Árvíz: Kiadta a feladatot a hétvégére Orbán
Az időjárási és a vízállás tetőzésével kapcsolatos eddigi előrejelzések is pontosnak bizonyultak, ami fontos, mert az előrejelzés a védekezés kulcsa – jelentette be a miniszterelnök sajtótájékoztatón pénteken, Budapesten. Orbán Viktor azt mondta: a Lajta esetében egy hosszú, tíz órás tetőzésen vannak túl, sikeresen védekeztek a tetőzés időpontjában, a helyzet az idő múlásával javulni fog, a Duna esetében pedig az árhullám tetőzése a péntek reggel megkapott jelentések szerint Komárom térségében lesz – írta az MTI. A Dunának erre a szakaszára is igaz az, ami a Lajtára, hogy lassú apadás várható – tette hozzá. Beszámolt arról is, hogy a csütörtöki 614 kilométerrel szemben, most már 754 kilométeren zajlik a védekezés: az első fokozatú készültséget 68 kilométerrel növelték meg, a harmadik fokozatú, legmagasabb védelmi készültséget pedig újabb 114 kilométeren rendelték el.
A hétvégére a készenléti szint, a figyelem folyamatos fenntartása a feladat – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök az árvízvédelmi operatív törzs péntek reggeli ülése után tartott budapesti sajtótájékoztatón.
A kormányfő azt kérte minden parlamenti képviselőtől, az önkéntesektől és a polgármesterektől is, hogy szervezzenek figyelőszolgálatot, és legyen folyamatos a járőrözés. A legnehezebb ugyanis ilyenkor, amikor az ember úgy érzi, hogy túl van a baj nehezén, hogy ne lankadjon a figyelme – jelentette ki. Ennek megfelelően az árvízvédelmi operatív törzs folyamatosan működik – tette hozzá Orbán Viktor. A miniszterelnök a védekezés új elemeként említette, hogy míg eddig a Duna felső szakaszával kellett foglalkozni, most már a Budapesttől délre eső védműveket is ellenőrizni kellett. Három helyen, Bátán, Dunaszekcsőn és Baján kell dolgozni – mondta.
Az előrejelzések szerint csütörtökig kell “lehozni a meccset”, még hat napot kell megcsinálni a kiemelt védekezésből
– jelentette ki a miniszterelnök.
Orbán Viktor elmondta, minden településen azt tapasztalja, hogy sok önkéntes van, időnként még több is, mint amennyinek munkát tudnak adni. Kétféle védekezési szisztéma mentén működik az árvízvédelem: vannak az államilag védett szakaszok és az önkormányzati védekezés, a kettő összehangolása eddig hibátlanul sikerült – értékelt. Hozzátette, tapasztalatai szerint nyugodtabbak az emberek, mint a 2013-as árvíz idején.
“Most azt tudjuk mondani: semmi olyasmi nem fog történni, amit még ne láttunk volna, nincs olyan veszély, amit ne hárítottunk volna el már legalább egyszer” – fogalmazott. Miközben a helyzet komoly, nincs szükség semmilyen kapkodásra – jegyezte meg a miniszterelnök, hozzáfűzve: ha mindenki a helyén marad a hétvégén, akkor nem lesz semmi baj. Orbán Viktor azt is elmondta: várakozása szerint társadalmi értelemben erősebbek leszünk az árvíz után, mint voltunk.
Árvízkárok: “Olcsón fogjuk megúszni”
Az árvízkárokra vonatkozó kérdésekkel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a Duna nem lépett ki a medréből védett területre. Ahová a védekezés során kiengedték a vizet, ott mezőgazdasági kár keletkezhet, de itt nem számít nagy tételre, a másik típusú kár a hullámtérbe épített házakat érhette, de az biztosítási ügy, nem költségvetési – szögezte le. “Ahhoz képest, hogy milyen komoly a helyzet, olcsón fogjuk megúszni” – fogalmazott.
A Lánchíd közlekedési rendjével kapcsolatban kijelentette: “a budapesti hangyabolyt meghagyom a főpolgármester úrnak, hozza meg róla ő” a döntést.
