Orbán Viktor: Két nagy fenyegetés leselkedik ránk Brüsszelből
Orbán Viktor arról tájékoztatta a közrádió hallgatóit, hogy a kihelyezett kormányülés mindig eltér a hagyományostól. Az ilyenkor megtárgyalandó ügyeknek két csoportja van: aktuális ügyek, mint a háború, a migráció, az infláció, valamint a “nagy ügyek”, amelyek évtizedekre dönthetik el Magyarország sorsát – fejtette ki a miniszterelnök. Elmondta: a szerda estétől péntek délig tartó kormányülés csütörtöki napján a nagy ügyeket tárgyalták: az energiaellátás biztosítása, Magyarország földrajzi fekvésének kihasználása, a hadsereg és a demográfia kérdése 20-25 éves távlatban.
Az első fontos megállapítás a NATO-csúcs után az, hogy “a háború el fog húzódni” – jelentette ki Orbán. Elmondta: arról tájékoztatta a kormányt, hogy a nyugat, az elsöprő többség háborút akar, “alig néhányan beszélünk a békéről”.
A kormányfő szerint a háború és a szankciók miatt nem tűnik el az infláció, ezért a kormánynak magának kell letörnie azt. Hozzátette: minden hónapban csökkeni fog az infláció mértéke a kormányintézkedéseknek köszönhetően. Ezekre példaként említette az árfigyelő rendszer bevezetését, a kötelező bolti akciókat.
Orbán arról is beszélt, hogy “a migráció kérdése megváltozott”, mivel Brüsszel bevezeti a kötelező migránskvótát. Szerinte ennek következtében Magyarországon migránsgettók jönnének létre. “De nem engedelmeskedünk Brüsszelnek, jogi és politikai eszközökkel megakadályozzuk, hogy végrehajtsák a tervet” – tette hozzá.
A miniszterelnök szerint Brüsszelből még egy “nagy fenyegetés” leselkedik ránk. Szerinte az unió rá akarja kényszeríteni a magyar kormányt a rezsicsökentés eltörlésére. A mostani kormányülésen viszont arról is tárgyaltak, hogy nem fogják teljesíteni ezt a brüsszeli tervet sem.
Az interjúban szóba került még az új hullagékgazdálkodási rendszeri, ami miatt a magyar borászok hátrányba kerülhetnek az európai versenyben, ezt ma délelőtt megoldják a kormányülésen – ígérte Orbán.
Azzal kapcsolatban, hogy nem fogadtak el ütemtervet Ukrajna NATO-hoz való csatlakozásáról, Orbán elmondta: meg kell érteni az ukrán elnököt, aki a döntést a gyengeség jelének tekinti, hiszen országa háborúban áll. De “az ukrán igényeket meg lellett akadályozni”, mert különben belesodródnánk a harmadik világháborúba – fogalmazott a miniszterelnök. Egyetért azzal, hogy “ha Joe Biden akarná, akár holnap vége lehetne a háborúnak”. Arra a kérdésre, hogy miért nem akarja ezt USA, a miniszterelnök így válaszolt: “Ezt senki sem tudja, erre a NATO-csúcson sem kaptunk választ”.
Az interjúban ismét előkerült az infláció és a rezsicsökkentés kérdése. Orbán szerint “az infláció jó pályán van” a csökkenő tendencia tekintetében. Most úgy látja, hogy a decemberre várt egy számjegyű infláció akár egy-másfél hónappal korábban is elérhető. A rezsicsökkentés mellett mindenképp ki kell tartanunk – tette hozzá.
A kötelező migránskvótával kapcsolatban kijelentette: a magyar modellt kell követni, mert ennek köszönhető, hogy Magyarországon jelenleg nincsenek migránsok. Ezt a modellt akarja Brüsszel lerombolni, de ezt a modellt mindenképp megvédjük – fogalmazott Orbán. Hozzátette: ez az egyetlen sikeres európai hatrárvédelmi rendszer. “Vért izzadtam, amig elértük, hogy bezárjuk a menekülttáborokat Magyarországon, és ezt akarja most Brüsszel lerombolni” – fogalmazott a miniszterelnök.
Orbán Viktor szerint nem csak Brüsszellel kell csatáznia a kormánynak. Mint fogalmazott: “zsoldosok ülnek velünk szemben a parlamentben”. Hozzátette: a magyar ellenzéket, a magyar baloldalt külföldről fizetik, “a migráció elleni küzdelem első frontvonala a magyar parlamentben van”.
Címlapkép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán