Ombudsman: jogsértés az anyától elválasztani az újszülöttet a kórházban
Sérelmezte két civil szervezet, hogy Magyarországon még mindig bevett gyakorlatként külön helyiségben helyezik el az anyát és az újszülött gyermekét.
Beadványukra Székely László ombudsman az alábbiakat jelentette ki állásfoglalásában.
A jogállamiság és a gyermek legjobb érdekének megfelelő eljárás elvét, illetve a családi élet tiszteletben tartásához való jogot sérti, ha a kórházban egészségügyi indok nélkül, külön kérés ellenére elválasztja az újszülöttet az édesanyjától.
A szaktárcához fordult a helyes jogértelmezés és eljárásrend kialakításáért, mivel a sérelmezett eljárás ellentétes az egészségügyi törvény azon rendelkezésével, amely az anya és a gyerek szempontjából is az együttes elhelyezést tekinti főszabálynak.
Hangsúlyozta, hogy a születés időszakában az egészségügyi intézményekre is kiterjed a magánszféra és a család védelmének követelménye, és az állam feladata, hogy erősítse ennek az elvnek a tiszteletét. Az anya és gyermek háborítatlan együttléte védendő, ezért az elválasztást az egészségügyi törvény irányadó garanciális szabályaiban foglaltak alapján kell megítélni.
Kijelentette, hogy anya és gyermeke azonos érdekű félként kezelendő, az anyát a gyerek érdekében eljáró, felelős partnernek kell tekinteni.
Tehát az anyának joga van arra, hogy a csecsemővel közös helyiségben helyezzék el, ha ennek egészségügyi kockázata nincsen. Nem lehet az elhelyezésnél arra hivatkozni, hogy zavarják a szobatársakat vagy nem bababarát minősítésű a kórház. Az anya viszont indoklási kötelezettség nélkül bármikor kérheti a személyzet segítségét a gyerek gondozásában rövidebb vagy hosszabb időre is.
Az EMMI a megkeresésre adott válaszában a biztost “kezdeményezésekről, fejlesztésekről” tájékoztatta.
Forrás: MTI, HVG