapitány urat, és mint addig is, jelentős részben pénzben kérte az állomány a túlóráját. Ő azonban ezt megtagadta és a teljesítendő túlórák csak egy részét engedte pénzben megváltani.
Ez a rendszer azért csak ilyen rövid ideig tartott, mert “a főkapitány úr nem tudta kezelni a saját maga által teremtett helyzetet”, ezért a szabadidőben megváltható túlórák engedélyezését visszaadta a helyi parancsnokok jogkörébe. Viszont “a fizetős túlórák jogkörét megtartotta magának”, amivel “kényszerhelyzetbe hozta” a saját kapitányait és helyi rendőrkapitányságok vezetőit, és “elkezdődött a megyében az a helyzet, hogy ha az állomány egyik tagja a túlóráját a törvény szellemében szabad választása alapján pénzben akarta megváltani, akkor a főkapitány úrhoz kellett fordulni”.
Farkas József megyei főkapitány azonban csak a túlórák töredékénél bólintott rá arra, hogy pénzben váltsák meg őket. A levélben arról írnak, hogy ez 2017. június 29-ig ment így, de a helyzet utána sem lett jobb: ekkor Farkas visszaadta a saját kapitányainak a túlórákkal kapcsolatos teljes engedélyező jogkört, viszont keretszámot szabott arra nézve, hogy pontosan mennyi fizetős túlórát engedélyezhetnek. Vagyis mint írják, a vezető beosztottjait kényszerítette arra, hogy “nyirbálják meg a dolgozó rendőrök túlóráit és ők legyenek azok, akik a balhét elviszik helyette”.
A helyzetet a szabolcsi rendőrök több dokumentummal is alátámasztották, amikből a pontos számok is kiderültek. Ezek szerint a 2016 során keletkezett 55 880 óra alapjogcímes túlórából mindösszesen 7224 volt pénzben megváltva, amivel 190,6 millió forintot vettek el az állománytól.