Svéd kormányfő: Svédország NATO-tagságról nincs mit tárgyalni többé
A svéd miniszterelnök pénteken a TV4 svéd televízióban azt mondta,
szívesen látogat Budapestre, hogy különböző ügyekről tárgyaljon, de előbb Brüsszelben lesz egy találkozója Orbán Viktorral, “ahol elkezdhetjük a megbeszéléseket”.
Esetleges budapesti látogatásáról kifejtette, “kell találni egy időpontot, az ilyen dolgokat általában nem sietve intézzük. Úgy gondolom, hogy mindkettőnk naptára nagyon zsúfolt”. A svéd miniszterelnök szerint Svédországnak és Magyarországnak sok megvitatandó ügye van, de Svédország NATO-tagságát illetően nincs miről tárgyalniuk.
A NATO-tagságról nincs mit tárgyalni többé. Ezzel szemben megvitathatjuk például, hogy NATO-tagként miként tudunk a legjobban együttműködni
– fogalmazott Ulf Kristersson. A svéd kormányfő azt mondta, Svédország nem tesz semmilyen új ígéretet a NATO-t illetően. “Nincsenek napirenden olyan követelések, amelyek a NATO-tagsággal függenének össze.”
Azonban a két ország sok mindent megvitathat, közte a NATO-n belüli együttműködést, a leendő magyar EU-elnökséget, Ukrajna támogatását vagy azt, miként lehet a legtöbbet kihozni abból, hogy a két ország légiereje ugyanazt a vadászgépet használja, a svéd JAS Gripent. Kristersson
nem bocsátkozott jóslásba arról, hogy országa pontosan mikor válik a védelmi szövetség 32. tagjává, de azt mondta, hogy várhatóan “nagyon hamar”.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár újságírói kérdésre válaszolva pénteken Brüsszelben arról nyilatkozott: arra számít, hogy a magyar parlament ratifikálja Svédországnak a katonai szövetséghez való csatlakozását, amint február végén újra összeül.
Elmondta: Svédország belépése a NATO-ba az egész szövetséget erősebbé teszi. A főtitkár továbbá megköszönte Recep Tayyip Erdogan török elnöknek, hogy aláírta a Svédország NATO-csatlakozásáról szóló ratifikációs okmányt, majd hangsúlyozta:
várom a ratifikálást Magyarország részéről, amint a parlament újra összeül.
Kövér László csütörtökön nyilatkozott az Indexnek arról, hogy nem támogatja Svédország csatlakozását. Az Országgyűlés elnöke kijelentette, a svédek
olyan messzire mentek Magyarország pocskondiázásában, a demokratikusan megválasztott kormány gyalázásában és a mozgásterének szűkítésében, amit nem lehet meg nem történtté vagy mellékes körülménnyé tenni.
Svédország – Finnországgal együtt – 2022 májusában, Oroszország Ukrajna elleni háborújának megkezdését követően kérte felvételét a NATO-ba.
(MTI)
Címlapkép: AFP