Ők a paralimpia magyar hősei, akik 15 éremmel érkeztek haza
A küldöttség – melyet 13 sportágban szereplő 39 versenyző alkotott – 15 éremmel, öt arannyal, hat ezüsttel és négy bronzzal zárt a francia fővárosban. Magyarország hasonlóan szerepelt, mint három éve Tokióban, amikor 16 dobogós hellyel, közte hét elsővel zárt.
Dobogó legfelső fokára állhattak
Aranyérmeseink közül kiemelkedik Konkoly Zsófia, aki 400 méter gyorsúszásban és a 200 méteres vegyesúszásban a dobogó legfelső fokára tudott felállni.
Ekler Luca atlétikában, távolugrásban szerzett aranyérmet, megvédve olimpiai bajnoki címét. A TFSE 25 éves atlétája a szám világbajnoka és világcsúcstartója is egyben.
Pap Bianka már a paralimpia második napján aranyérmet szerzett 100 méteres hátúszásban, ezzel ő is megvédte olimpiai bajnoki címét. “A végén láttam, hogy az amerikai lány nagyon jön, közelít, engem pedig már csak a lelkem vitt előre. De nagyon meg akartam nyerni, nem akartam neki odaadni a győzelmet” – nyilatkozta győzelme után.
Kiss Péter Pál kajak 200 méteren védte meg olimpiai bajnoki címét Párizsban. A Budapesti Honvéd 21 éves tehetsége világ- és Európa-bajnok is egyben.
Ezüstérmeseink a párizsi paralimpián
Illés Fanni a 100 méteres mellúszás számában állhatott a dobogó második fokára. Mindezt már édesanyaként érte el. “Üzenem a magyaroknak: sajnálom, hogy csak egy ezüst, de nekem ez egy aranyéremmel ér fel” – nyilatkozta a döntő után.
Hajmási Éva, Madarászné Mező Boglárka, Krajnyák Zsuzsanna, Veres Amarilla – az idén Európa-bajnok kerekesszékes tőrcsapat eggyel feljebb lépett a tokiói bronzhoz képest. Külön érdekesség, hogy az olimpiai játékokon hetedszer résztvevő Krajnyák karrierje 13. paralimpiai érmét nyerte.
Luterán Petra távolugrásban szerezte meg az ezüstérmet. “Nagyon örülök! Egyéni csúcs hatodik ugrásra és második hely, ezt még álmomban sem gondoltam volna” – nyilatkozta a verseny után.
Konkoly Zsófia a két arany mellé még egy ezüstöt is begyűjtött, utóbbit a 100 méteres pillangó számában. Konkoly óriási eredményei mellett ugyanakkor saját bevallása szerint nagyon csalódott volt, hogy 100 pillangón nem sikerült címet védenie.
Pap Bianka a 200 méter vegyesúszás számában ért el ezüstöt, így nemcsak az aranyérmével térhetett haza. A vegyesúszás döntőjéről úgy nyilatkozott, hogy nagyon élvezte az úszást, bár sokáig meg volt győződve, hogy első lesz, de ez végül ez nem jött össze.
Ekler Luca Európa-csúccsal lett ezüstérmes 400 méteres síkfutásban a párizsi paralimpián, Stade de France-ban. A TFSE 25 éves sportolója tavaly világbajnokságot nyert ebben a számban szintén Párizsan, bár akkor egy másik stadionban.
Bronzérmeseink a párizsi paralimpián
Major Endre, Európa-bajnok asztaliteniszező – aki Rióban negyedik, Tokióban pedig ötödik volt – Párizsban végre az olimpiai dobogó harmadik fokára állhatott MS1 kategóriában.
“Nagyon örülök ennek a bronzéremnek. Minden szempontból az első helyen van a pályafutásomban ez a paralimpia, lett egy érmem, a hangulat, a helyiek lelkesedése pedig felejthetetlen” – mondta szenvedélyesen Major a bronzmeccs után.
Pálos Péter szintén asztaliteniszben, de MS11 kategóriában lett olimpiai bronzérmes. Pálos egyébként kétszeres olimpiai bajnok (London, Tokió), illetve Rio de Janeiróban is szerzett már olimpiai bronzérmet.
Pap Bianka 400 méter gyorson állhatott fel a dobogó harmadik fokára. Pap volt a magyar csapat egyetlen tagja, aki teljes (arany, ezüst, bronz) éremkollekcióval jöhetett haza.
Szvitacs Alexa asztaliteniszben hozta el a bronzot. Világbajnokunk korábban már a tokiói olimpián is harmadik lett.
Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke maximálisan elégedett a magyar csapat párizsi paralimpián nyújtott teljesítményével, ahogy fogalmazott: minden magyar büszke lehet, és legyen is a sportolókra.
(A válogatás az MTI olimpia híreiből készült)
Címlapkép: Az aranyérmes Konkoly Zsófia a 2024-es párizsi nyári paralimpiai játékok nõi 200 méteres SM9 vegyesúszás kategóriájának eredményhirdetésén a nanterre-i Paris La Défense Arénában 2024. szeptember 5-én.
MTI/MOB/Szalmás Péter