EB: nem áll le a magyarországi olajszállítás Ukrajnából
Valdis Dombrovskis kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos az Ukrajnán át érkező Lukoil-szállítások ügyében az X közösségi oldalon közzétett üzenetében arról tájékoztatott, hogy pénteken beszélt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel annak érdekében, hogy az Európai Bizottság részletesebben megismerje Magyarország energiaellátását.
Szavai szerint
Ukrajna megerősítette, hogy a folyamatban lévő olajtranzit műveletek Magyarország és Szlovákia felé nem érintettek az Oroszországból származó olajra vonatkozó korlátozások által, ha nem a Lukoil az olaj tulajdonosa.
Ugyanakkor – jegyezte meg az uniós biztos – fontos az Oroszországból származó energiától való függőség csökkentése.
Az uniós bizottság illetékes szóvivője csütörtökön közölte, Valdis Dombrovskis a Lukoil-szállítás témáját részletesen megvitatta Denisz Smihal ukrán miniszterelnökkel. A megbeszélés után pedig az Európai Bizottság levelet küldött Magyarország és Szlovákia illetékes miniszterei részére, hogy közölje a brüsszeli testület előzetes elemzését, és bátorítsa a két tagállamot, hogy osszanak meg minden további és részletes vonatkozó információt.
Újvári Balázs szóvivő azt mondta, az Európai Bizottság előzetesen arra a következtetésre jutott, hogy az Ukrajnán át érkező Lukoil-szállítások ügyében nem tűnik indokoltnak a sürgős konzultáció, mivel jelenleg nincs jele az ellátás biztonságát érintő közvetlen kockázatoknak.
“Jelenlegi ismereteink szerint, a rendelkezésünkre álló információk alapján és a belső biztonságot érintő elemzéssel összhangban úgy tűnik, hogy az Ukrajna által a Lukoil ellen bevezetett szankciók mindaddig nem érintik a kereskedelmi társaságoknak a Barátság kőolajvezetéken keresztül érkező olajtranzit-műveleteit, amíg a Lukoil nem az olaj formális tulajdonosa” – fogalmazott. A Lukoil-szállításokat érintő végső bizottsági döntés a Magyarország és Szlovákia által adott válaszok tükrében születik meg – tette hozzá a szóvivő.
Márpedig nem a Lukoil a formális tulajdonos, a Magyarországra érkező olajat négy nagy kereskedőcég veszi meg Oroszországban, mielőtt eladja Magyarországon – jegyzi meg a 24.hu.
Szijjártó Pétert ugyanakkor nem sikerült meggyőzni arról, hogy azzal, hogy csak a Lukoil tulajdonában álló olajra vonatkoznak az ukrán szankciók, és Magyarországra nem a Lukoil szállít olajat, nincs veszélyben az energiaellátásunk.
Szijjártó a közösségi oldalán a tárgyalásról azt írta: “a beszélgetés során világossá vált, hogy nem egyféleképpen ítéljük meg az ukrán döntés természetét és annak következményeit.”
Szijjártó szerint a magyar kormány álláspontja világos: az Európai Bizottságnak nem lenne szabad hagynia, hogy egy tagjelölt ország packázzon két uniós tagországgal és veszélyeztesse azok energiaellátásának biztonságát.
Szijjártó Péter úgy értékelt: az ukrán döntés kész helyzet elé állított két tagországot, ami nem éppen elfogadható viselkedés egy tagjelölt ország részéről. Ezen döntés nyomán továbbá a keleti irányú olajimportunk harmada került veszélybe, Szlovákia esetében pedig ez az arány majdnem 45 százalék.
“Meglátásunk szerint, Ukrajna ezen intézkedése sérti az EU-Ukrajna társulási megállapodást is” – emelte ki a politikus.
Szijjártó Péter közölte: tájékoztatta a bizottság alelnökét arról is, hogy az eddigi tapasztalataink alapján Horvátország nem megbízható tranzitország Magyarország számára, hiszen a horvátok a háború kitörése után az európai piaci átlagok sokszorosára emelték a tranzitdíjat, nem engedték a hosszú távú kapacitáslekötéseket és az sem világos, hogy a rajtuk keresztül haladó vezeték pontosan mennyi kőolajat tud szállítani.
(MTI)
Címlapkép: AFP