Nyilatkozott az elbocsátott szívsebész: Tiszta a lelkiismeretem
A Euronews-nak adott interjút Székely László szívsebész, akit az Országos Kardiológiai Intézetből (GOKI) rúgtak ki. Elbocsátása után nem sokkal meghalt az egyik betege, akinek műtétre lett volna szüksége – a páciens lánya és felesége is pont ma nyilatkozott Kálmán Olgának.
Székelyt az elhunyt férfival kapcsolatban mélységesen lesújtja, hogy amiért küzdött, az másodpercek alatt hullott szét, és nem az a lényeg, hogy egy orvos miként gyógyíthat.
Magyarázatot adott arra is, hogy miért indíttatta el az érprotézis legyártását, amikor a betegnek 48 órán belüli sürgősségi műtétre lett volna szüksége:
Ez a konkrét beteg az intézet egyik kardiológusához jött, aki megállapította ennek a krónikus betegségnek a lehetőségét, és a CT-vizsgálatot követően szívsebészeti konzíliumot javasolt. Egy veleszületett rendellenességgel foglalkozó szívsebész kolléga az intézetből fogadta a beteget, és a vizsgálat után küldte hozzám, hogy az általunk alkalmazott speciális eszközre, graftra van szüksége
– mondta el az orvos.
Mint elmondta, a páciensnél több éve kitágult az aortaterület, de addig nem akart operálni, amíg a neki ideális megoldáshoz nem fért hozzá. Ezért nem került műtéti előjegyzésbe sem. Ezek után egy külföldi szakértővel is egyeztetett, így biztos volt benne, hogy az előjegyzés megtörténik – de közbejött a felfüggesztése. Három betegnek lett volna szüksége protézisre, de az elsőbbség eldöntésére ezek után már nem került sor.
De nem hagyta szó nélkül a sebész a műtéti körülményeket, amelyekről részletes, lehangoló képet festett:
(…) a műtétek elvégzéséhez van két negyvenévesnél régebbi, és egy húsz- meg egy tízéves szívmotorunk. Tehát az életbe vágó eszközökből kettő negyven évnél régebbi, és hiába kértem, hogy cseréljék. A műtétekhez használatos altatógépek gyakran romlanak el, mert azok is régiek, már nem is lenne szabad operációkhoz használni ilyen eszközöket. A műtőlámpák sem alkalmasak ilyen típusú műtétekhez. A műtő-monitorok sem az itt zajló ellátáshoz valók, mégis rendszeresen hiába kértem ezeket a fejlesztéseket. Az intenzív osztályon a lélegeztető gépek már akkor sem voltak újak, amikor én 25 évvel ezelőtt elkezdtem dolgozni. Régóta, többször hangsúlyoztam, hogy ez a szedett-vedett eszközállomány nem megfelelő
– nyilatkozta az Euronews-nak Székely, aki azt is hozzátette, hogy hiába hoztak létre egy érsebészeti osztályt, attól még nem lettek új ágyak a szívsebészeten.
Arról, hogy mi lesz az ügyével kapcsoltban, ha az etikai bizottság elé kerül, illetve esetleges büntethetőségéről a következőket mondta:
Ha most azt akarja mondani, hogy bűncselekmény miatt lecsuknak, mert ez a beteg meghalt, illetve kizárnak az orvosi kamarából, mert a mellimplantátum cseréjével járó szívműtétet etikátlannak minősítik… akkor azt kell mondanom, a lelkiismeretem tiszta és ha tisztesség még van: nem, úgy érzem, erre nincs esély.
Székely szerint az lenne a legjobb, ha a szívsebészeten dolgozó szakemberek együtt tudnának dolgozni valahol a jövőben.
Ha ez a team széthullik, hiába értékesek egyenként a szakemberek, egyedül nem tudják ugyanazt az értéket produkálni. Én sem. De ha mi innen elmegyünk, akkor ki marad?