Legutolsó saját konkrét döntése a védekezéssel kapcsolatban a Lajta magas vízszintje miatti gátmegnyitás volt, ezt az operatív törzzsel együtt kellett meghozni – válaszolt Orbán Viktor egy újabb kérdésre.
Egyelőre nem kívánta értékelni, hogy a kormány megtett-e mindent a védekezésben.
Ezt a kérdést a védekezés után vegyük elő, most az a feladat, hogy mindenhol meg tudjuk védeni a településeket – javasolta. Hozzátette, a vízügyesek döntik el azt a szakmai kérdést, hol van szükség állandó és hol ideiglenes védműre. A kismarosi mobilgátról például van egy szakmai vita, ő maga inkább támogatja – jegyezte meg. Sajnálatát fejezte ki azonban, amiért az esztergomi szakaszt nem sikerült befejezni. Ha az most meglenne, Esztergomban könnyebb lenne a védekezés, de így is ki fogják védeni az árvizet – hangsúlyozta Orbán Viktor.
Rétvári: A mentőszolgálat módosítja a betegutakat
A mentőszolgálat az árvíz miatti útlezárásokhoz folyamatosan alkalmazkodva módosítja a betegutakat – közölte a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az árvízvédelmi operatív törzs péntek reggeli ülését követő sajtótájékoztatón.
Rétvári Bence elmondta azt is, hogy a Nyírő Gyula kórházban
pszichiátriai csoportot hoztak létre, hogy támogatást tudjanak nyújtani azoknak, akiknek az “árvíz okozta nehézségek” miatt ez szükséges.
Az államtitkárt kérdezték a katasztrófaturistákról is, erről Rétvári Bence elmondta: azt kérik, hogy mindenki vigyázzon magára, ne menjen veszélyes helyekre és ne akadályozza az árvízi védekezést. Felhívta a figyelmet arra: a homokzsákok a vízügy által megjelölt helyre kerültek, folyamatos szakmai felügyelet mellett, így azt kérik, azokra senki ne másszon fel, ne mozdítsa el azokat, mert a tetőzés után is hosszú ideig szükség lesz rájuk – írta az MTI.
Az államtitkárt kérdezték az Európai Bizottság elnöke által megígért segítségről, erről Rétvári Bence azt mondta, csütörtök délig sem a Belügyminisztériumhoz, sem az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság nemzetközi kapcsolattartójához nem érkezett jelzés, konkrétum ezzel kapcsolatban.
Szerda hajnalban hagyja el az árvíz az országot
Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) vezetőjének tájékoztatása szerint
a szigetközi szakaszt már elhagyta az árhullám, pénteken Komáromnál és Esztergomnál, szombaton Vácnál és Budapesten tetőzik a Duna.
Láng István jelezte: a szigetközi szakaszon már 20 centiméteres apadás van. A Duna péntek dél körül Komáromban, este Esztergomban tetőzik, Komáromnál a jelenlegi szinthez képest hét, Esztergomban öt centiméteres emelkedéssel – mondta. Hozzátette: a tetőzés Vácon szombat délelőtt a jelenleginél 28 centiméterrel magasabban, Budapesten pedig szombat este, a jelenleginél 37 centiméterrel magasabban várható.
Láng István közölte: a számítások szerint
Mohácson szerda hajnalban másodfokú készültség mellett hagyja el az országot az árvíz, a budapesti rakpartok kedd délután vagy este szabadulnak meg az árvízi tehertől.
A főigazgató beszámolt arról is, hogy a védekezési munkákat a vízügyi szolgálat csütörtökön 1515 emberrel látta el, a Lajtán a szükségtározó megnyitása miatt rendkívüli készültséget tartanak fel. Mint mondta: egy ilyen kis folyónál ritka a hosszú, tízórás tetőzés, amely lassan vonul vissza, csak egy centivel hagyták el a legmagasabb szintet Mosonmagyaróváron.
Felhívta a figyelmet a figyelőszolgálat fontosságára is, amelynek tájékoztatása szerint Nagybajcsnál egy nagy buzgárt sikerült észlelni, és megállítani.
Bejelentette: Budapesten és valamennyi dunakanyari településen befejeződött a védművek kiépítése.
Címlapkép: Orbán Viktor miniszterelnök az árvíz elleni védekezésről tartott sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében 2024. szeptember 20-án. (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)