Orbán közölte, hány forinttal nőtt minden magyar vagyona a reptér visszavásárlásával
Túlélni novemberig
Van-e még visszaút a béke irányába? – tette fel az első kérdést a műsorvezető. “Már a végén vagyunk, a lehetőségeink végéhez közeledünk” – válaszolta a miniszterelnök. Hozzátette: nagyon közel vagyunk ahhoz a ponthoz, ahonnan már nem lehet visszafordulni, “így szoktak a regionális háborúkból világháborúk kifejlődni”. “Arra a kérdésre, hogy meg lehet-e állítani: a remény hal meg utoljára, de mindennap fogy ez a remény” – mondta Orbán. Szerinte az EP-választás ebből a szempontból döntő jelentőséggel bír, kapunk még egy esélyt, aztán túl kell élnünk novemberig, az amerikai elnökválasztásig. “A nyarat meg az ősz első felét kellene túlélni, ha addig nem robban be az orosz-ukrán frontvonalon túl a háború, akkor még novemberben, ha Donald Trump visszatér, egy jó európai választással a hátunk mögött csinálhatunk egy össznyugati, transzatlanti békekoalíciót és azzal meg lehet állítani a háborút” – fejtette ki véleményét Orbán Viktor.
A miniszterelnök szerint az, hogy a Nyugat csapatokkal harcba száll Ukrajna mellett, tény. “Csak a vak nem látja, hogy olyan háborús pszichózis van Európában, amelynek logikus végkifejlete lesz, hogy megérkeznek nyugat-európai országok katonai egységei Ukrajna területére. Jó esetben nem a frontvonalra. Hogy ez be fog következni, arról ép elméjű embernek nem lehet kétsége” – mondta Orbán. Hozzátette: “Én figyelem ezeket a szerencsétlen magyar baloldaliakat is, akik őrlődnek a háború meg a béke álláspontja között, mert a magyar emberek, még a baloldaliak is békét akarnak, azok meg, akik a baloldalt fizetik, Sorostól Brüsszelen át Washingtonig, azok meg háborút”. Szerinte a baloldaliak úgy akarják feloldani ezt a konfliktust, hogy nem veszik komolyan a háború veszélyét, azt mondják, “nem olyan veszélyes”. “Nem a fészkes fenét” – mondta ezzel kapcsolatban Orbán. Szerinte, aki azt állítja, hogy nincs háborús veszély, az becsapja az embereket.
Erőkivetítés történik
A kormányfő felsorolta, szerinte hogyan próbálják elhallgattatni a békepártiakat: “Robert Fico miniszterelnök urat lelőtték, a békemenetről szóló tudósítást az internetes térben felfüggesztették vagy eltüntették, megtámadták a háborús, háborúellenes plakátjainkat”. Orbánt felháborítja, hogy az EU-nak az a döntése, hogy az unió tagállamai nem fogadhatnak orosz adásokat. “A magyar emberek el vannak zárva attól a lehetőségtől, hogy megnézzék az ukrán híreket meg az orosz híreket, aztán döntsenek arról, hogy szerintük hol lehet itt az igazság. Ez meg van tiltva” – fogalmazott.
Elmondta, egy háború, egy közvetlen katonai konfliktus előkészítése zajlik. Az oroszok azonban nem egy harmadrendű ország, minden nyugati lépésre válaszlépés lesz, ez hozza magával a háború kiterjedését. Az utolsó pillanatokban vagyunk, centiméterekre vagyunk a visszatérésre már lehetőséget nem adó pont elérésétől. Most kell cselekednünk – fogalmazott Orbán Viktor.
“Itt egy erőkivetítés történik a nyugat-európai országok és különösen Amerika részéről, és a legtöbb nyugat-európai ország ezzel szemben fegyvertelenül áll. Robert Fico küzdött ellene, ezért vannak benne a golyók, mi pedig kiépítettünk egy védelmi rendszert, mert mi már a migráció idején megtapasztaltuk, hogy megy ez. Magyarország azért tud még ellenálni mindenfajta háborús nyomásnak, mert az ilyen amerikai és brüsszeli erőkivetítési kísérletekkel szemben fölépítettünk egy védelmi rendszert” – mondta a miniszterlnök, hozzátéve, hogy az ő munkájának nagy része is erre irányult.
Ukrajnai NATO-misszió
Magyarországnak mindenképpen ki kell maradnia egy ukrajnai NATO-misszióból – hangsúlyozta Orbán. Ha abba csak a kisujjunkat is beletesszük, akárcsak a tervezési fázisban is részt veszünk, be fog bennünket szippantani – mondta a kormányfő. “Amikor a NATO igazán megindítja majd ukrajnai katonai misszióját, akkor Magyarország területe és a NATO részvételéhez, a NATO számára felajánlott magyar katonai egységek fölötti irányítás átkerül nemzeti hatáskörből a NATO-parancsnokhoz” – idézi az MTI Orbánt. Ha ez bekövetkezik, akkor elvesztettük a szuverenitásunk egy nagyon fontos részét, átadtuk a szuverenitásunk nagyon fontos részét, és onnantól kezdve nem tudjuk a magyar csapatokat kívül tartani a háborún – jelentette ki Orbán Viktor.
A miniszterelnök nagyon közelinek nevezve a pontot, amikor kilépünk az ukrajnai szerepvállalást előkészítő minden NATO-akcióból, hozzátéve, a lépést még meg kell tárgyalni a szervezet jelenlegi és leendő főtitkárával. Világossá kell tennünk, hogy Magyarországnak joga van ragaszkodni a NATO alapszerződéséhez, amihez csatlakoztunk – fogalmazott, hangsúlyozva, a dokumentum védelmi szerződésként határozza meg a szervezetet.
Reptér
A Liszt Ferenc repülőtér többségi tulajdonának visszavásárlásával olyan vagyontárgyat szereztünk vissza, amelyből csak egy van, és az ilyet sosem szabad odaadni másnak, azt mindig meg kell tartani – hangsúlyozta a miniszterelnök. Orbán kiemelte: háborús időkben eleve jobb, ha az ország egyetlen komolyan vehető nemzetközi reptere közvetlen magyar irányítás alatt van. “Ez majdnem monopólium, tehát ebből nincsen több” – mutatott rá.
“Gratulálok Önnek, az Ön vagyona megnőtt, valaki itt kiszámolta, hogy száz valahány ezer forinttal Önnek több vagyona van, mint tegnap előtt volt” – folytatta Orbán, arra utalva, hogy a reptér magyar állami tulajdonba kerülésével minden magyar állampolgár vagyona nőtt.
Tervei szerint a reptér értékét gyorsan növelni fogják, ennek érdekében a világ legnagyobb reptér-üzemeltetőjét, a francia Vincit is bevették. Van még tervünk, hogy később majd katariakat is bevonunk, de a többséget mindenképp meg akarjuk őrizni – közölte a miniszterelnök. Azt is elmondta, hogy nem hisz abban, hogy “az állam a gazdaságban különösebben jól tud szerepelni”, de szerinte van olyan gazdasági szegmens – például az energiaszektor -, ahol nem a megtérülés, hanem a biztonság a fontosabb, ott “van helye az állami szerepvállalásnak”.
Címlapkép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán