Orbán Viktor Till Tamás meggyilkolásáról: "Igazságnak lennie kell"
Magasabb fordulatra kapcsolt a magyar diplomácia az elmúlt napokban, Orbán Viktor találkozott Ferenc pápával, Donald Trumppal, telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyinnal és Ankarában találkozott a török elnökkel is. Szerdán pedig tűzszünetről és fogolycseréről tett javaslatot az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, amiről az ukrán fél azt állította, hogy velük nem történt erről egyeztetés, Moszkva viszont jelezte, hogy támogatja a magyar javaslatot. Mi történ az elmúlt 48 órában? – vezette fel az első témát a műsorvezető a miniszterelnök szokásos péntek reggeli interjújában.
Tűzszünet
Valóban erős hetünk volt – kezdte válaszát Orbán Viktor, hozzátéve, hogy a magyar költségvetés is lassan elnyeri végső formáját, a magyar családok hamarosan látni fogják, milyen évük lesz 2025-ben, és szombaton is fontos eseményre fog sor kerülni: átadják a Sopronig menő autópályaszakaszt. A diplomácia bonyolult dolog – tért vissza az eredeti témához a kormányfő, kijelentve, hogy az említett tűzszüneti és fogolycserére vonatkozó, magyar kezdeményezésű javaslat az asztalon, és arról szól, hogy “legalább karácsonykor ne haljon meg senki a frontvonalon”, a fogolycserével pedig 100 vagy akár 1000 családot boldoggá lehetne tenni. “Amit lehetett, mi megtettünk. Mindegy, hogy került az asztalra a javaslat, de ott van” – fogalmazott. Hozzátette: a javaslatot az egyik fél elfogadta, a másik elutasította, de még van néhány nap karácsonyig. Megismételte: amit lehetett, a magyar diplomácia megtett, sőt még azon felül is, de ez egy keresztény kormánynak kötelessége volt.
Béke
A kérdésre, hogy “kinek a kezében van a béke kulcsa?”, Orbán azt válaszolta: “a világ sokkal nagyobb változás előtt ál, mint mi azt gondoljuk”. Felidézte, hogy már a júniusi EP-választás előtt arra hivatkozva kérték a választók támogatását, hogy az európai civilizáció változás előtt áll: a háború irányából a béke irányába tart, megindul a gazdasági fejlődés, megakadályozzák a migrációt és a “genderőrületet”, ehhez meg is kapták a támogatás, “az EP-választást fölényesen nyertük meg”, létrejött a Patrióták frakciója – fogalmazott a miniszterelnök. Szerinte szintén a felvázolt változást segíti, hogy az amerikai elnökválasztást Donald Trump nyerte, és amint hivatalba lép, “a világ egy hatalmas fordulatot hajt végre”. Addig, január 20-áig azonban még nehéz időszak vár ránk, hiszen Németországban szétesett a kormány, Franciaországban megbukott a kormány, és Szíriában – ahonnan a 2015-ös migrációs áradat megindult – szintén megbukott a kormány – osztotta meg a halgatókkal az aggályait Orbán Viktor, majd optimizmusának is hangot adott: elmondta, jan 20-ától Amerikában “repülőrajtot vesz majd az adminisztráció”, és Európában “a mi szívünknek kedves változásokat fog kikényszeríteni”.
Schengen
Az, hogy 2025. január 1-jétől Bulgária és Románia a schengeni övezet teljes jogú tagjává válik, Orbán szerint fantasztikus siker, amiért köszönet illeti Pintér Sándor belügyminisztert és Bóka János Magyarország európai uniós ügyekért felelős miniszterét is. A sikerhez sok háttéralkut kellett megkötni, míg a döntés blokkoló államok feladták az álláspontjukat – mondta a miniszterelnök. “Nekünk azt jelenti, hogy végrehajtottunk valamit, amit a határon túli magyarok nagyon régóta akartak”, hiszen mostantól akadálymentesen tudnak közlekedni Románia és Magyarország között. “A magyar nemzeti egység szempontjából ez jelentős lépés volt” – fogalmazott a kormányfő, aki szerint a románok is haszonélvezői a csütörtökön megszületett döntésnek. Hozzátette: egy átmeneti időszak után a határőrségről a rendőrők átvezényelhetőek lesznek más, jelenleg emberhiánnyal küzdő területre.
