Orbán: A gazdasági nekilendülés kapujában állunk
Közel két hónap kihagyás után péntek reggel ismét interjút adott Orbán Viktor a Kossuth rádiónak. A beszélgetést az Európai Központi Bank korábbi elnökének, volt olasz miniszterelnöknek az Európai Unió felkérésére elkészített tanulmányával indult. A Draghi-féle jelentésben ugyanis az áll, hogy ha nem változik a gazdasági helyzet, “Európa lemarad, mint a borravaló” – fogalmazott Orbán, aki szerint “világrenszerváltás” előtt állunk, Ázsia felemelkedőben van. Erre szerinte két válasz adható: az egyik a verseny nélküli blokkosodás, erre hajlik az EU is. Magyarország számára viszont ez tragédia lenne, mert a világgazdaság jelentéktelen szereplőivév válnánk. “Nekünk az a jó, ha a világgazdaság egységes”, versenyelvű – jelölte ki a másik lehetséges megoldást Orbán, hozzátéve, hogy a Draghi-féle jelentés is ezt tartalmazza.
A miniszterelnök szerint gazdasági értelemben Magyarországnak semlegesnek kell maradnia, fenn kell tartania a nyitottságot a Nyugat és a Kelet felé is, versenyeznie kell. “Magyarország nem nézheti a gazdaságot a politika szemüvegén keresztül, azt kell néznünk, mi szolgálja legjobban az emberek érdekeit” – indokolta nézőpontját a miniszterelnök. Elmondta: szövetségeseket kell gyűjtenünk, a hasonlóan gondolkodó államokkal kell együttműködnünk. Szerinte sok olyan jelentős szereplő van az unióban gazdasági és politikai értelemben is, akikkel lehetséges az együttműködés. Velük szembeni példaként az Európai Unió bíróságának csütörtöki ítéletét hozta fel, amely szerint az ártsop megsértette az uniós jogszabályokat, és “hagyni kell, hogy a multik olyan árakat szabjanak, amilyet akarnak” – mondta Orbán. Szerinte ez is mutatja, hogy Brüsszel is téved, van, amiben nekünk van igazunk.
Gazdasági növekedés
A magyar gazdaság kilátásai val kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta, “sok rosszat is hallani a magyar gazdaságrólról”, ami részben tudatlanságból fakad, részben pedig politikai ferdítés eredménye. Mindezeket cáfolandó Orbán felsorolta, a kormány hogyan ítéli meg a helyzetet: a magyar gazdaság növekedése meghaladja az uniós átlagot, az inflációt letörték, a beruházások mértéke jobb, mint az EU-s átlag. Szerinte a fogyasztás felmérésénél nem jó szemüveget tesznek fel az elemzők, ugyanis azt az embereknek kell eldönteniük, hogy akarnak-e fogyasztani: a bátrabbak költekeznek, az óvatosabbaj félretesznek. Úgy látja, a magyarok költekeznek, hiszen soha ennyi magyar nem nyaralt még külföldön, mint idén.
Még Brüsszel is azt mondja, hogy Magyarország jövőre a harmadik lesz gazdasági növekedésben az unióban – jelezte Orbán, hogy szerinte jó irányba haladnak a dolgok. Hozzátette: ő nem elégedett a harmadik hellyel, azt szeretné, ha elsők lennénk.
“A gazdasági nekilendülés kapujában állunk”
– fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve, hogy ezt egyetlen dolog veszélyezteti, egyetlen “ellenségünk van”, a háború, mert az minden előzetes kalkulációt felboríthat.
Béremelés
A minimálbér és a garantált bérminimum emelése a legkevésbé a kormányon múlik – tértek át egy újabb témára. Orbán szerint a bérnövekedés kívánatos, de ha nem ésszerűen történik, jönnek az elbocsátások, elmaradnak a beruházások, fejlesztések a cégeknél. Úgy véli, a legjobb, ha azok döntenek a bérnövekedésről, akik csinálják: tehát a munkavállalók és a munkaadók, ezt szorgalmazza a kormány is. Szerinte most komoly esély van arra, hogy 2-3 évre előre sikerül megállapodniuk. A kormánynak csak az a feladata, h erre ráüsse a pecsétet – tette hozzá.
“Komoly béremeléssel számolok. Fennmaradhat a következő 2-3 évben egy jelentős bérnövekedés” – fogalmazott a miniszterelnök.
Béke
“A világ normális gondolkodású része békepárti”, ebben a Nyugat nincs benne – mondta Orbán. Ez nem a mi háborúnk, az orosz-ukrán háborúnak nincs megoldása a harctéren – tette hozzá. Úgy látja, hogy a “békemissziójának” köszönhetően végre elindult Európában is a vita a békéről.
Német határellenőrzés
2015. óta mondjuk, hogy a külső határokat meg kell védeni. Magyarország felépítette a kerítést, megfogtuk a migránsokat, és nem lettünk bevándorlóország, a nyugati országok viszont bevándorlóországok lettek.
“Ha feje tetejére áll Brüsszel, akkor sem leszünk bevándorlóország”
– fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint most Németországban is felébredtek, ahol súlyos probléma a bűnözés, a terrorirzmus, a magas szociális kiadások. “A német kancellár is felébredt, erre mondtam, h ‘Üdv. a klubban'” – idézte korábbi üzenetét Orbán. Szerinte Olaf Scholz nem magától jutott arra az elhatározásra, hogy be kell vezetni az illegális migráció miatt a teljes német határszakaszon az ellenőrzést, hanem azért kellett a korábbi álláspontján változtatnia, mert “migránsok megkéseltek néhány békés német állampolgárt az utcán”, és ez a német népnek nem tetszik.
“Eközben Brüsszel megbüntet minket a határvédelemért” – tette hozzá a miniszterelnök, aki szerint az unió ki kell, hogy fizesse Magyarországnak a határvédelemre szánt pénzt. “Fizetni fognak, ez csak idő kérdése” – mondta Orbán Viktor.
Címlapkép: Orbán Viktor interjút ad a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth Rádió stúdiójában 2023. november 10-én. (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)