Nem lesz késő délután háziorvos, szakrendelések szűnhetnek meg
A múlt héten nyújtotta be a parlamentnek Semjén Zsolt az egészségügy átalakításáról szóló első törvénycsomagot, ami részben még csak előkészíti a nagyobb egészségügyi átalakításokat. A 444 Sinkó Eszter egészségügyi közgazdásszal, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Közszolgálati Karának dékánhelyettesével beszélte át, mire számíthatunk.
Az egyik legtöbbeket érintő változás, hogy nem lesz késő délután háziorvos, tehát nehezebb lesz munkaidőn kívül háziorvoshoz menni.
A kormány számára készült előterjesztés szerint hétköznap csak reggel nyolctól délután négyig lesz rendelés. Utána a háziorvos, ha éppen be van osztva, a járási szakrendelőbe megy ügyelni, sok esetben másik településre, egészen este tízig.
Ezzel párhuzamosan úgy döntöttek, az állam fogja kialakítani a háziorvosi körzethatárokat.
Júliustól az Országos Mentőszolgálatra bíznák az orvosi ügyeleti rendszert.
Délután négytől este tízig, amikor a háziorvosok ügyelnek, a mentők diszpécsere fogja eldönteni, házhoz kell-e menni vagy sem. Tíz óra után a mentősök kezelik majd az ügyeleti ellátásra szoruló betegeket – írja a 444. Budapesten egyelőre nem változik az ügyeleti rendszer.
Bár konkrétan nem szerepel a törvényjavaslatban, a belső előterjesztésből és Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár nyilatkozataiból kiderül, hogy a kormány állami fenntartásba venné az önkormányzati szakrendelőket, amiket a dolgozóikkal együtt a megyei kórházak alá terelnének. Sinkó Eszter szerint ebben a rendszerben könnyen szakrendelések szűnhetnek meg, és sok betegnek olyan ellátásokról kell lemondania, amelyek egyelőre helyben elérhetők. A kisebb, városi kórházakat is a megyei kórházak alá sorolnák.
Közvetlenül érinti a betegeket és rokonaikat, hogy a kórházak limitálhatnák a látogatási időt és a látogatók számát, sőt előzetes bejelentkezéshez köthetnék – olvasható a 444 cikkében. Hozzáteszik: bevezetik a segítő személy fogalmát. Ők olyan civilek, akiket a bent fekvő beteg jelöl ki, ha hosszú távú ellátást igényel, képtelen ellátni magát, folyamatos segítségre szorul, pszichés krízishelyzetben van, vagy haldoklik. A segítő személy akár látogatási időn kívül is gondozhatja a beteget a kórteremben.
Sinkó Eszter úgy véli, a változtatások erősíteni fogják a nagy, központi kórházakat, a lakóhelyhez közeli ellátásokat viszont nem.
Címlapkép: MTI/Vajda János