Orbán Viktor: Vége van, miniszterelnök úr, maga húzzon el!
Versenyképességi paktum
Orbán Viktor szerint már nem csak Magyarország képviseli azt az álláspontot, hogy változtatni kell az Európai Unió gazdasági versenyképességén, ugyanis pár nappal ezelőtt Emmanuel Macron is arról beszélt, hogy az unió “el fog halni”, elveszíti a piacait, ha nem történik változás a gazdaságában. A miniszterelnök, aki keddi, Párizsban folytatott tárgyalásokat a francia elnökkel, jelezte, két hét múlva kétnapos tanácskozást tartanak Budapesten: november 6-án az Európai Politikai Közösség – melynek “atyja Macron” – államfői találkoznak majd, november 7-én pedig EU-csúcstalálkozó helyszíne lesz a magyar főváros, ahol jó esély van arra, hogy elfogadják a magyar kormány által kidolgozott versenyképességi paktumot. Orbán szerint Macronnak kulcsszerepe van abban, hogy kialakítsanak egy versenyképesebb európai gazdaságot.
A budapesti csúcstalálkozók időpontjának pikantériáját Orbán szerint az adja, hogy két nappal az amerikai elnökválasztás után fog sor kerülni rájuk, az pedig könnyen teremthet egy teljesen új helyzetet a világban.
Gazdasági semlegesség
Ha az EU gazdaságilag lemarad, hogyan tud Magyarország versenyképes maradni? – szólt a következő kérdés, amelyre Orbán azt válaszolta, hogy a felvetés indokolt, de kicsit “a múltból jövő”. Kifejtette: a rendszerváltás után úgy gondolkodtunk, hogy mivel a szocializmus csődbe ment, a sikeres kapitalizmus módszereit kell átvennünk, ami többé kevésbé meg is történt a ’90-es – 2000-es évek fordulóján. Most viszont a nyugati világ veszít a versenyképességéből, ezért a sikeresebb keleti gazdaság módszereit kellene átvennünk, de ez kulturális okokból nem lehetséges, ezért a megoldás az, hogy az egész világból kell átvennünk a jól működő megoldásokat. Ez a kormány által meghirdetet gazdasági semmlegesség programja. Magyarországnak a saját útját kell járnia – összegzett Orbán Viktor.
Hidegháborús logika a gazdaságban
Azzal kapcsolatban, hogy mekkora Magyarország mozgástere a gazdasági semlegesség végrehajtásában, a miniszterelnök elmondta: az orosz-ukrán háború kitörése óta ismét megjelent a hidegháborús logika a gazdaságban is, megjelentek a “szankciók, tarifák, vámok, ‘akasszuk fel, kérem’ jellegű követelések”. Miközben a nyugati államok többsége “nyakig benne van egy vesztes háborúban, éppen elvesztenek egy háborút”, amire a II. világháború óta nem volt példa, Magyarország nem veszít, mert nekünk sikerült kimaradnunk az orosz-ukrán háborúbol, és sikerül kimaradnunk a gazdasági háborúból is.
A kérdésről zajló viták menetéről Orbán nem akart kulisszatitkokat megosztani, mint fogalmazott, amikor virslit veszünk a boltban, nem megyünk hátra megnézni, hogyan készül. Hangsúlyozta, a politikában jónak kell lenni a hátsó szobákban zajló tárgyalásokon, és ebben mi jók vagyunk, ezt mutatja az ország állapota is, hiszen például kimaradhattunk a háborúból, vagy továbbra is vásárolhatunk orosz gázt. Van jogunk saját gazdaságpolitikát folytatni – jelentette ki a miniszterelnök.
Jawohl-kormány
Orbán szerint kavics vagyunk az Európai Unió cipőjében, mivel Magyarország kimaradt a háborúból, mivel megadóztatja a multikat, és semleges a gazdasága. Ezért Brüsszelben született egy döntés, amit az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen, és az Európai Néppárt vezetője, Manfred Weber az EP-ben nyiltan képviselt és be is jelenetett: “vége van, miniszterelnök úr, maga húzzon el, meg a kormánya, és itt van helyette az új, leendő miniszterelnök, meg az új, leendő kormányzó párt, mi, brüsszeliek őt támogatjuk”, és “ezt belemondták a képembe”. Orbán szerint így lett tavaly Donald Tusk is Lengyelország miniszterelnöke. Hozzátette: ezen dolgozi fog von der Leyen és Weber, “nekik bábkormány kell, minden birodalom ilyen, a szovjetek is ilyenek voltak. A brüsszeliek is ‘jawohl-kormányt’ szeretnének: jön egy telefon Brüsszelből vagy Berlinből, és akkor nekünk azt kell mondani, hogy jawohl! (‘igenis’). “Nem tudom nekik felróni, ilyen a világ természete” – fűzte hozzá Orbán, de jelezte, hogy ezt nem fogadjuk el.
Mit tenne a bábkormány?
- magasabb adót szeretnének,
- azt akarják, hogy vonjuk vissza a multikra kivetett adókat,
- el akarják törölni a rezsicsökkentést,
- nyugdíjreformot akarnak, ami valójában a 13. havi nyugdíj eltörlését jelentené,
- csökkenteni vagy akár elvenni akarják az agrártámogatásokat.
Aki ma a brüsszeliekkel összeszűri a levet, az ezeket az utasításokat végre fogja hajtani, ezt fogja tenni a bábkormány – utalt neve említése nélkül Magyar Péterre Orbán Viktor.
Trump
Ha Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást, nem biztos, hogy le tudja zárni az orosz-ukrán háborút, de biztos, hogy a háború nem terjed tovább – vélte a miniszterelnök. Abban az esetben viszont, ha Trump veszít fennál az eszkaláció veszélye, amely azt jelentené, az ország pénzének egy része biztonsági intézkedésekre menne, és azt az összeget a gazdaság működtetéséből kellene elvonni. Ha Trump nyer, akkor beindulhat a kormány gazdasági akcióterve, amely 2025-ben “fantasztikus eredményeket hozhat”, 3% feletti növekedést és a bérek emelkedését fogja eredményezni – ígért Orbán. Hozzátette: a bértárgyalások jól haladnak, “lesz itt egy egymillió forintos átlagbér és egy 400 ezer körüli minimálbér“.
Nemzeti konzultáció
Az újabb nemzeti konzultációra azért van szükség, hogy a kormány demokratikus felhatalmazást kapjon a gazdasági semlegesség programjáért az unióval szemben vívott harcához.
Címlapkép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher