Orbán Viktor: Letörjük az inflációt, emeljük a béreket
17,6 százalékra lassult az infláció és csökkent a gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez képest – mit tesz a kormány ebben a helyzetben?
Törőcsik Zsolt műsorvezető kérdésére válaszolva Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy “a baj gyökerét nem tudjuk orvosolni, a baj gyökere a háború”. Hozzátette, szankciók is maradnak, így továbbra is nehéz gazdasági környezetben kell működnie az országnak és Európának is.
A megoldás kulcsa nem a mi kezünkben van, hanem a nagyfiúkéban
– összegzett a miniszterelnök.
Három feladat
Orbán Viktor szerint ennek ellénere nem szabad a felelősséget másra hárítani. Mint elmondta, ebben a helyzetben három teendője van a kormánynak:
- a munkahelyeket meg kell védeni, szerinte ebben nem állunk rosszul, ugyanis 70-80 ezer betöltetlen álláshely van az országban;
- az inflációt le kell törni. “Most üstökön ragadtuk az inflációt, radikálisabb álláspontra váltottunk: az árspekuláns multikat erővel kényszerítettük arra, hogy álljanak le az indokolatlan áremelésekkel. (…) Erőt kellett mutatni, és kijelenteni: Ez nem megy” – fogalmazott Orbán, megígérve, hogy év végére egyszámjegyű lesz az infláció;
- ekkor jöhet a harmadik lépés: a gazdasági növekedés kérdése. “Ha nincs növekedés, nincs béremelés. Letörjük az inflációt, emeljük a béreket” – mondta a miniszterelnök.
A szerdán közölt GDP-adatokról Orbán elmondta, “az a szám, amit látunk az nem jó”. Viszont szerinte a harmadik negyedév adatok már érezhetően jobbak, mint a most közölt második negyedéviek. Úgy véli, a harmadik-negyedik negyedév “a megfelelő növekedési pályára való visszatérés időszaka lesz”.
Bérnövekedés
Az első negyedév nehéz volt mindenkinek. Az év végére növekedés és reálbérek tekintetében “egy pozitív nullát” szeretnék elérni – válaszolt a miniszterelnök a bérek növekedését firtató kérdésre. Szerinte az év második felében bekövetkező béremelések kiegyensúlyozhatják az év első felének negatív tendenciáit.
Orbán elmondta, a 2024-es költségvetési év 6 százalékos inflációval számol, de ez akár 5 százalék is lehet, “ez egy elviselhető infláció lenne”, ami lehetővé tenné, hogy beinduljon a gazdasági növekedés és emelkedjenek a bérek.
Atlétikai világbajnokság
A gazdasági növekedéshez impulzusokat adhatnak az olyan események, mint a szombaton kezdődő atlétikai világbajnokság – vezette fel az újabb témát a műsorvezető.
“Ez egy üzleti lehetőség egyrészt, másrészt ennél többről van szó. Budapest mindenkié, a nemzet fővárosa. Olyan helynek kell lennie, hogy mindenk úgy érezze, ide el kell jönnie” – mondta Orbán Viktor, aki szerint ehhez eddig nem voltak adottak a megfelelő körülmények. A helyzet megváltoztatása érdekében a kormány több lépést is tett: felújították a Hungexpót, a kulturális létesítményeket (Várbazár, Vígadó), sporteseményeket rendeztek (vizes vb, futball-Eb) – sorolta Orbán. Szerinte ezek mind olyan események, amelyektől úgy érzik az emberek, el kell jönniük Budapestre. Ebbe a sorba tartozik az atlétikai világbajnokság is – mondta.
Hozzátette, politikai-gazdasági szempontból is fontos eseményről van szó, hiszen itt lesz a katari emír, a török és a szerb elnök, “jönnek a közép-ázsiai barátaink Azerbajdzsánból, Üzbegisztánból, Kirgizisztánból és Türkmenisztánból”, valamint nagyon sok üzletember érkezik a világ minden tájáról, elsősorban Nyugat-Európából és Kínából. Jelezte: politikai és üzleti tárgyalásokat is folytatnak, és miniszterelnökként több mint egy tucat hivatalos kétoldalú találkozója lesz augusztus 20-a és a világbajnokság alkalmával.
Szent István-i örökség
Arra a kérdésre, hogy mi lenne a ma is aktuális Szent István-i örökség, Orbán Viktor elmondta: a keresztény magyar állam születésének az évfordulóját ünnepeljük hétvégén, ez “kötelezettséget ró mindenkire, aki magyarnak született”. “1100 éve fölkerekedtünk, és ide jöttünk, letelepedtünk, és nyelvi-kulturális értelemben szigetszerűen élünk a Kárpát-medencében. 1100 éve kézben tartjuk ezt a területet. Ebben Szent Istvánnak kulcsszerepe van, az ő államszervezési alapjai élünk ma is” – fogalmazott a miniszterelnök.
Harcosok
“A legfontosabb, hogy harcosaink legyenek, ne egyenruhás munkavállalóink” – mondta Orbán Viktor azzal kapcsolatban, hogy az interjú után a német Rheinmentall hadiipari cég megnyitójára megy Zalaegerszegre. Mint fogalmazott, saját gyártás nélkül nem tudunk erős hadsereget működtetni. Zalaegerszegen most olyan gyár épűlt, amely 49 százalékban magyar tulajdonban van. “Nekünk saját hadiipar kell” – jelentette ki a miniszterelnök.
Címlapkép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán