Bűzös szag terjeng Sajóbábonyban és környékén
Alakszai Zoltán főispán rendkívüli megbeszélést hívott össze a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye területén, legfőképp Sajóbábonyban és környékén terjengő etil-merkaptán ügyében – közölte a kormányhivatal sajtószolgálata pénteken az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint a csütörtöki egyeztetésen a leginkább érintett tizennégy település polgármesterei, a katasztrófavédelmi igazgatóság és a környezetvédelmi hatóság munkatársai egyeztettek a lakosságot érintő problémáról.
A területen kedd óta terjengő “bűzös szag” miatt több jelzés és lakossági bejelentés is érkezett a kormányhivatalhoz.
A zavaró, ipari eredetű szaghatások visszatérő problémaként jelennek meg Sajóbábonyban és a környező településeken – írták.
A közlemény szerint a sajóbábonyi ipari park területét a környezetvédelmi hatóság kiemelten kezeli, a rendszeres ellenőrzések mellett kétszer tartott helyszíni ellenőrzést az érintett cég telephelyén, további 14 alkalommal pedig – Sajóbábony mellett -, Sajóecseg, Sajókeresztúr és Szirmabesenyő településeken.
A rendkívüli egyeztetésen a főispán a sajtóanyag szerint kiemelte, a környezetvédelmi hatóság továbbra is mindent megtesz azért, hogy mindenkivel betartassa a környezetvédelmi jogszabályban foglaltakat. A környezetvédelmi hatósági vizsgálat azonosította a szaghatás forrását, és folyamatban van a tényállás tisztázása – közölték.
Jogszabálysértés megállapítása esetén bírság kiszabása mellett – súlyosságtól függően – intézkedési terv elkészítésére vagy az alkalmazott technológia felülvizsgálatára kötelezhető a jogszabálysértő vállalkozást, hogy megszüntessék vagy legalábbis minimálisra csökkentsék az észlelt probléma jövőbeli előfordulásának kockázatát – tudatták.
Ismertették: az azonosított anyag az etántiol, más néven etil-merkaptán, amely egy vízben rosszul, míg alkoholban jól oldódó színtelen, kellemetlen szagú folyadék. Etántiolt, melynek szaga a póréhagyma vagy a vöröshagyma szagára emlékeztet, szándékosan adagolnak a szagtalan földgázhoz és a propán-bután gázhoz, hogy a tűz- és robbanásveszélyt megelőzzék – írja az MTI.
Címlapkép: Getty Images