Szíria, álhír, nemzetbiztonság
Azzal a hétvégén szárnyra kapott álhírrel kapcsolatban, mely szerint a Szíriából elmenekült Aszad elnök gépe Budapesten szállt le, Orbán úgy fogalmazott: “Számomra ez a hét legfontosabb eseménye”, a legfájóbb és leginkább körültekintést igénylő ügy. Felidézte, hogy 2015 körül, a szíriai polgárháború első szakaszában, onnan kiindulva egy hatalmas migrációs és terrorhullám söpört végig Európán, százak haltak meg Európában. “Tehát az nem gyerekség, ami Szíriában történik, és annak hatása Európára, az nem egy jópofaság, amivel viccelődni lehet, meg álhíreket lehet róla mondani, ez vérre megy” – fogalmazott. Hozzátette: most az történt, hogy valakik egy álhírrel bele akarták keverni Magyarországot egy tűzforró konfliktusba, ami azt jelenti, hogy célponttá akarták tenni Magyarországot. Ugyanis Aszad elnökre most vadásznak. Aki azt állítja, hogy Magyarország területére belépett Aszad elnök, az vadászterületet csinált vagy akart csinálni Magyarországból – emelte ki. Ki áll emögött? Ki találta ezt ki? Milyen célból? Kiket vontak bele Magyarországról? Kiken keresztül terjesztették ezt a rémhírt? Mit akartak elérni? – tette fel a kérdéseket a miniszterelnök.
A kérdésre, mit lehet tenni, hogy ilyen eset többé ne forduljon elő, Orbán azt válaszolta: “Szabad világban élünk, Magyarország egy szabad ország, az emebrek marhaságokat is csinálhatnak”, de ezt nem lehet csak jogszabályokkal szabályozni, a civilizációs normák betartására is szükség van. “Nem hiszem, hogy ez véletlenül történt” – mondta az álhírrel kapcsolatban a miniszterelnök, hozzátéve, hogy a kérdések megválaszolása a titkosszolgálatok feladata.
Költségvetés
A kérdésre, hogy mekkora esély van arra, hogy a családok jövőre ismét erősödni tudjanak, Orbán azt válaszolta, hogy az Országgyűlés nagy valószínűséggel elfogadja a békeköltségvetéstb, békeévek jönnek, a gazdaságot újra növekedési pályára áll. Szerinte a magyar családok megindulhatnak fölfelé, de még ennél is optimistábban fogalmazna: szerinte egyenesen fantasztikus év jön 2025-ben.
Till Tamás
Azzal kapcsolatban, hogy Till Tamás gyilkosát elévülésre hivatkozva először szabadon engedték, majd az ügyészség döntésére ismét őrizetbe vették, Orbán elmondta, ő is követi az ügyet, amennyire ez lehetséges, és három gondolata vagy tanulsága van az ügy kapcsán:
- Ha egy gyerek eltűnik, azt keresni kell, sosem szabad feladni. Vannak eltűnt gyerekek Magyarországon, ez egy komoly feladat.
- Fantasztikus rendőreink vannak, több mint 10 éve történt bűncselekményt derítettek fel.
- “Igazsgágnak lennie kell”. Ha jogi vita is zajlik arról, hogy elévülhet-e egy ilyen ügy, akkor is: “Igazságnak lennie kell” – ismételte meg a miniszterelnök.
Arra a felvetésre, hogy a jogalkotónak van-e teendője az üggyel kapcsolatban azt válaszolta: ha van teendő, akkor ma cselekedjen.
Címlapkép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán