Már szerdán kezdődik a párizsi olimpia
Futballban a férfiak lépnek pályára szerdán, nyitányként rögtön két esélyes is szerephez jut, Argentína Marokkóval indít, míg Spanyolország az első olimpiai szereplésére készülő Üzbegisztánnal kezd – írja az MTI. A nap folyamán egészen késő estig mennek majd a mérkőzések.
Ugyanez a helyzet a hetes rögbivel, a tojás alakú labda kedvelői számára Ausztrália és Szamoa összecsapásával indul az olimpia, de Franciaország, Új-Zéland és Írország is pályára lép a nap folyamán.
A párizsi nyári olimpia -2. napi programja, 07.24-én, szerdán:
15:00 – 23:00
Futball: Férfi – Csoportmeccsek
Nyitómérkőzés: Argentína – Marokkó
15:30 – 22:00
Rögbi: Férfi – Csoportmeccsek
Nyitómérkőzés: Ausztrália – Szamoa
Nem a legjobbak versenyeznek
Szerdán a férfiaknál nyolc futballtalálkozót is rendeznek a francia főváros mellett Nizzában, Marseille-ben, Saint-Étienne-ben, Lyonban, Nantes-ban és Bordeaux-ban.
A labdarúgás az egytelen csapatsportág a játékokon, amelyen több mint 12 együttes szerepel, legalábbis a férfiaknál 16 válogatott lép pályára, a nőknél egy tucat. Szintén kuriózum, hogy a férfiaknál nem a legjobbak szerepelnek, hanem a 23 éven aluliak három túlkorossal kiegészülve.
A férfiaknál az egyik esélyes Spanyolország, amelynek keretében két olyan játékos is található – Fermin Lopez és Alex Baena -, akik ott voltak a németországi Európa-bajnokságon aranyérmes csapatban. A három túlkoros, Ruiz Abel (Girona), Sergio Gomez (Real Sociedad) és Juan Miranda (Bologna) szintén komoly erősítést jelent.
Míg a spanyoloknál két friss Európa-bajnok van, a szintén favorit argentinoknál két világbajnok: a 36 éves Nicolas Otamendi és a Manchester City csatára, Julian Alvarez. Javier Mascherano, az olimpiai válogatott edzője Lionel Messire is számított volna túlkorosként, de a 2008-ban, Pekingben ötkarikás győztes sztár nem vállalta a szereplést. Argentína párizsi sikerével beérheti és megelőzheti az éremtáblázaton három arany-, egy-egy ezüst- és bronzéremmel első Magyarországot.
A szintén az olimpiai bajnoki címre pályázó házigazdáknál a legnagyobb név Alexandre Lacazette, az Arsenal volt támadója, aki most az Olympique Lyont erősíti.
A címvédő brazilok nagy meglepetésre nem jutottak ki a játékokra.
A csütörtök a nőké
A női labdarúgótorna egy nappal a férfiaké után rajtol, a spanyolok pedig ugyanúgy a legnagyobb favoritok közé tartoznak, ami nem is meglepő a tavalyi világbajnoki címüket követően. Legfőbb kihívójuk az ötkarikás játékok legeredményesebb csapata, a négy aranyéremmel rendelkező amerikaiak lesznek, akik 2012 után szeretnének ismét a csúcsra jutni.
Meglepetést okozhatnak a házigazdák, ugyanis az elmúlt nagy tornákon rendre jól szerepeltek – két éve az Eb-n elődöntőig, míg 2023-ban a vb-n a negyeddöntőig jutottak -, de az igazi áttörés eddig nem jött össze nekik. A franciáknak ugyanakkor már a csoportkörre is jutott komoly rivális a címvédő Kanada révén.
A férfiak fináléját augusztus 9-én, míg a nőkét augusztus 10-én játsszák a párizsi Parc des Princes-ben.
Háromszoros rendező
A francia főváros először 1900-ban, a világkiállítás árnyékában rendezte meg a II. nyári olimpiát, másodszor 1924-ben a VIII. nyári játékokat, a mostani alkalommal harmadszorra lesz az esemény házigazdája, ezzel felzárkózik a szintén háromszoros rendező Londonhoz (1908, 1948, 2012).
A 2024-es játékokkal visszatér a hagyományos négy évenkénti rendezési ciklus, miután a 2020-as tokiói játékokat – az ötkarikás mozgalom történetében példátlan módon, a koronavírus-járvány miatt – 2021-re kellett halasztani.
