Szörényi Levente szerint Novák Katalinnak el kell gondolkodnia a lemondáson
Szörényi Levente is távozik a köztársasági elnök tanácsadói testületéből. “A pályafutásom során eddig nem tapasztalt, most azonban felém irányuló gyűlöletcunami és ‘feszítsd meg’ szavalókórus hatására felmondom a Tanácsadói Testületben betöltött szerepemet, amit pedig éppen azért fogadtam el tavaly, hogy a kultúra területén szerzett tapasztalataimmal támogassam a széles társadalmi egyetértés ügyét. Sajnálom, hogy rajtam kívülálló okok miatt ez ellehetetlenült, egyúttal kérem, fontolja meg, hogy a kialakult helyzetben képes lehet-e még betölteni a nemzet egységét megtestesíteni hivatott pozíciót” – írta a zenész a Facebook-oldalán.
Szörényi pár napja még egészen más hangnemben válaszolt az elnöki kegyelemmel kapcsolatos véleményét kérdező Magyar Hangnak. Az énekes-zeneszerző akkor csupán egy rövid válaszra méltatta a lapot: “Bocs’ A Magyar Hang én vagyok! A többi nem kérdés…😛” – írta.
Akik már kiléptek
Gundel-Takács Gábor és Lackfi János már kilépett Novák Katalin köztársasági elnök tanácsadó testületéből, pénteken pedig Tomán Szabina és Czeizel Barbara mondta el véleményét a hatalmas botrányt kirobbantó elnöki kegyelemmel kapcsolatban.
“Az ügyről, a döntésről, a kialakult helyzetről egyértelmű a személyes véleményem, amit nem is rejtek véka alá magánemberként: Teljes mértékben elfogadhatatlannak tartom a kegyelmi döntést – közölte a hvg.hu megkeresésére Czeizel Barbara, a Budapesti Korai Fejlesztési Központ intézményvezetője, aki egyike annak a 16 közéleti szereplőnek, akik tanácsadóként segítik Novák Katalin munkáját.
Czeizel Barbara elmondta, az ügyről alkotott véleményét megosztotta a köztársasági elnökkel, de a lap kérdésére, hogy tervezi-e a lemondását a tanácsadói tisztségről, nem adott konkrét választ. Levelét azzal zárta, hogy várja “az Elnök asszony indoklását, belátását, döntését”.
A Novák munkáját a női vállalkozók, női munkavállalók segítése ügyében támogató üzletasszony, Tomán Szabina egy nyilvános Facebook-posztban szólalt meg. Azt írta, “a pedofília elítélése morális kötelesség. Ez számomra nem kérdés. Mindenféle szigorítás, mely arra irányul, hogy ezt a jogszabály szintjén is a legnagyobb bűnné tegyük, fontos. Aki ezen bűncselekmény elkövetőjét segíti, ugyanolyan bűnös. Kegyelem nem járhat”.
Tomán Szabina arról is írt, hogy az üzleti döntéseit mindig kellő körültekintéssel hozza meg, a lehető legtöbb elérhető információ alapján. “Ha ez a döntés egy adott személyt is érint, azt felé személyesen jelzem. Ez most sem lesz másként” – fogalmazott az üzletasszony aki #nemleszekcinkos hashtaget helyezett el a posztban.
A tizenhatok
Novák Katalin hivatalba lépésének első évfordulóján, 2023 májusában mutatta be azt a 16 fős csapatot, akik tanácsadóként, díjazás nélkül segíti a köztársasági elnök tevékenységét. Novák akkor egy fotót is posztolt a csapatról, a kép mellé pedig ezt írta: “A magyarok előtt álló problémákat, kihívásokat vitattuk meg többek között a tudomány, a kultúra, a sport és a média világából érkezett tanácsadókkal, köztiszteletben álló személyekkel”.
