Orbán Viktor: háborús felárat kell fizetni a boltokban
“Európa a tűzzel játszik, a béke és a háború határán vagyunk” – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Szerinte két éve sodródik bele az EU az orosz-ukrán háborúba. “Ott ülök közöttük és látom a béke felől a háborúba való sodródást hétről hétre” – mondta.
Magyarország történelmi tapasztalata a háborúval az, hogy csak rajta lehet veszteni. “Minél közelebb vagy a háborús területhez, annál nagyobb árat fizetsz” – fogalmazott, hozzátéve, ezért sem jelenti ugyanazt a háború Budapesten, mint például Párizsban vagy Brüsszelben.
A magyar gazdaság a háború miatt nem növekszik
“Ma nem békeárak vannak a boltokban, hanem háborús felárat kell fizetni lassan egész Európában. A nagyon nehéz ’23-as év után most az a tervünk, hogy a ’24-es év gazdasági növekedésről szóljon, ez sikerülni fog, de ha nem háborús helyzetben lennénk, akkor a teljesítmény kétszeres lenne” – jelentette ki, hozzátéve: ha 25-ben is háború zajlik, akkor nem lesz elég a ’23-24-es katonai kiadás, akkor azt meg kell emelni, ha pedig növelni kell, akkor másra nem jut.”
“A baloldal háborúpárti”
Orbán arról is beszélt, “a baloldal Magyarországon háborúpárti”, de szerinte nem azért, mert bolondok, nem is azért, mert gonoszok, hanem arról van szó, hogy fizetik őket.
“A nyugatiak azért adják ide a pénzüket, mert kormányváltást akarnak Magyarországon, azért támogatják a baloldali sajtót, pártokat, hogy háborúpárti kormányt hozzanak létre Magyarországon” – fogalmazott.
Azt mondta, a június 9-i választások tétje leginkább az, hogy mennyi voksot kapnak a háborúpárti és mennyit a békepárti erők. “Magyarországon a békére csak az szavaz, aki a Fideszre szavaz” – ismételte a kampányszlogent Orbán Viktor.
Üzemanyagárak
Az üzemanyagárakra is kitért Orbán, elmondta, újrakalkulálják a számokat.
Orbán azt mondta, a számítások ott csúsztak el, hogy a kormány regionális árat kért a kereskedőktől, viszont olyan KSH-adatokból dolgoztak, ami magában foglalja a szomszédos országok árai mellett a lengyel, a cseh és a bolgár árakat is. Az üzemanyag-kereskedők ez nem tartották fairnek, ezért a középárat, amihez a kormány kötni akarja a magyar árszínvonalat, a szomszédos országok átlagárában határozzák meg – közölte a kormányfő, hangsúlyozva: be fogják tartatni azt a korábbi megállapodásukat, hogy a magyar emberek nem fizethetnek többet a benzinért, mint a szomszédos országok átlagára.
Anyám, én nem ilyen lovat akartam!
Magyarország 20 éve csatlakozott az Európai Unióhoz, Orbán Viktor most úgy fogalmazott, “mi nem ebbe az unióba léptünk be.” “Én is kampányoltam akkor a tagság mellet, ma is azt gondolom, hogy jobb bent lenni, mint kívül, de nem erről volt szó, hogy migránsokat engednek be, vagy hogy retorziók érnek, ha kijelentjük, hogy az apa férfi, az anya nő” – mondta. Hozzátette: 2004-ben az EU még több mint húsz százalékát állította elő a világgazdasági termelésnek, amely azonban mára jelentősen csökkent. “Nem arról volt szó, hogy béke helyett belemanőverezik egy háborúba Európát.” “Uraim, nem erre szerződtünk.” “Anyám, én nem ilyen lovat akartam!” – mondta Orbán.
A miniszterelnök kifejtette azt is:
nem véletlenül jön Magyarországra a kínai elnök,
nem véletlenül növeltük meg az aktivitásunkat Közép-Ázsiában és növeltük meg a gazdasági kapcsolatainkat Afrikával is. “A magyar gazdaság akcióképességét jelen helyzetben nagyobb mértékben ki kell terjeszteni, mint ahhoz a korábbiakban hozzászoktunk” – jelentette ki a miniszterelnök.
Cikkünk frissül.
Címlapfotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán