Putyin: Orbán nemcsak partnerünkként jött, hanem mint az EU-elnökségének képviselője
Az ukrajnai konfliktus rendezésről és a kétoldalú kapcsolatokról folyatott eszmecserét a Kremlben pénteken Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök. A találkozón Szijjártó Péter és Szergej Lavrov külügyminiszterek is részt vettek.
Értem, hogy most nemcsak partnerünkként jött ide, hanem mint az EU-elnökségének képviselője
– fogalmazott Vlagyimir Putyin azon a videón a Kremlben, amely az orosz sajtóban jelent meg Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor találkozójáról. Putyin úgy folytatta, “remélem, hogy lehetőségünk lesz eszmecserét folytatni a kétoldalú kapcsolatokról ebben a nagyon nem egyszerű helyzetben”, és beszélni fognak “a legnagyobb európai válságról”, vagyis az ukrajnai konfliktusról.
“Tudomásom van arról, hogy nemrég, 2-án Kijevben járt, és most eljött ide, hogy megbeszéljük ennek a helyzetnek minden árnyalatát” – jelentette ki. Az orosz államfő hozzátette, Orbán rendelkezésére áll, kész megvitatni a részleteket vele, közölte, az ő álláspontja ismert, és arra számít, Orbán pedig ismerteti az európai partnerek álláspontját.
Putyin ezután a kétoldalú kapcsolatokra kitérve elmondta, “sajnos nagy, több mint 35 százalékos csökkenés tapasztalható az áruforgalom terén, de összességében van min dolgoznunk és megvalósítjuk a projekteket”. Hozzátette, nagyon örülnek Orbán látogatásáról, “van miről beszélniük”
A magyar miniszterelnök válaszában emlékeztetett, hogy 2009 óta ez a tizennegyedik kétoldalú találkozójuk az orosz elnökkel. Hozzátette, ugyanakkor, hogy a mostani különlegesebb, mint a többi.
Orbán felidézte, utolsó találkozójukra 2022 februárjában, még a háború előtt került sor, és azt, hogy július elsejével Magyarország adja az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. “Ez a két körülmény különlegessé teszi a mostani találkozásunkat”
Orbán ezután megköszönte az orosz elnöknek, hogy “ilyen nehéz körülmények között” is fogadja. Közölte:
lassan elfogynak azok az országok, amelyek mind a két háborúban álló féllel tudnak beszélni, lassan Magyarország az egyetlen olyan ország Európában, aki mindenkivel tud beszélni.
Orbán kifejtette, ezt a helyzetet szerette volna fölhasználni arra, hogy fontos kérdésekről tudjon szót váltani az orosz elnökkel, és néhány olyan kérdésben, ami fontos Európának, szeretné megismerni az állápontját.
Putyin semmi újat nem mondott
A Telex beszámolója szerint a tárgyalás utáni sajtótájékoztatón Putyin elmondta, tárgyaltak a kétoldali kapcsolatokról és megbeszélték a nemzetközi helyzetet is, hozzátette, a kölcsönös bizalom és tisztelet a két ország közti alap.
Putyin kijelentette, folytatják a paksi atomerőmű bővítését, ami a kapacitás növelését jelentheti a legújabb csúcstechnológia alkalmazásával, a biztonságot és környezetvédelmet szem előtt tartva. Orvosi területen is együttműködnek, és szorgalmazza, hogy “továbbra is a prioritást élvező területen működjünk együtt”.
A nemzetközi kérdésekről szóló megbeszélést alaposnak és őszintének nevezte az orosz elnök. “Miniszterelnök úr mesélt nekem a kijevi találkozójáról, hogy milyen javaslatot tett a partnerének, hogyan lehetne elkezdeni a béketárgyalásokat” – fogalmazott Putyin. “Még nem készek arra, hogy lemondjanak az álláspontjukról” – közölte. Szerinte
Ukrajna a harcok leállítása ellen van, mert az a hadiállapot visszavonását jelentené, és ebben az esetben választásokat kellene tartani. “A most hatalmon lévő ukrán vezetőknek arra, hogy nyerjenek választásokon, az esélyei közel vannak a nullához.”
Oroszországnak van javaslata a harcok leállítására és béketárgyalások megkezdésére, de a fegyverszünet nem elég, mert azt Kijev erői átcsoportosítására használná fel.
“Oroszország a konfliktus végleges és teljes lezárásáért harcol”, aminek feltétele, hogy Ukrajnának ki kell vonnia a csapatait Donyeck, Herszon, Luhanszk és Zaporizzsja régióiból.
Az orosz elnök szerint mivel Magyarország átvette az EU soros elnökségét megvitatták Orbánnal Oroszország és az EU kapcsolatait is, beszéltek a jövőbeli biztonsági architektúráról, és Orbán elmondta az ismert nyugati álláspontot.
Orbán Viktor szerint “békemissziója” megtette az első lépést
Orbán Viktor megismételte, hogy a 14. közvetlen megbeszélése zajlott le Putyinnal, de “háborús időkben történt ez a találkozó”, és ezért volt különleges.
Európának szüksége van a békére, a magyar elnökség a következő fél évet békemissziónak tekinti
– jelentette ki a magyar miniszterelnök. Orbán úgy folytatta, Európa fejlődésének alapját a béke adta, de most két és fél éve háború van, ami nehézséget okoz.
Nem érezzük magunkat biztonságban, látjuk a háború és pusztítás képeit
– fogalmazott, és hozzátette, a konfliktus a gazdasági-versenyképességi téren is érezhető. “Az elmúlt két és fél évben azt tanultuk meg, hogy dialógus és diplomáciai csatornák nélkül nem tudjuk elérni a békét” – közölte Orbán, aki szerint a békén dolgozni kell, és arról tárgyalt Putyinnal, “merre van a békéhez vezető út”.
Az orosz elnöktől három dolgot kérdezett: mit gondol az asztalon lévő béketervekről és a tárgyalási formátumokról, mit gondol a tűzszünet és béketárgyalások viszonyáról, melyik mikor lehetséges, valamint mit gondol a háború utáni európai biztonsági rendszerről?
Az, hogy ezekre mi volt Vlagyimir Putyin válasza, már nem derült ki. Orbán Viktor a sajtótájékoztató végén közölte, “Magyarország a nagyon kevesek egyike”, aki mindkét háborúzó féllel tud beszélni. Elmondta, megtapasztalta, hogy az álláspontok messze vannak egymástól, ugyanakkor úgy véli, az első fontos lépést sikerült megtenni a párbeszéd érdekében.
Európa vezetői egymás után adták ki bíráló nyilatkozataikat Orbán látogatásáról
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a közösségi oldalára feltöltött üzenetében azt írta: “a megalkuvás (appeasement) nem állítja meg Putyint”. Csak az egység és az elszántság nyitja meg az utat egy átfogó, igazságos és tartós béke felé Ukrajnában – húzta alá.
Erik Mamer, az Európai Bizottság vezető szóvivője a brüsszeli testület szokásos napi sajtótájékoztatóján – kérdésre válaszolva – úgy vélte: Orbán Viktor moszkvai látogatása “komolyan megkérdőjelezi” az Európai Bizottság testületének közvetlenül a nyári szünet utánra tervezett útját Magyarországra. Úgy vélte, hogy
a magyar miniszterelnök útja “inkább Vlagyimir Putyin orosz elnök malmára hajtja a vizet”, és kijelentette: “elmondjuk újra és újra, valahányszor a konfliktus megoldásának kérdése kerül szóba: Ukrajna üljön a tárgyalóasztalnál”.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke üzenetében kijelentette: az EU soros elnökségének nincs felhatalmazása arra, hogy az EU nevében kapcsolatba lépjen Oroszországgal. Az Európai Tanács egyértelmű a tekintetben, hogy Oroszország az agresszor és Ukrajna az áldozat. Ukrajnáról semmilyen megbeszélés nem jöhet létre Ukrajna nélkül – szögezte le.
Nem hiszem, hogy alkalmas lenne az idő oroszországi látogatásra, de mindenki azt tesz, amit akar
– reagált a magyar kormányfő moszkvai útjára Antonio Tajani olasz miniszterelnök-helyettes, külügyminiszter. Pártja, a Hajrá Olaszország! sajtótájékoztatóján ő is azt hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor Magyarország miniszterelnökeként (nem pedig az EU soros elnökeként” ment Moszkvába. Az Európai Unió a béke pártján áll, de nem a Putyin előtti kapitulációén. Béke kell, nem megadás.
Putyin javaslata a háború befejezésére csak színjáték. Üdvözüljük a párbeszédet és a vitákat, de folytatjuk Ukrajna támogatását
– mondta az olasz politikus az ANSA hírügynökség jelentése szerint.
Az Európai Unió üzenete világos, elítéljük Oroszország agresszióját, Ukrajna számíthat a szolidaritásunkra – hangoztatta a német kancellár Berlinben. Olaf Scholz szerint
Vlagyimir Putyin nem számíthat arra, hogy csökken a szolidaritás és a támogatás, akár azért, mert egyes országok költségvetési problémákkal küzdenek, akár azért, mert talán nem mindenütt van meg a politikai akarat.
A német kormányfő is hangsúlyozta, hogy nem a soros elnöki tisztet betöltő ország vezetője, hanem Charles Michel, az Európai Tanács elnöke hivatott ellátni az EU külpolitikai képviseletét.
Orbán Viktor semmilyen módon nem képviseli az Európai Uniót vagy az uniós álláspontot. A soros uniós elnökséget arra használja fel, hogy zűrzavart keltsen
– írta Kaja Kallas észt kormányfő, az EU leendő kül- és biztonságpolitikai főképviselője az X közösségi oldalon. Hozzátette: az unió összezárva Ukrajna mögött és az orosz agresszióval szemben sorakozik fel.
Gitanas Nauseda litván államfő szerint
Orbán Viktor “egyoldalú döntése” aláássa a magyar uniós elnökség hitelességét. “Aki valóban békét akar, az nem ráz kezet véres diktátorokkal, hanem mindent megtesz azért, hogy Ukrajnát támogassa”
– fogalmazott.
Edgars Rinkevics lett elnök pedig az Oroszországból szeretettel című dal szövegéből idézett néhány sort az X-en, megosztva a magyar miniszterelnök bejegyzését, amelyben Orbán Viktor azt írta, békemisszióra utazott Moszkvába.
Címlapkép: AFP