Orbán: 15 százalékra emeljük a kötelező akciózást
A 24.hu tudósítása szerint Kálmán Olga DK-s képviselő azt mondta a miniszterelnöknek az azonnali kérdések és válaszok órájában:
Gyanítom nem túl büszke rá, hogy egy önálló közgazdaságtani fogalmat neveztek el önről, az orbáni inflációt.
Orbán erre azt mondta, szerinte az infláció az ellenzéket nem érinti, mert dollárban számolnak.
Közölte, 15 százalékra emelik a kötelező akciózást, az árak csökkenni fognak, augusztusban és ősszel is lesznek újabb intézkedések – mondta Orbán, aki szerint a háború ellene dolgozik. Emlékeztetett: bevezették az árfigyelő rendszert, augusztus elsejétől a most 10 százalékos kötelező akciózást 15 százalékra emelik, és ebben az alapvető élelmiszereknek is benne kell lenniük. Ez azt jelenti, hogy az árak csökkenni fognak, segítenek az embereknek, ösztönzik a versenyt – hangsúlyozta. Hozzátette: csökkenő pályán van az infláció, ősszel újabb intézkedéseket hoznak, és bár a háború és a szankciók “ellenünk dolgoznak”, ellenszélben is teljesítik a vállalásukat az egy számjegyű inflációról.
Harangozó Tamás, az MSZP képviselője arról beszélt, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési bejelentése szerint a kormány 74 üdülőt, rekreációs központot kíván eladni. Orbán szerint az állami üdülők közül kizárólag azokat szabad megtartani, amelyeknek történelmi jelentősége van. Közölte, hogy kormány nem akar fenntartani állami üdülőket, mert más a koncepció, mint régen. A miniszterelnök azt állította, azért emelték a fegyveres testületek tagjainak fizetését, hogy elmehessenek üdülni, és ne az állam tartsa fenn az üdülőket.
Momentum: miért viszik orosz irányba az országot?
Tompos Mártom (Momentum) arról beszélt, hogy 2003-ban az emberek döntő többsége Európa mellett szavazott a népszavazáson, egy lépést téve a szovjet múlt elhagyása felé, az orosz észjárás ellen. Az orosz észjárás az államot helyezi előtérbe, a monopolhelyzetekre törekszik – mondta. Azt kérdezte a miniszterelnöktől, miért viszi az orosz irányba az országot.
Orbán Viktor azt mondta: fontos a fiatalok véleménye, de az túlzás, hogy miközben ő és a parlamentben többen éltek a szovjet világban, a képviselő most elmagyarázza nekik, milyen volt az. Magyarország 2010-ben olyan helyzetben volt, hogy az energia-, a média- és bankszektor nagy része külföldi kézben volt, és azzal a programmal nyertek választást, hogy a stratégiai ágazatokban nemzeti tulajdonra van szükség – idézte fel. Hozzáfűzte: ma ezekben a szektorokban nagyarányú nemzeti tulajdon van, és ez így van jól.
Tompos Márton viszonválaszában közölte: a miniszterelnök egész mást mondott korábban, mint most, cáfolja az évekkel korábban tett kijelentéseit. Hol van az az ember, akinek milliók hittek? – kérdezte. A miniszterelnök kiemelte: valóban van egy gondolkodásbeli különbség köztük, a kormánypártoknak ugyanis Magyarország az első. Azt javasolta a képviselőnek, hogy a nyugati átláthatóság tekintetében tanulmányozza a Pfizer-vakcinák ügyét.
További részletek a 24.hu tudósításában.
Címlapkép: MTI/Illyés Tibor