Orbán Viktor szerint a Magyar Péter-féle emberekkel egyetlen dolgot lehet csinálni
Vatikán
Vatikánban folytatódott a békemisszió, amely során Orbán Viktor a béke lehtőségeiről egyeztetett Ferenc pápával – indította a szokásos péntek reggeli rádióinterjút a műsorvezető, akit kijavított a miniszterelnök, kifejtve, hogy az egyeztetés kifejezés pontatlan, “a Szentatyával nem lehet egyeztetni”, ugyanis hivatalosan audencián fogadta őt Ferenc pápa, nincs egyenrangúság ebben a viszonyban. Hozzátette, a találkozó spirituális, lelki erejét és jellegét megemelte, hogy épp advent időszakában történt.
Orbán szerint a vatikáni diplomácia – beleértve a Szentatyát is – világról való gondolkozásának középpontjában jelenleg a háború és béke kérdése áll, mint fogalmazott: “a legjobb helyre mentem a megerősítésért”.
A miniszterelnök elmondta, az audencia után Vatikán állami vezetőivel is találkozott, akikkel nemzetközi ügyekről és a Vatikán és Magyarország kétoldalú kapcsolatairól is tárgyaltak. “Van egy több mint ezer éve fennálló szövetség Magyarország és Vatikán között. Magyarország mindig is számíthatott a katolikus egyházra. A Vatikánra nem mindig, de spirituális, lelki értelemben mindenképpen”. Hozzátette: a tárgyalásokon “azt a megnyugtató választ kaptuk, hogy Magyarország továbbra is számíthat a katolikus egyházra és annak római központjára is, nem cska a béke ügyében, hanem minden olyan ügyben, ahol a katolikus egyház segítséget tud nyújtani”.
Háború
Áttérve az ukrajnai háború kérdésére, Orbán Viktor kijelentette: “Ritka az ilyen helyzet, ugyanis két amerikai elnök van”. Szerinte az ukrajnai háborúban Amerika az egyik főszereplő, “Amerika nélkül ez a háború nem lenne”, és ezért Amerika Európa biztonságát tekintve kikerülhetetlen tényező. “Ha ők most összepakolnának és hazamennének – ami egy állandóan nyitva lévő lehetőség -, a nagy víz túlsó partjára, és itt hagynák Európát (…) abban a pillanatban itt egy biztonsági vákuum jönne létre” – fogalmazott a kormányfő. Ezért Orbán szerint, amikor ennek a háborúnak “így vagy úgy vége lesz”, rendezni kell Európa biztonságának helyzetét, ugyanis “Európa katonai értelemben rendkívül gyenge, pénzünk sincs a háborúzáshoz”.
Visszatérve a két amerikai elnök kérdéséhez, Orbán elmondta: a jelenlegi elnök Joe Biden háborúpárti és Soros György támogatja, míg a megválasztott elnök, Donald Trump békepárti, és “ez zűrzavart okoz”. Szerinte az egész helyzet abszurd, de január 20-án, Trump beiktatásakor “a dolgok kisimulnak, leegyszerűsödnek, kezelhetővé válnak”.
Migráció
Orbán Viktor a héten az olasz miniszterelnökkel is találkozott, a tárgyalások fő témája a migráció volt. Orbán szerint az olasz kormánnyal egy malomban őrölünk, a migrációt Meloniék iselutasítják, Brüsszelt meg akarják állítani. Közben a héten Brüsszelben megállapodtak a liberálisok, a szocialisták és a néppárt, létrjött a brüsszeli kormánykoalíció, ezt hívják Bizottságnak – tette hozzá Orbán és kijelentte: “Ennek a kormánynak mi az ellenzéke vagyunk”. A miniszterelnök szerint a brüsszeli koalíció migráció-, gender- és háborúpárti, mi viszont ennek ellenállunk, egészen addig, amíg le nem váltjuk ezt a koalíciót. Ezért dolgoznak a patrióták, és ezen dolgozik Melonival – folytatta a kormányfő, megjegyezve, hogy ez időigényes folyamat, de haladnak. “Biztos vagyok abban, hogy kudarcra van ítélve a mostani brüsszeli koalíció” – fogalmazott.
Tisza Párt
A műsorvezető felvetésére, miszerint nem csak az unióban, hanem itthon is egyre durvább hangnemű viták zajlanak a különböző politikai oldalak szereplői között, Orbán elmondta: a kérdésnek van politikai és emberi vetülete is. Szerinte politikailag a helyzet világos: Brüsszel kormányváltást akar Magyarországon, ki is jelölték az új pártot, ez a Tisza, őket és annak vezetőjét akarják kormányon látni Magyarországon. Ez a politikai csata zajlik most.
