Működik olyan középiskola Magyarországon, ahol több mint hatmillió forint az éves tandíj
Magyarországon egyre népszerűbbek a magániskolák, mintegy 1200 óvoda, általános iskola, gimnázium, szakmunkásképző és főiskola működik 870 alapítvány, egyesület, közhasznú társaság, gazdasági szervezet és magánszemély fenntartásában – írja a zoom.hu, és azt is összeszedte, melyek az ország legdrágább magániskolái.
A 2010-től kezdődő erőteljes központosítás hatására megnőtt a kereslet az alternatív tanrendű iskolák iránt, melyek között vannak állami és alapítványi fenntartású intézmények is. Ezeknek az iskoláknak joguk van eltérni a központi kerettantervtől és szabadon tankönyvet választani, emellett valamivel az áruk is alacsonyabb, mint az üzleti alapon működő magániskoláknak, mivel az alapítványi fenntartású iskolákban az állam a tanulókra jutó költségek egy részét állja.
Alternatív iskolák – havi 30-150 ezer forint
Magyarországon az alternatív iskolák közül a Montessori-, a Waldorf- és a Rogers-módszer alapján működő iskolák a legnépszerűbbek. Tandíj hivatalosan nincs, mivel ezeket az iskolákat alapítványok működtetik, a szülői hozzájárulás viszont mindenhol elvárt.
Ennek összege sok esetben a szülők szociális helyzetéhez van mérve, nagyjából havi 30-150 ezer forint között mozog – egy tanévben így 360 ezer és 1,8 millió forint közötti összeget fizethetnek az idejáró gyermekek szülei.
A Zuglói Waldorf Iskolába például 60 ezer forintba kerül a beiratkozás, majd havi 40 ezer forint hozzájárulási összeget kell fizetni, míg a Carl Rogers Személyközpontú Iskolában a hozzájárulás összege havi 81 ezer forint, ami 11 hónapon keresztül fizetendő.
Nemzetközi magániskolák – határ a csillagos ég
A nemzetközi magániskolák teljes mértékben eltérhetnek a magyar tantervtől, és például az amerikai, brit vagy francia tanrend szerint tanulhatnak a diákok. Itthon egyértelműen ezek a magániskolák számítanak a legdrágábbnak, ahova jellemzően nem is magyar, hanem külföldi gyerekek járnak.
1,5 milliótól 6,4 millióig
A SEK Budapest International School abszolút az elit kategóriába tartozik. Az iskola kínálatában napi két étkezés, iskolabusz, délutáni programok, fesztiválok, családi napok és versenyek is szerepelnek – mindezt 1,5-2 millió forintos éves tandíjért cserébe.
Az intézmény magyar és nemzetközi érettségit is ad diákjainak. A Gustave Eiffel Francia Óvoda, Általános Iskola és Gimnáziumban a tandíj mértéke évfolyamfüggő, minél idősebb egy diák, annál többet kell fizetni az oktatásért. Az egyszeri, 200 ezer forintos beiratkozási díj után 1,5-1,85 millió forint közötti összegbe kerül az éves tandíj.
A Britannica International Schoolban a brit nemzeti alaptanterv szerint oktatnak, de figyelembe veszik a nemzetközi igényeket is. Az éves tandíj összege itt 3,5 és 4,5 millió forint között alakul. Összességében olyan egyetemekre készítik itt fel a hallgatókat, mint az oxfordi vagy a cambridge-i.
A The British International School Budapestnél már 5,8 és 6,4 millió forint közötti összegbe kerül az éves tandíj. Az ott végző hallgatók IB diplomát, vagyis nemzetközi érettségit kapnak. Az American International School of Business Nagykovácsi mellett található, az USA nagykövetsége alapította a követségen dolgozók gyermekeinek. A sportpályákkal, színházi termekkel felszerelt intézményben 5,5 millió az általános iskolai és 6,6 millió forint a középiskolai éves tandíj.