Orbán Viktor: Orbán Balázs hibázott, tilos az '56-os hősöket az orosz-ukrán háborúval összefüggésben említeni
A Kossuth rádió észak-macedóniai ideiglenes stúdiójából jelentkezett a minsizterelnök a szokásos péntek reggeli interjúval, ugyanis közös magyar-észak-macedón kormányülést tartanak csütörtök-pénteken a balkáni országban.
Észak
“Fantasztikus ország, akkora mint a Dunántúl, mindenki, akinek élete, ideje, pénze engedi, látogasson el ide” – indította a beszélgetést Orbán. Kitért Észak-Macedónia nevének eredetére is, amelyről elmondta, hogy vigyáznia kell, nehogy rosszul fogalmazzon, mert abból könnyen nemzetközi konfliktus adóhat. (A korábban csak Macedónia néven ismert ország Görögország nyomására változtatta meg a nevét – szerk.)
Három ok
Orbán Viktor elmondta, hogy három okból trtanak közös kormányülést. Az egyik az, hogy Bulgária etnikai okokbólk akadályozza a balkáni ország EU-csatlakozási tárgyalásait. A másik ok, hogy Észak-Macedónia az illegális migráció lefgontosabb útnonalain fekszik, és nélkülük a 2015-16-os migrációs válság idején Magyarország nem tudta volna megvédeni magát az illegális bevándorlóktól. Harmadik okként a miniszterelnök kifejtette, hogy Észak-Macedónián keresztül haladnak azok a fontos kereskedelmi útvonalak, amelyeken keresztül eljuttathatók Görögországba a tengerhez a magyarországin előállított termékek.
Gazdasági semlegesség
Ezt követően Orbán rátért a gazdasági semlegesség fogalmának ismertetésére. Elmondta: ez egy új kifejezés, “ezzel mindannyian barátkozunk, még én is, aki megpróbálha bevezetni”, lényege pedig az, hogy a nagyhatalmak a világgazdaság blokkosítására, keleti és nyugati blokkok létrehozására törekednek, és az országokat rá akarják kényszeríteni, hogy válasszanak ezek közül. Orbán szerint a blokkosodás gátolja a gazdsági növekedést, ezért Magyarországnak az az érdeke, hogy mindenkivel együttműködjön gazdasági téren, Ázsiával és a Nyugattal is. Szerinte ahogy megnyertük a 2010-20 közötti évtizedet, ugyanígy megnyerhetjük a 2020-30 közötti évtezedet is, ehhez viszont szükség van a gazdasági semlegességre.
Orbán azt mondta, a szankciós poltitikától rengeteg európai cég szenven, és ez is a blokkosodás eredménye. Örül annak, hogy van vita a gazdasági semlegesség fogalmáról, de Magyarországnak szilárdan ki kell állnia mellette, nem szabad, hogy ránk eröltessék a blokkosodást, nem szabad politikai szemüvegen keresztül néznünk a gazdaságot, nekünk érdek alapon kell döntenünk. Ha ez megtörténik, a politikai nyomásokat ki tudjuk védeni – fogalmazott. Szerinte “Európa egy öngyilkos úton jár”, amikor blokkosodással válaszol Ázsi gazdasági felemelkedésére. “Próbálom meggyőzni a kollégáimat az unióban, hogy nem lépjünk erre az útra, de még nem mindenki látja élesen a folyamatokat” – fogalmazott a kormányfő.
Gazdasági növekedés
Orbán újnak, eddig még ki nem próbáltnak nevezte a kormány gazdaságpolitikáját, és sorolni kezdte néhány konkrét elemét: bevezetik a munkáshitel programot, szélesítik a saját lakáshoz jutás eszközeit, 2025-ben a tervek szerint megduplázzák a családi adókedvezményt. Hozzátette: ha ez mind együtt működni fog, akkor a magyar gazdaság növekedése jövőre 3-6% közé kerül. “Hiszem, hogy Magyarország, a magya kormány ezt meg tudja csinálni” – mondta a miniszterelnök.
Azt is elmodnta, hogy az új gazdasági irányról nagy viták vannak az Európai Unióban, de “jó esélyünk van arra, hogy novemberben tőt alá hozzunk egy versenyképességi paktumot”, és bízik abban, hogy év végére, a magyar EU-elnökség lezárásaként sikerül el is fogadni azt.
Migráció
A migrációval kapcsolatban Orbán elmondta, kitért Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes közelmúltbeli budapesti látogatására és megjegyezte: az olasz politikus még nála is rosszabbul járt, mert míg őt csak “ütik, vágják, rángatják, kritizálják”, addig Salvinit hat év börtönre akarják ítélni, mert belügyminiszterként nem engedte, hogy kikössenek az illegális migránsokat szállító hajók Olaszországban.
“Mi teljes szívvel állunk Salvini mellett, ő a mi hősünk” – idézte a miniszterelnököt az MTI. Hozzátette, hogy ilyen európai politikusok kellenének, akik személyes kockázatot is vállalva meg akarják állítani az illegális migrációt. Szerinte ugyanakkor a Magyarországgal szembeni kritikák és a Salvinivel szemben indított bírói eljárás ellenére egyre több ország mondja azt, hogy “ezeknek a fiúknak volt igazuk”. Úgy vélte: ma már Brüsszelben vagy Európában “közhelyszámba megy”, hogy “igaz, hogy ütjük, vágjuk, büntetjük a magyarokat”, de közben mindannyian tudjuk, hogy nekik van igazuk, mert “egyetlen esélyünk van egy szebb jövőre, ha nem engedjük be az illegális migránsokat az európai kontinensre”. Miközben egyik kezükkel kritizálnak, a másik kezükkel meg a saját politikájukat hasonlóvá teszik a miénkkel – mutatott rá Orbán Viktor utalva arra, hogy Németország átveszi a szigorú határőrizet politikáját.
Orbán Balázs
Az interjú végéhez közeledve szóba került a miniszterelnök politikai igazgatójának csütörtökön óriási médiavisszhangot kiváltó nyilatkozata az orosz-ukrán háború és az 56-os magyar szabadságharc Orbán Balázs által felvetett összefüggéseiről. Orbán Viktor a témát a novemberi amerikai elnökválasztás megemlítésével vezette be, elismételve a hónapok óta újra és újra elhangzó kijelentését, hogy Donald Trump megválasztása hozná el a békét az orosz-ukrán háborúban.
A minsizterelnök szerint óvatosan kell vitázni a háború-béke kérdéséről, mert legutóbb is “sikerült belekeverni” az 56-os magyar hősöket. “Nekünk is észnél kell lenni, ha ilyen kénye kérdésekről beszélünk” – jelentette ki.
“Most a politikai igazgatóm éppen félreérthetően fogalmazott, ami ebben az összefüggésben egy hiba, hiszen a mi közösségünk az 1956-os forradalom talaján áll, abból nőtt ki, nem lenne a mi politikai közösségünk, ha nem lettek volna az ’56-os hősök” – mondta. Hozzátette: nincs kétsége egyetlen fideszes vezető politikai nézetei felől sem és biztos abban, hogy Orbán Balázs is, ha a történelem úgy fordulna, hogy megint harcolni kell a hazáért, akkor “ott lesz velünk a Corvin közben”. Hangsúlyozta: ezért a háború és béke vitájába nem beemelni kell a magyar történelem számunkra szent és sérthetetlen eseményeit és hőseit, mint 1956 és az ’56-os hősök, hanem inkább távol kell tőle tartani. Nem szeretném, hogyha az ukrán-orosz háború árnyéka rávetődne az 1956-os szabadságharcosoknak az emlékére, akiknek hálával tartozunk és az ő dicsőségüket kell inkább napirenden tartanunk – jelentette ki.
Arra kérdésre, hogy Orbán Balázs megszólalásából levonható-e olyan következtetés, miszerint Magyarország nem védené meg magát, Orbán Viktor határozottan kijelentette: “Magyarország mindig megvédi magát, régen is megvédte, ma is megvédi és a jövőben is meg fogja védeni minden lehetséges eszközzel, úgy, ahogyan egyébként a magyar alkotmány ezt minden magyar ember számára kötelezővé is teszi”.
Árvíz
A műsor végén a minsizterelnök az elmúlt napok árvízvédelmi munkáját is értékelte. Elmondta: a köszönetnek van itt az ideje, Magyarország példásan összefogott és ötösre vizsgázott. Jelezte: a kormány a vízügyi szakemberek javaslata alapján akciótervet készít a középtávon szükséges további árvízvédelmi fejlesztésekről.
Címlapkép: Orbán Viktor a Kossuth rádió brüsszeli stúdiójában 2024. március 22-én (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)