Új munkaszerződések jöhetnek a Nemzeti Színházban - a színész saját felelősségére végezne bizonyos mozdulatokat
Péntek este súlyos baleset történt a Nemzeti Színház Rómeó és Júlia előadásán. Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó a vastraverzekkel felépített díszlet felső emeletéről zuhant több métert. A színészeket jelenleg kórházban ápolják, az elmúlt napokban javult az állapotuk, de teljes felépülésük hónapokig eltarthat.
Az eset kapcsán Vidnyánszky Attila vezérigazgató elismerte a felelősségét, és beadta a felmondását, de azt Csák János miniszter nem fogadta el. A miniszter azt mondta, csak a balesettel kapcsolatos vizsgálat lezárultát követően dönt az ügyben, addig is Vidnyánszky “maradéktalanul ellátja a színház vezetésével összefüggő feladatait”.
A szerdai Magyar Nemzet interjút közölt Vidnyánszky Attillával. Összeszedtük a Nemzeti Színház lemondott, de színházvezetői funkcióit továbbra is ellátó vezérigazgatójának a beszélgetésben a elhangzott legérdekesebb kijelentéseit:
- Még a héten visszaépítik a Nemzeti Színházban a nagyszínpadra a Rómeó és Júlia díszletét – aminek Vidnyánszky “személy szerint nagyon örül” -, hogy a vizsgálatok számára modellezzék, hogyan történhetett a baleset.
- A színház saját vizsgálata a rendőrségi nyomozással párhuzamosan folyik.
- Csák János miniszterrel meglátogatták a kórházban a megsérült színészeket, akik a körülményekhez képest jól vannak, valószínűleg a héten hazaengedik őket, és otthon folytatódhat a felépülésük. Több pszichológussal is felvették a kapcsolatot annak érdekében, hogy a baleset két áldozata “érezze szeretetünket és aggódásunkat, de igény esetén szakemberekkel is elindulhassanak a gyógyulás útján”.
- A két sérült miatt szükség lesz a repertoár átalakítására. Mivel a Rómeó és Júliában – a Szász Júlia által megformált – Júlia szerepe “nagyon komoly művészi teljesítmény”, még mérlegelnie kell, hogy belefognak-e a helyettesítésbe vagy sem.
- Vidnyánszky a lemondása után sorra kapja a bátorító üzenetek a magyar kulturális élet szereplőitől és a civilektől is. “Szívmelengető, hogy ennyien szurkolnak a színháznak és nekem Budapestről, a külhoni területekről, vidékről és külföldről egyaránt, és jelzik azt, mennyire fontosak vagyunk” – fogalmazott a vezérigazgató.
- A “társulat döntő többsége” Vidnyánszky mellett áll, erről a támogató levelük tanúskodik.
- A Nemzeti Színháznál gondolkodnak azon, hogy a munkaszerződések része legyen egy felelősségvállalási nyilatkozat is, amelyben a színész vállalja, hogy “saját felelősségére csinál bizonyos mozdulatokat vagy jeleneteket”. A vezérigazgató ehhez hozzátette, hogy “ezek a színészek a most félresikerült mozdulatsort már százszor megcsinálták, több tucat sikeres előadáson”. Szerinte “a színház veszélyes üzem, és százszázalékosan nehéz kizárni az ilyen eseteket”. Viszont minimalizálni kell a veszélyforrásokat.
- Azzal kapcsolatban, hogy a Rómeó és Júlia díszleteivel kapcsolatban többen már korábban jelezték, kockázatosnak tartják, Vidnyánszky azt mondta: hozzá nem jutottak el ezek a hangok. Hozzátette: két éve, a főpróba hetében volt olyan színész, aki jelezte a műszaknak, hogy van egy rész, amit lehet, hogy alakítani kellene, de a vasfüggöny adottságai miatt ezt nem lehetett megtenni. “Hozzám nem jutott el akkor ez az információ” – mondta.
- Vidnyánszky úgy érzi, a jelenlegi helyzetet sokan kihasználják most, és nemtelen támadást indítottak a színház és a személye ellen, de szerinte a szokásos viszálykodásnak most nincs itt az ideje.
Címlapkép: MTI/Szigetváry Zsolt