A tanácsadó testület tagjai (a Portfolio gyűjtése) az induláskor:
- Altorjai Anita, vezérigazgató, Duna Médiaszolgáltató, korábban Áder János sajtófőnöke,
- Prof. Dr. Andrásfalvy Bertalan, Széchenyi-díjas néprajzkutató, antropológus,
- Balog Zoltán, püspök, Magyarországi Református Egyház Dunamelléki egyházkerülete, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke, a második Orbán-kormány emberi erőforrások minisztere,
- Czeizel Barbara, intézményvezető, Budapesti Korai Fejlesztési Központ,
- Gundel Takács Gábor, újságíró, műsorvezető, sportriporter, kommentátor,
- Hegedüs Éva, elnök-vezérigazgató, Gránit Bank,
- Kodolányi Gyula, Kossuth-díjas költő, író,
- Kovács Katalin, olimpiai bajnok sportoló, a Kovács Katalin Nemzeti Kajak – Kenu Akadémia elnöke,
- Lackfi János, költő,
- Martonyi János, volt külügyminiszter,
- Máté Bence, természetfotós,
- Schmidt Mária, Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója,
- Skrabski Fruzsina, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom kuratóriumi elnöke,
- Szörényi Levente, Kossuth-díjas zeneszerző, szövegíró, énekes,
- Tomán Szabina, üzletasszony, a Toman Diet alapítója, Árpa Attila volt felesége,
- Vizi E. Szilveszter, kétszeres Széchenyi-díjas orvos, farmakológus, az MTA elnöke 2002-2008 között, akit a Magyar Szent István-renddel is kitüntettek.
Módosítják az alkotmányt
Épp egy hete robbant ki a botrány a 444 cikke nyomán, amelyből kiderült, hogy Novák Katalin tavaly áprilisban kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettesének, akinek tudomása volt arról, hogy az intézmény akkori igazgatója több gyereket is molesztált. K. Endre egy, a molesztálás tényét tagadó vallomást írt az egyik gyerek áldozat nevében, akit megpróbált rávenni a pedofil igazgató jelenlétében, hogy írja alá a hamis vallomást. A korábbi igazgatóhelyettest végül 3 év 4 hónap börtönre ítélték, az államfő viszont tavaly kegyelemben részesítette.
Az elnöki kegyelem ügye az elmúlt egy hétben akkora indulatokat korbácsolt a hazai közéletben – az ellenzék többször is lemondásra szólította fel Novák Katalint -, hogy végül az államfő után a miniszterelnöknek is meg kellett szólalnia az esettel kapcsolatban. Orbán Viktor csütörtökön jelentette be, hogy módosítják az alkotmányt. Az alaptörvény tizenharmadik módosításáról szóló javaslatot a miniszterelnök csütörtök este be is nyújtotta a parlamentnek, amelynek elfogadása esetén a köztársasági elnök nem gyakorolhatja egyéni kegyelmezési jogát a kiskorúak sérelmére elkövetett szándékos bűncselekmények esetén.
“A köztársasági elnök kegyelmi döntése körül vita alakult ki. Ezt a vitát minden magyar ember számára megnyugtatóan le kell zárni” – idéz az Országgyűlés honlapján olvasható, a kormányfő által jegyzett törvényjavaslat indoklásából az MTI. Az indoklás azt is leszögezi: “Aki kiskorú gyermek kárára szándékos bűncselekményt követ el, az semmilyen indokkal nem mentesülhet a tettei következményei alól. Egyértelműen ki kell zárni annak a lehetőségét, hogy a gyermekek kárára szándékos bűncselekményt elkövetők kegyelem útján mentesüljenek a büntetésük hátrányos jogkövetkezményei alól, és újra büntetlen előéletűvé válhassanak”.
A javaslat elfogadásához az országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges.
Érdemes lenne erről beszélni
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta: kialakult egy olyan vita az elmúlt napokban Magyarországon, amely világossá tette, hogy ezen túl nem azt kell mérlegelni, hogy kaphat-e vagy sem egy ilyen bűnelkövető kegyelmet, hanem eleve ki kell zárni, jogellenessé kell tenni egy ilyen ember számára a kegyelem megadását. Úgy folytatta, hogy az államfő kegyelmi döntésének jogszerűségét senki nem vitatja, azt viszont muszáj megérteni, hogy mi volt ennek a morális alapja, ugyanis ez okozza ezt a rengeteg bírálatot, amelyeknek van alapja – idézi az MTI. Hozzátette: jó lenne tudni, hogy mi állt az államfő kegyelmi döntése mögött, és érdemes is lenne erről egyszer beszélni, de az országgyűlési képviselőknek nem azzal kell foglalkozni, hogy mi volt a döntés alapja, hanem azzal, hogy ez többé ne forduljon elő.
Novák Katarban
Mindeközben Novák Katalin hivatalos látogatásra érkezett a Katari Államba, ahol a dohai vizes világbajnokság magyar sportolóival találkozott pénteken – számolt be róla az MTI. A köztársasági elnök megtekintette a Magyarország-Kazahsztán férfi vízilabda-mérkőzést, amely fölényes, 28-1-es magyar győzelemmel végződött. A meccs legjobbjának járó díjat Novák Katalin államfő adta át Vigvári Vincének.
Címlapkép: MTI/Hegedüs Róbert