Orbán Viktor: Meg akarják buktatni a magyar kormányt
Strasbourg
Szerdán mutatta be Orbán Viktor a magyar uniós elnökség programját Strasbourgban. A miniszterelnök beszédét követő vitáról, amelyben számos kemény kritikát kapott az Orbán-kormány, úgy fogalmazott: “érdekes helyzet kellős közepén találtam magam”. Elmondása szerint egy “kiváló, színvonalas programmal” érkezett az Európai Parlamentbe, de elmaradt az érdemi vita arról, hogy min kellene változtatni, hogy ismét versenyképes legyen az Európai Unió gazdasága, nem vitáztak a migráció kérdéséről vagy az energiaárakról sem.
“Vérgőzös állapotban voltak, politikai pofozkodást, balhét, csihi-puhit képzeltek el” – mondta Orbán az kormányát kritizálókról, hozzátéve: “ha tízen jönnek az emberre, az rock and roll“. Nehéz helyzetben volt, mivel a magyar udvarias és jól nevelt nép, ha rárontanak az emberre, vagy elengedi a füle melett, vagy beleáll a vitába, “de annyian jöttek és olyan durván, ha elengedem a fülem mellett, baleknek néznek, ezért mindenki megkapta, amit kellett, néhány lángos, tasli le is esett” – írta le a vita körülményeit a kormányfő.
Orbán szerint a magyar nézőket is meglepték a látottak, mivel a magyarok fejében egy másfajta kép él Európáról, “azt hittük, az Európai Unióban intelligens emberek vannak”, de “a béka feneke alatt volt az egész. Mint fogalmazott, ő maga is egy “kultúrsokkszerű állapotban” volt, miközben a tényeket mellőző támadások érték.
Kormánybuktatás
“Átgondoltam, mi volt az értelme annak, ami ott történt” – kezdett bele Orbán a strasbourgi vita megfejtésébe, majd így folytatta:
“Az történt, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője bejelentették, meg akarják butktatni a magyar kormányt”.
Orbán szerint Brüsszel nem akar nemzeti-szuverén magyar kormányt, és Vond der Leyen és Weber meg is nevezték, hogy kikből álljon egy új magyar kormány.
Az Európai szocialisták Dobrev Klárát, az EPP Magyar Pétert szeretnék kormányon látni
– jelentette ki a politikai szerepvállalása óta a Tisza Párt elnökének nevét először kiejtő miniszterelnök.
Orbán szerint négy következménye lenne, ha Dobrev vagy Magyar kerülkne kormányra:
- Magyarország beszállna a háborúba,
- beengednék Magyarországra a migránsokat,
- a családvédelmi törtvényt eltörölnék,
- Magyarországra rákényszerítenék a gazdasági blokkosodást.
“Brüsszelita kormányunk lenne. Ez az értelme annak, ami történt” – összegezte a vitán elhangzottakat Orbán Viktor. Hozzátette: Brüsszel meg akarja dönteni a magyar kormányt, de ezt a magyarok nem akarják. “Mi ezt nem fogjuk tétlenül nézni. Mi ennek majd ellen fogunk szegülni” – fogalmazott. Hozzátette:
“Én bejelentettem az ellenállást: szembeszállunk a Brüsszelből Magyarországra delegálandó brüsszelita kormány tervével”
Ugyanakkro Orbán szerint Brüsszel nem fogja vállalni a “csatát” magyar kormánnyal, “le fognak higgadni”, és visszatérnek az európai érdemi vitákhoz.
Schengen
Ezt követően Orbán a magyar elnökség programjában szerepelő “Schengen-summitok” rendszeréről kifejtette: azt szeretné elérni, hogy a schengeni rendszert alkotó országok miniszterelnökei dönthessenek a migráció kérdéseiről, a schengeni külső határok védelméről, “ne mindenféle bizottságok Brüsszelben”, és hogy a Frontexet is az ő irányításuk alá kellene bevonni.
Orbán szerint változik a világ, a migrációba belebuknak kormányok, az unióban az emberek elvesztették a biztonságérzetüket, óriási pénzügyi terhei vannak a migráció kezelésének. Úgy látja, Európában fordulat következett be, “kell még egy kis iső”, és sokan be fognak állni a migrációellenes vonalba.
Gazdasági semlegesség
Orbán Viktor szerint az európai gazdasági “versenyképességi csapdából” való kijutásnak csekély az esélye. Ő egyébként is “hetek óta csak a magyar gazdaság kérdéseivel foglalakozik. Elmondta: a kormány összerakta “az első nagy akciótervét, ami óriási lendületet fog adni a magyar gazdaságnak”, ennek pedig az lesz az eredménye, hogy jövőre 3-6% közötti gazdasági növekedés lesz.
A miniszterelnök bejelentette, hogy három ponton fognak beavatkozni a gazdaságba:
- megfizethető lakhatást biztosítanak, “lesz egy nagy lakásbumm”,
- megállapodnak a minimálbérről, jön a munkáshitel a fiataloknak,
- elindítják a Demján Sándor programot a kisvállalkozóknak, akiknél mértenövekedést akarnak elérni.
Orbán szerint ezek az intézkedések együtt lendületet fognak adni a magyar gazdaságnak, aminek az eredménye 2025 első két negyévében már látszani fog. Hozzátette: mindehhez a forrásokat a magyar gazdaságnak kell kitermelnie. Az intézkedésekről konzultálni fognak a gazdasági élet szereplőivel és végső soron az emberekkel is.
A műsorvezető felvetésére, hogy az infláció csökkent, de a fogyasztás még döcög, Orbán úgy reagált: szerinte a fogyasztásról fölösleges vitázni, majd az emberek eldöntik , mit csinálnak a pénzükkel: elköltik vagy megtakarítanak. Szerinte egyébként a fogyazstás is “biztatóan nézett ki szeptemberben: láthatóan van pénz“. A gondot szerinte nem ez okozza a gazdaságban, hanem az, hogy az európai járműipar fejlődése visszaesett, és “mi egy járműipari nagyhatalom vagyunk, a járműipar átalakítására sokat tettünk”. A miniszterelnök ugyanakkor bizakodó, úgy véli, a 2025 második felében újra lendületet fog kapni a járműipar, ez eredményezi majd a 3-6% közötti gazdasági növekedést.
“Hosszabb távon milyenek a magyar gazdaság kilátásai?” – tette fel az utolsó kérdést a műsorvezető. “Fényesek” – válaszolta tömören Orbán Viktor.
Címlapkép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán