Öt év alatt másfélszeresére nőtt az alapfokú és a középfokú végzettséggel rendelkezők bére
Öt év alatt az alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezők fizetése emelkedett leginkább – írja az Index a Fizetesek.hu kutatása alapján. Hozzátették ugyanakkor azt is, hogy a diplomás munkavállalók még így is kétszer annyit keresnek.
2013-ban az általános iskolai végzettséggel rendelkezők havi bruttó átlagfizetése még 146 ezer, 2018-ban viszont már bruttó 227 ezer forintot volt. Ez 55 százalékos növekedést jelent, ami a legmagasabb az összes végzettséget figyelembe véve.
A szakközépiskolát végzettek, illetve az OKJ-vel, valamint érettségivel rendelkező munkavállalók bére pedig 50, illetve 45 százalékkal emelkedett öt év alatt, így ők átlagosan havi bruttó 233 ezer forintot, illetve 275 ezer forintot vihetnek haza.
A diplomások fizetése kevésbé növekedett, de még mindig ők keresnek a legjobban
Noha a diplomás munkavállalóknál alacsonyabb volt a növekedés, átlagjövedelmük még így is jóval magasabb. Főiskolai diplomával jelenleg 421 500, egyetemi végzettséggel pedig 448 500 forintot lehet keresni. A kutatásból kiderült, hogy a pályakezdő diplomások többet keresnek, mint a több éve dolgozó érettségizett munkavállalók.
Szakmai tapasztalat nélkül és általános iskolával átlagosan 195, szakközépiskolával 216, érettségivel 240; OKJ papírral 246, főiskolai diplomával 332, egyetemi végzettséggel pedig 339 ezer forintot lehet hazavinni átlagban kezdő fizetésként.