Olimpia: Csütörtökön újabb magyar bronz, változás az éremtáblázaton
A Pupp Noémi, Fojt Sára, Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra összeállítású hajó kedden az előfutamból másodikként közvetlenül a csütörtöki döntőbe jutott. Ebben a számban Magyarország volt a címvédő, de a három évvel ezelőtti csapatból csak Csipes maradt meg, a másik három versenyző olimpiai újonc. A friss egység júniusban Szegeden Európa-bajnok lett, de ott alig volt komoly ellenfele. A rajtból közepesen jöttek el a magyarok, a táv első felében ötödikként haladtak, féltávnál viszont már harmadikak voltak, és ezt a pozíciójukat nagy versenyben meg is őrizték. Az, hogy még talán a saját elvárásukat is felülmúlták, jól látható volt a célba érés után, ahol nagy ünneplést csaptak. Az első két helyen az új-zélandiak és a németek végeztek.
A nők nyíltvízi úszásában 10 kilométeren az ötkarikás újonc Fábián Bettina ötödik helyen zárt, akárcsak Losonczi Dávid a kötöttfogású birkózók 87 kilogrammos súlycsoportjában, aki a bronzmérkőzésen 2-1-re kikapott a dán Turpal Ali Bisultanovtól.
A kenu kettesek 500 méteres távján Adolf Balázs, Hajdu Jonatán hatodik, férfi K-4 500 méteren pedig a Nádas Bence, Csizmadia Kolos, Kuli István, Tótka Sándor egység hetedik volt. Női kenu egyesben 200 méteren Kiss Ágnes és Takács Kincső is középfutamba jutott.
A ritmikus gimnasztikázó Pigniczki Fanni 12. helye zárt egyéni összetettban, így másodikszámú tartalék a pénteki tizes döntőre.
A női 100 méter gáton Kozák Luca futamharmadikként, Kerekes Gréta pedig futamötödikként kiesett a reményfutamból. A hétpróbázó Krizsán Xénia 15., Nemes Rita pedig 20. négy szám után.
A tekvondós Józsa Levente egy vereséggel kiesett a 68 kilogrammos súlycsoportban, és összesítésben 11.
A női vízilabdázók az olaszokkal találkoznak majd az ötödik helyért, miután csütörtökön 12-9-re verték a görögöket.
Magyar vonatkozású hír az is, hogy a háromszoros olimpiai bajnok kardvívó, Szilágyi Áronnem került be a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sportolói bizottságába. A testület négy új tagja a hétszeres ötkarikás bajnok amerikai sprinter Allyson Felix, a német tornász Kim Bui, a Párizsban két aranyérmet is szerző ausztrál szlalomkajakos Jessica Fox, valamint Marcus Daniell új-zélandi teniszező lett – írja az MTI.
A párizsi nyári olimpia magyar érmesei és pontszerzői (az első hat között végzettek):
ARANY:
——
Kós Hubert (úszás, 200 m hát)
Férfi párbajtőrcsapat (Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor, Nagy Dávid)
Milák Kristóf (úszás, 100 m pillangó)
EZÜST:
——
Milák Kristóf (úszás, 200 m pillangó)
Férfi kardcsapat (Szilágyi Áron, Szatmári András, Gémesi Csanád, Rabb Krisztián)
Halász Bence (kalapácsvetés)
BRONZ:
——
Muhari Eszter (párbajtőr, egyéni)
Major Veronika (sportpisztoly)
Női kajak négyes (Pupp Noémi, Fojt Sára, Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra)
4. hely:
——–
Andrásfi Tibor (párbajtőr, egyéni)
Németh Nándor (úszás, 100 m gyors)
Valter Attila (országúti kerékpár, mezőnyverseny)
Vas Blanka (országúti kerékpár, mezőnyverseny)
Betlehem Dávid (úszás, 1500 méter gyors)
Vadnai Jonatán (vitorlázás, ILCA 7)
5. hely:
——–
Pupp Réka (cselgáncs, 52 kg)
Kovács Richárd (ökölvívás, 63,5 kg)
Hámori Luca (ökölvívás, 66 kg)
Fábián Bettina (nyíltvízi úszás, női 10 km)
Losonczi Dávid (birkózás, kötöttfogás, 87 kg)
6. hely:
——–
Női 4×200 m gyorsváltó (úszás, Pádár Nikolett, Ábrahám Minna, Késely Ajna, Ugrai Panna)
Női kardcsapat (Márton Anna, Szűcs Luca, Pusztai Liza, Battai Sugár)
Női kézilabda-válogatott (Albek Anna, Böde-Bíró Blanka, Bordás Réka, Debreczeni-Klivinyi Kinga, Füzi-Tóvizi Petra, Győri-Lukács Viktória, Janurik Kinga, Kácsor Gréta, Klujber Katrin, Kuczora Csenge, Márton Gréta, Papp Nikoletta, Pásztor Noémi, Simon Petra, Szemerey Zsófia, Szöllősi-Schatzl Nadine, Vámos Petra)
Adolf Balázs, Hajdu Jonatán (kajak-kenu, C-2 500 m)
Éremtáblázat
Magyarország az olimpia csütörtöki, tizenharmadik versenynapján – egy helyet rontva a szerdai pozíciójához képest – a 16. helyet (3 arany, 3 ezüst, 3 bronz) foglalta el az olimpiai éremtáblázaton.
Az első helyen az Egyesült Államok áll (30 arany, 38 ezüst, 35 bronz), a képzeletbeli dobogó második helyét Kína foglalja el (29 arany, 25 ezüst, 19 bronz). A harmadik a rangsorban a Ausztrália (18 arany, 14 ezüst, 13 bronz).
Címlapkép: A bronzérmes Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Fojt Sára és Pupp Noémi (b-j) a női kajak négyesek 500 méteres versenyének eredményhirdetésén a 2024-es párizsi nyári olimpián a vaires-sur-marne-i evezős és kajak-kenu pályán 2024. augusztus 8-án. (Fotó: MTI/Kovács Tamás)