Nem lesznek agresszívebbek a gyerekek a videojátékoktól
A videojátékok megjelenésétől kezdve foglalkoztatja a szülőket, pszichológusokat, kutatókat, hogy mennyire növelik az agresszivitást a verekedős, lövöldözős játékok. Egy új kutatás szerint nincs összefüggés – írja a hvg.hu.
Régi sláger
Régi, visszatérő és kétségkívül sokakat foglalkoztató téma ez és ennek megfelelően számtalan, sokszor egymásnak erősen ellentmondó tanulmány és értekezés látott már napvilágot erről.
Egy új tanulmány szerint nincs kapcsolat
A mindsetpszichologia.hu most egy új, Andrew K. Przybylski és Netta Weinstein által jegyzett tanulmányt idéz, amely semmiféle kapcsolatot nem tudott kimutatni az agresszív játékokkal eltöltött idő és a gyermek agresszív magatartása között.
A PEGI-t vették alapul
A kutatók több mint ezer, 14-15 éves kamaszt kértek meg arra, hogy listázzák azokat a játékokat, melyekkel az utóbbi egy hónapban játszottak. A játékok agressziószintjének megítélését ezúttal – ellentétben sok korábbi kutatással – azonban nem bízták a gyerekekre, helyette egy olyan egyezményesen elfogadott értékelő skálát vettek alapul (Európai videojáték értékelő rendszer, „PEGI”), mely 1500 játéknál is többet osztályoz, például erőszakosság szerint is.
A szülők és nem a gyerekek válaszoltak
Az agressziószint mérésekor ugyancsak igyekeztek elkerülni, hogy a serdülőket kérdezzék meg arról, mennyire tartják magukat agresszívnak. Helyette a szüleik kezébe nyomtak egy kérdőívet, amelyben arról kellett nyilatkozniuk a felnőtteknek, hogy gyermekük milyen gyakran keveredett verekedésbe vagy bántalmazott más gyerekeket az utóbbi egy hónapban. Emellett azonban érdeklődtek a kamaszoknál is, a vonásszintű agressziójukkal kapcsolatban: arra kérték őket, hogy ítéljék meg magukat olyan állítások mentén, mint például „Ha eleget provokálnak, akkor képes vagyok megütni egy másik embert”.
A fiúk többet játszanak, mint a lányok
Przybylski és Weinstein elé a következő kép tárult: a résztvevők átlagosan két órát töltöttek videojátékozással naponta, a fiúk többet, mint a lányok. Az erőszakos játékkal töltött idő mennyisége azonban nem jósolta be a kamaszok agresszív viselkedését – írja a lap. Ez az eredmény akkor is megmaradt, amikor az európai játékértékelő skálát az amerikaival cserélték ki.