Nagy szerencsének tűnik, de börtön járhat érte - így lehet törvényesen megtartani a talált pénzt és egyéb kincseket
Húszezres hever az utcán, elveszített drága napszemüveg a moziban a szék alatt? Értékes (és kevésbé értékes) gazdátlan tárgyak, illetve pénz láttán sokaknak felcsillan a szeme, és örömmel vágják zsebre a zsákmányt. Pedig nagy hibát követnek el, ugyanis “aki idegen dolgot mástól azért vesz el, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsa, lopást követ el” – írja a Btk. 370. §-a. Ha azonban betartjuk a szabályokat, a büntetést is elkerülhetjük, és a talált holmi is a miénk lehet – számolt be a Pénzcentrum.
Még márciusban, a debreceni Ötvenhatosok terén egy férfi pénzt vett fel egy ATM-ből, azonban a bankjegyeket ottfelejtette, amit két férfi észrervett, és eltették az összeget. A bankautomata kamerája mindent rögzített, és a rendőrség a lakosság segítségét kérte az azonosításban, ez ugyanis lopásnak minősül. Az azonosításra végül nem volt szükség, az elkövetők önként feladták magukat.
Ugyanez vonatkozik természetesen minden más automatára is, tehát például a Budapesti Közlekedési Központ által üzemeltetett jegykiadó automatából sem szabad eltenni a nyílásba szorult pénzt. Az automatákban beragadt pénz büncselekményre is utalhat, ugyanis az ORFK szerint a tolvajok által rendszeresen alkalmazott módszer a bankjegykiadó nyílást eltömítése, hogy aztán a sértett távozását követően az így megakasztott bankjegyeket eltulajdoníthassák.
Magyarországon bármit is találunk, kötelesek vagyunk visszaadni azt
A Ptk. 5:55. §-a alapján a találó köteles a talált dolgot a találástól számított nyolc napon belül a dolog elvesztőjének, tulajdonosának, a dolog átvételre jogosult más személynek vagy a találás helye szerint illetékes jegyzőnek átadni
– írta a lap kérdésére az ORFK. Vagyis az is teljesen mindegy, hogy mennyire értékes dologra leltünk.
A jegyzőnél nyilatkozatot kell tennünk arról, hogy igényt tartunk-e később a megtalált pénzre vagy tárgyra, amiről egy igazolást kapunk. A talált dolgokat aztán három hónapig megőrzik, és ha nem derül ki a tulajdonos kiléte, akkor az összeg, vagy a tárgy a megtalálót illeti.
Egy év börtönt is kaphat az, aki csak simán elteszi, amit talál
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (Btk.) 378. § (1) bekezdése alapján, aki a talált dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül a hatóságnak vagy annak, aki elvesztette, nem adja át, illetve a véletlenül vagy tévedésből hozzá került idegen dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül nem adja vissza, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő
– közölte az ORFK.