Orbán így folytatta:
“Mindig a kihívó választ fegyvert, és a Tisza Párt Magyarországon egy új, agresszív, nekem ellenszenves, de talán másoknak imponáló, nem vitatkozó, hanem lesöprő stílust választott”.
Elmonta: a politika olyan terület, ahol küzdelem van, és “aki szelet vet, az vihart arat, vagy ahogy így adventkor mondanám: aki kardot ránt, az kard által vész el. Mindannyian ismerünk ilyen agresszív stílusú embereket munkahelyen vagy családban, rém kellemetlen alakok, akikkel nem lehet értelmesen beszélni, egyetlen dolgot lehet velük csinálni, le lehet őket állítani” – utalt neve kimondása nélkül, de félre nem érthető módon Magyar Péterre a miniszterelnök. Hozzátette: “A politikában ez úgy néz ki, hogy ez a szóvivők feladata, és
a héten – amíg mi a Szentatyánál jártunk – a mi szóvivőnk, Menczer Tamás fogta, aztán leállította ezt a rém kellemetlen, agresszív politikát és annak képviselőjét. És jól tette.
Meglátjuk, hogy hova fejlődik mindez, én csak egyetlen dolgot tudok mondani: amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten, a politikának ez egy szabálya. Senki sem boldog ettől, mindannyian nyugalomra vágyunk, meg tiszteletre, meg emberséges hangnemre, általában együttműködésre, még ha versengés van is a politikában, a végén mégiscsak valamilyen együttműködésnek kell ebből kikerekednie, ami az ország javára válik, meg az emberek érdekeit szolgálja, de ennek nem mindig adottak a feltételei. Amikor Brüsszelből helytartókat akarnak a nyakunkba ültetni, akkor mi rúgkapálni fogunk” – zárta le a témát a miniszterlnök.
Önálló gazdaságpolitika
Orbán Viktor szerint nem érdemes aggódni az uniós pénzek miatt, mert ezek a források meg fognak érkezni Magyarországra, ugyanis megkezdődtek a tárgyalások a 2027 utáni hét év költségvetéséről, amelynek az elfogadásához egyhangúság kell. “Biztosan mondhatom, hogy az a pénz, amit nem kaptunk meg a 2025-26-os években, azt meg kell kapnunk a ’27-’28-as években, egyébként nem lesz költségvetése az uniónak, nem járulok hozzá. (…) Hogy ezek a források megérkeznek a magyar gazdaságba, semmilyen kétség nincsen” – jelentette ki a kormányfő.
Az európai gazdaság széthullófélben van, mivel az elmúlt években Brüsszelben rossz gazdaságpolitikát folytattak – mondta a miniszterelnök. Szerinte a rossz döntéseknek köszönhetően nőttek meg az energiaárak, amit a családok még túlélnek – Magyarországon a rezsivédelem sokat segít az embereken -, de a vállalkozások nem. A magas energiaárak lerontják a magyar vállalkozások versenyképességét, ezért rá kell venni Brüsszelt, hogy változtassa meg a gazdaságpolitikáját – folytatta. Elmondta, a magyar elnökség ezért dolgozott ebben a fél évben, ezért hozta létre a versenyképességi paktumot, amelnyek megvalósítása már a következő fél év feladata lesz.
A miniszterelnök arról is beszámolt, hogy a héten tárgyalt a “német gazdaság néhány jelentős szereplőjével”, akik “nem voltak boldogok”, mivel óriási nehézségekkel küzd a német gazdaság. Miközben Németországban gyárakat zárnak be, Orbán közölte: nekünk megvannak a megállapodásaink a német autógyárakkal, és nem hogy nem zárják be ezeket, de még fejleszteni is fogják őket, mert a magyar gazdasági környezet kedvezőbb számukra, mint a német.
Romániai választások
Orbán szerint “az RMDSZ sikere Erdélyben bennünket belmagyarokat, vagy kismagyarokat is, akik itt élünk, megerősít“. Mi egy komoly nemzet vagyunk, mert egy nemzet komolyságának az fokmérője, hogy mennyire képes felismerni a veszélyt, és ha felismeri, képes-e cselekedni. A román szélsőjobb megerősödését a miniszterelnök veszélyes helyzetnek tekinti, de úgy látja, hogy az erdélyi magyarok felismerték ezt a veszélyt és nagy számban mentek el szavazni.
Címlapkép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher