Olajoshordók úsztak a Dunán
Az elmúlt évtizedekben a környezetszennyezés mértéke világszerte súlyosan növekedett, amely a globális ökoszisztémára nézve óriási veszélyt jelent. Évről évre korábbra tolódik az a dátum, amikor az emberiség feléli a Föld adott évre rendelkezésre álló erőforrásait. A Global Footprint Network adatai szerint idén augusztus 1-jén nulláztuk le a bolygót.
Ehhez a szomorú és lassan teljesen visszafordíthatatlan folyamathoz járulnak hozzá azok az esetek is, mint például a hétfői történet, amiről egy horgász számolt be, ugyanis Dunaújváros közelében olajoshordókat látott úszni a Dunán. A férfi az Indexnek elmondta, hogy a hordók szemeteszsákok kíséretében úsztak el mellette, amikor is lemászott egyért, és kirángatta a vízből. Keze a hordótól olajos lett, a rajta szereplő feliratból pedig arra következtetett, hogy a Mol-hordók tartalma dízelmotorolaj.
A zárt Facebookcsoportban megosztott bejegyzése eljutott a Mol-hoz, majd telefonon megkeresték a cégtől, hogy a pontos körülményekről érdeklődjenek. A dolgozó azt mondta, nem a cégtől kerültek a vízbe a hordók, a katasztrófavédelmet pedig értesítik a hordók minél előbbi eltávolításának érdekében.
“A MOL évente több mint 150 ezer, hordós kiszerelésű kenőolajat értékesít partnereinek, közúti szállítással. A MOL a tegnapi nap folyamán értesült arról, hogy MOL logós kenőolajas hordót találtak a Duna menténi Kulcs településnél. A vállalat azonnal kezdeményezte az ügy kivizsgálását, és követve az ilyenkor érvényben lévő szabályokat, értesítette az Országos Katasztrófavédelmet. A MOL információi alapján a szóban forgó hordók nem a MOL telephelyéről kerültek a Duna vízébe, nem a MOL tulajdonában állnak. Az Országos Katasztrófavédelemmel együttműködve természetesen a vállalat kész részt venni a mentesítésben.”
– nyilatkozta a MOL az üggyel kapcsolatosan.
A Katasztrófavédelem pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az ilyen és ehhez hasonló esetek megnyugtató rendezése érdekében fontos, hogy ha valaki veszélyes helyzetet lát, először haladéktalanul jelezze azt a 112-es segélyhívó számon, és csak ezután tegye közzé az információit a közösségi portálokon. A készenléti szervek és a különféle helyzetek kezelésére hivatott államigazgatási szervezetek akkor tudják megfelelően ellátni a feladataikat, ha időben jelzést kapnak a kialakult veszélyhelyzetről vagy szabálytalanságról. A tűzoltók munkája is akkor eredményes, ha a lehető leggyorsabban megérkezik hozzájuk a segélyhívás.