Nargesz Mohammadi kapja idén a Nobel-békedíjat
Nargesz Mohammadi iráni aktivista, újságíró kapja idén a Nobel-békedíjat “a nők iráni elnyomása ellen és az emberi jogokért és szabadságért folytatott küzdelméért” – jelentette be péntek délelőtt a kitüntetést odaítélő testület Oslóban.
Az Iránban bebörtönzött emberi jogi aktivista mellett az idei békedíjjal azt a több százezer embert is elismerik, akik az elmúlt évben az iráni rezsim nőkkel szembeni diszkriminációs és elnyomó politikája ellen tüntettek. A tüntetők “Nő – Élet – Szabadság”-mottója jól kifejezi Nargesz Mohammadi elkötelezettségét és munkáját – fogalmazott a Nobel-bizottság a nobelprize.org honlapon megjelent indoklásban.
Nargesz Mohammadi nagy árat fizetett a szabadságért és függetlenségért folytatott küzdelméért. Iránban 13 alkalommal vették őrizetbe, a bíróság ötször ítélte el, összesen 31 évi börtönbüntetést és 154 korbácsütést szabtak ki rá. Jelenleg is börtönben van
– ismertette a közlemény.
Az iráni aktivista a 19. nő, aki 1901. óta elnyerte a Nobel-békedíjat.
A díjjal 11 millió svéd korona (368 millió forint) is jár. A Nobel-békedíjat hagyományosan az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján, december 10-én adják át Oslóban.
A nők forradalma
A Nobel-békedíjat bejelentő Berit Reiss-Andersen, a norvég Nobel-bizottság elnöke elmondta: a díj odaítélésekor figyelembe vették, hogy Iránban az elmúlt évben rendkívüli megmozdulások zajlottak, amelyeket sokan forradalomnak tartottak, amit majd még meg kell vizsgálni, de a megmozdulások különlegességét az adta, hogy ez a nők forradalma volt. Ugyanakkor a populáció felének elismerése globális probléma a világ számos országában – hangsúlyozta az elnök.
Iránban tavaly szeptemberben robbantak ki országos tüntetések egy 22 éves kurd nő, Mahsza Amini halálát követően, akit az iráni erkölcsrendészet vett őrizetbe, mert nem az előírásoknak megfelelően viselte a kötelező muszlim kendőt. Amini fogva tartása alatt halt meg, és szemtanúk szerint a hatóságok bántalmazták.
A nobelprize.org portálon megjelent közlemény szerint Nargesz Mohammadi már az 1990-es években, fizikushallgatóként az egyenlőség és a nők jogainak szószólója volt. Tanulmányai befejezése után mérnökként és különböző reformpárti újságok rovatvezetőjeként dolgozott. 2003-ban kapcsolatba került a teheráni Emberi Jogok Védelmezői Központjával, amelyet a Nobel-békedíjas Sirín Ebadi alapított. Mohammadit 2011-ben tartóztatták le először. Két évvel később, miután óvadék ellenében szabadlábra helyezték, a halálbüntetés elleni kampányban kezdett dolgozni. 2015-ben ezért újra börtönbe került. Ekkor kezdett tiltakozó kampányt az iráni börtönökben a politikai foglyokkal, különösen a nőkkel szemben rendszeresen alkalmazott kínzás és szexuális erőszak ellen.
A tavalyi tüntetéshullámot a börtönből támogatta, és szolidaritási akciókat szervezett rabtársai körében. Ezért szigorították fogva tartása körülményeit, megtiltották, hogy hívásokat és látogatókat fogadjon. Mégis sikerült eljuttatnia a The New York Times című amerikai lapnak egy cikket, amelyet Mahsza Amini meggyilkolásának első évfordulóján közöltek. “Minél többünket zárnak be, annál erősebbek leszünk” -fogalmazott.
ENSZ: Azonnal bocsássák szabadon Mohammadit
Az idén Nobel-békedíjjal kitüntetett Nargesz Mohammadi iráni aktivista és újságíró azonnali szabadon bocsátására szólította fel az iráni hatóságokat pénteken az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága (OHCHR).
“Nargesz Mohammadi esete jól mutatja, milyen rendkívüli veszélyek várnak azokra a nőkre, akik az összes iráni emberi jogaiért kiállnak” – áll a szervezet az AFP francia hírügynökségnek küldött levelében, melyben egyúttal az összes, iráni börtönben lévő emberi jogi aktivista szabadon bocsátására szólított fel.
Férje: Az elismerés bátorítás
A Nobel-békedíj még inkább arra fogja bátorítani Nargesz Mohammadit, hogy tovább küzdjön az iráni nők jogaiért – mondta pénteken Tagi Rahmani, Mohammadi férje.
Ez az elismerés igazából “a nők, az élet és a szabadság” díja – tette hozzá Rahmani.
“Ez a díj Irán egész népéé, minden emberi jogi aktivistáé” – szögezte le a kitüntetett Párizsban élő férje. Rahmáni, aki maga is újságíró, hozzátette: “Nargesz és a hozzá hasonlók maguk választották ezt az életet, és ha támogatást kapnak, csak motiváltabbak lesznek, hogy elérjék céljaikat”.
(MTI)
Címlapkép: AFP