Nem fogadják a tb-kártyás betegeket Mészáros Lőrinc gyógyfürdőjében
Az állami MFB Bankon keresztül az elmúlt években legalább 11 milliárd forintnyi közpénzt öltek az Egerszalóki Saliris Resortba, de a fürdő és a hotel nem tudta kitermelni a hitelt, 2013 tavaszán felszámolásba dőlt – írja a 24.hu. Idén az állami felszámolótársaságtól nyomott áron került Mészáros Lőrinchez. Nem hivatalos források szerint 2,3 milliárd forintért sikerült eladni a vagyont, tehát az állam több mint 8 milliárd forintot bukott a bolton.
A rendkívül kedvező üzlet ellenére a Saliris figyelmen kívül hagyott egy fontos, a szektorban bevett gesztust: nem vállalta, hogy a beutalóval, a társadalombiztosítás támogatásával érkező, beteg embereket is fogadja. A fürdőben nem fogadják el az orvosi beutalókat, csak a saját zsebből fizető vendégek élvezhetik az egerszalóki gyógyvíz áldásos hatásait. A lap érdeklődésére a fürdő elárulta, hogy
üzletpolitikai okokból nem kötöttek szerződést az egészségbiztosítóval, és a jövőben sem tervezik ezt.
Nem kötelező
Szakorvosi beutalóval és szakvéleménnyel számos magyar gyógyfürdő szolgáltatásait a társadalombiztosítás támogatásával lehet igénybe venni. Ehhez a fürdőnek törvényben rögzített feltételeket kell teljesítenie, és szerződést kell kötnie a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel (NEAK). Az együttműködés nem kötelező, csak egy lehetőség, amivel a nagyobb fürdők élni szoktak.
Több gyógyfürdő annak ellenére is leszerződött a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel, hogy számukra veszteséget okoz az alacsony tb-finanszírozás. Ők társadalmi felelősségvállalásról, a fürdőgyógyászat népszerűsítéséről, a rászorulók gyógyításáról beszélnek.
Illik vállalni a tb-kártyásokat is, ez a szokásjog. Az állam nem fizet sokat, de aki kártyával jön, az a saját zsebéből is költ szállásra, sokan plusz szolgáltatásokat vásárolnak. Furán is venné ki magát, ha egy elismert gyógyfürdő azt mondaná, hogy a tb-kártyások — jellemzően az idősebb, kevésbé tehetős látogatók — nem kellenek
– nyilatkozta egy szakértő a 24.hu-nak.