15 715 km
A versenyek fő helyszínéül szolgáló, történelmi nevezetességeket bevető Párizson kívül az agglomeráció, valamint Franciaország európai területének 16 városában rendeznek versenyeket, illetve az olimpiák történetében a rendező várostól legtávolabb eső helyszínen, a 15 715 km távolságban levő francia polinéziai Tahitin, amely a hullámlovaglásnak ad otthont.
Ilyen messze egy sportág küzdelmeit a versenyek központjától csak 1956-ban rendezték meg, akkor a melbourne-i játékok lovasversenyeinek Stockholm adott otthont.
Rendhagyó helyszínen a nyitóünnepség
A nyitóünnepséget az olimpiatörténetben szokatlan módon nem egy stadionba, hanem városi helyszínekre tervezték, a Párizs legyen az emberek olimpiája (nyitott játékok) gondolat jegyében. A nemzetek sportolói 80 hajóban, 6 kilométer hosszú útvonalon, Párizs ikonikus nevezetességei között vonulnak fel a Szajnán, a protokolláris eseményeket a mini stadionná alakított Trocadéro kertbe tervezték. Az ingyenes eseményre több mint 300 ezer nézőt várnak. Ha a biztonság úgy kívánja, a Nemzeti Stadion (Stade de France) lesz a helyszín. A biztonság megőrzésében az Europol és 40 ország nyújt rendőri segítséget, a versenyek lebonyolításában 45 ezer önkéntes működik közre.
Sportolók, sportágak
A párizsi olimpián 206 ország 10 714 sportolója vesz részt, semleges színekben 15 orosz és 16 fehérorosz sportoló versenyez.
Az Ukrajnában zajló katonai invázió miatt Oroszország és Fehéroroszország a csapatsportágakban nem delegálhatott olimpikonokat, a két ország versenyzői az egyéni sportágakban is csak semlegesként indulhatnak, közülük is csak azok, akik az Ukrajna elleni háborút aktívan nem támogatták.
A párizsi olimpikonok 32 sportág 329 versenyszámában mérik össze tudásukat, 157 férfi, 151 női, illetve 21 vegyes csapatnál osztanak érmet.
Magyarország 180 fős sportolói küldöttsége 106 versenyszámban indul.
A 28 hagyományos olimpiai sportág mellett a tokiói olimpián bemutatkozó sportmászás, gördeszkázás és hullámlovaglás is helyet kap a programban, illetve debütál a táncsportág első olimpiai versenyszáma, a breaktánc.
Bemutatkozik a légitaxi
Közlekedési újdonságként a párizsi olimpián mutatkoznak be a német Volocopter startup által üzemeltetett légitaxik, amelyek a tervek szerint egy szajnai uszályon kialakított repülőtérről, a Vertiport de Paris-Austerlitzről emelkednek majd a magasba.
Az olimpia rendezési költségét 9 milliárd euróra becsülik, kisebb része állami pénz, nagyobb részét szponzorok, különböző magáncégek állják. A látványosnak ígérkező záróceremóniát a 80 698 férőhelyes Nemzeti Stadionban tartják, és a 2028-as Los Angeles-i olimpia kulturális bemutatójával zárják. A párizsi sportesemények augusztus 28-án a paralimpiai játékokkal folytatódnak – írja az MTI.
Szurkolói klub a Kopaszi-kertben
Pénteken a párizsi játékok megnyitójának napján kezdi meg működését a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) szurkolói klubja a Kopaszi-gáton, a Kopaszi-kertben, ahol korábbi olimpiai bajnokok szakértő hozzászólásai színesítik majd a magyar érdekeltségű sporteseményeket.
A MOB honlapján olvasható közlemény szerint érdekes kerekasztal-beszélgetésekkel, izgalmas programokkal, a közös drukkolás élményével várják a rajongókat, ráadásul az olimpiáról hazatérő sportolók egy része is egyenesen a klubba megy majd, hogy első kézből számoljon be az élményeiről. Az eseményhez a MOB stratégiai partnerei is csatlakoznak kísérő programokkal, extra élményekkel.
A magyar olimpiai csapat szurkolói klubja a Kopaszi-kertben július 26. és augusztus 11. között tart nyitva minden nap 13 és 23 óra között.
Címlapkép: MTI/Illyés Tibor