Működő emberi minivesét növesztettek egy egérben
Vizeletkiválasztásra alkalmas, funkcionáló emberi vese fejlődött emberi őssejtekből egy egérben Manchesterben. Az eredmény nagy lépés lehet a vesebetegségek gyógyítása felé.
A vese humán őssejtekből indult fejlődésnek, majd egy egér bőre alá ültették be a vesekezdeményt, hogy ott növekedjen tovább. Most az emberi vese, emberi vérerekkel szűri az egér vérét.
A Manchesteri Egyetem kutatóinak sikerült először működő vesét létrehozniuk, ők az elsők, akik in vivo (vagyis élő organizmusban) tanulmányozták mesterséges szervük működését. A funkciók ellenőrzéséhez fluoreszcens festéket injektáltak a vesébe, írja az Independent.
Ez még nem egy teljes értékű emberi szerv. Habár működik, de sokkal kisebb. A manchesteri kutatók szervében csak pár száz ún. nefron van, ami a vese működési egysége, míg egy kifejlett humán vesében több millió.
Az őssejtes eljárás nagy előnye, hogy kiküszöböli a kilökődés kockázatát, hiszen a beteg saját sejtjeiből hozzák létre az új szervet. Persze még nagyon messze vagyunk attól, hogy mindenkinek legyárthassuk a saját, mesterséges szerveit. A Manchesteri Egyetem projektje is messze van még a végétől. Ahogy az is problémás, hogy ez egyelőre egy nagyon drága eljárás.
Címlapkép: Spencer Platt/Getty Images