Nyugdíjasjövő: teljes elszegényedést jósolnak
A leggazdagabb országokat is komoly nyugdíjválság fenyegeti – ismerteti a Világgazdasági Fórum (WEF) nevű nemzetközi kutatóintézet friss tanulmányát a HVG. 70 ezer milliárdról akár 400 ezer milliárd dollárra is emelkedhet a nyugdíjkassza hiánya a az évszázad közepére a világ legfejlettebb országaiban, s ez fenntarthatatlanná teszi a meglévő rendszereket – állítja a tanulmány.
Németországban például 2036-ra minden ötödik nyugdíjas szegénynek fog számítani, 2030-tól pedig minden második német nyugdíjas csupán az alapbiztosítás mértékét meg nem haladó állami nyugdíjra számíthat. Hasonlóan magas a nyugdíjkassza hiánya az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Kanadában, Hollandiában, Ausztráliában és Japánban is.
Magyarországon a 2030-ban levont járulékok már csak kilenchavi nyugdíj kifizetésére lesznek elegendőek. Jelenleg egymillió magyar dolgozik minimálbérért, ők 30–50 ezer forintos havi nyugdíjra számíthatnak. Míg tavaly a magyar népesség 18 százaléka volt nyugdíjas, ez az arány 2040-re 26, 2060-ra pedig 33 százalékra ugrik, ami a szakértők szerint a hazai nyugdíjrendszer összeomlását eredményezheti.
A WEF szerint mélyreható reformokra lenne szükség, mivel hosszú távon fenntarthatatlan a Magyarországon is működő, felosztó-kirovó nyugdíjrendszer: ha csökken az aktív polgárok száma, akkor a járulékbefizetésekből nem lehet finanszírozni a nyugdíjak kifizetését.
Forrás: HVG