Pert nyert a matektanár a Rogán-féle titkosszolgálat ellen
Koczka István matematikatanár egy igazán különös perben nyert első fokon a Nemzeti Információs Központ ellen (NIK) – írja a 444.hu. A pedagógus ugyanis önkéntesnek állt volna Ferenc pápa budapesti vizitjekor. A jelentkezését el is fogadták, azonban nem sokkal később megdöbbentő hírrel szembesült a tanár.
Történt ugyanis, hogy mégsem mehetett segíteni, mivel fennakadt a nemzetbiztonsági vizsgálat hálóján.
Mindezt azért történhetett, mert a Biztonsági Háttérellenőrzést Koordináló Rendszer (BHKR) „büntetőjogi, közbiztonsági vagy nemzetbiztonsági kockázatot” látott abban, ha Koczka a pápa közelében tartózkodott volna.
A pedagógust ezt nem hagyta nyugodni, mivel nem értette, milyen kockázatot is jelentett volna, ezért rákérdezett, hogy mi is a baj a személyével. Ekkor jött a második hidegzuhany, ugyanis a NIK szimplán megtagadta a választ.
De a tanár itt nem állt meg, pert indított: továbbra is szerette volna megtudni, miért és milyen adatok alapján utasították el.
A jogi képviseletét Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) látta, amely szerint hivatalosan soha nem derült ki Koczka minősítésének az oka. Ugyanakkor a tanár jogszerűen vett részt a pedagógustiltakozásokon és a petíciókat is aláírta.
“Az ugyanakkor a TASZ szerint súlyos jogsértés lenne, ha emiatt került volna a titkosszolgálatok látókörébe” – írta erről közleményében a jogvédő szervezet.
A Nemzeti Információs Központ a per egésze során sem volt képes olyan anyagot bemutatni, ami bizonyította volna, hogy Koczka személyével kapcsolatban nemzetbiztonsági rizikó állt volna fent.
Remport Ádám, a TASZ jogásza szerint az ügy túlmutat Koczka István esetén. “Mivel a BHKR működése nem nyilvános, elképzelhető, hogy egy olyan adatbázisról van szó, ahol ismeretlen kritériumok alapján gyűjtenek adatokat, így akár kisebb szabályszegések miatt is kockázati kategóriába sorolhatnak bárkit, akit ezután határozatlan ideig »kockázatként« tartanak nyilván” – mondta a jogász.
Címlapkép: Getty Images