Nem támogatnak olyan gyógyszeres terápiákat, ahol nem garantálható a maximális hatékonyság
A világon sehol sem tudják az összes olyan beteg terápiáját finanszírozni, ahol nem garantálható a maximális hatékonyság.- közölte a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a hétfői Magyar Hírlapban. Az alapkezelő az új közbeszerzési eljárásával kapcsolatos kritikákra reagálva hangsúlyozta: nem arról van szó, hogy a már kezelt betegektől elvennék a bevált gyógyszereiket, hogy azokat olcsóbbakkal váltsák ki.
A szóban forgó tételes elszámolású gyógyszerek közé jellemzően a magas kezelési költségű készítmények tartoznak, amelyeknél fontos, hogy a gyógyszer felhasználását, a kezelések eredményét a lehető legszorosabb módon nyomon lehessen követni. Ez ugyanis lehetőséget ad a NEAK-nak arra, hogy megvizsgálja az egyes készítmények “való életben mért hatékonyságát”. Így összehasonlíthatóvá válnak olyan termékek is, amelyek nem azonos hatóanyagot tartalmaznak, de azonos betegcsoport részére utalják ki.
A NEAK szerint az is bizonyítja azt, hogy nem a betegek rovására alakították ki az eljárási rendet, hogy évente több mint tízezer beteg jut hozzá olyan gyógyszerekhez, amelyek Magyarországon nem érhetők el támogatással, vagyis nem befogadott készítmények. Mintegy négyszáz daganatos beteg terápiájára átlagosan betegenként évente tízmillió forintot költ a NEAK, ezek a legdrágább kezelések. A daganatos betegek gyógyszereire hozzávetőleg száznyolcvanmilliárd forintot fordít az alapkezelő.
Forrás: MTI
Címlapfotó: GettyImages