Molnár Csilla ma lenne 50 éves - 'Egy segélykiáltás volt, a süketségünkért te az életeddel fizettél'
Vasárnap lenne ötvenéves Molnár Csilla, Magyarország második szépségkirálynője, aki gyógyszertúladagolásban vesztette életét alig 17 évesen.
Az első hazai szépségversenyt Miss Hungary néven 1929-ben rendezték, majd több mint ötven évet kellett várni a második ilyen eseményre, és csak 1985-ben rendezték meg a következőt, amelynek aztán tragikus vége lett – írja a WMN. A versenyt a Magyar Média Reklám és Propaganda Szolgáltató Vállalat hirdette meg, több mint kétezer lány jelentkezett rá, akik közül a 16 éves fonyódi Molnár Csilla Andreával együtt kiválasztották a tévés döntőbe bejutó 25 indulót. Csilla igazi modellalkat volt a mai ízlés szerint is, de a szépségversenyre csak viccből jelentkezett, szigorú apja tiltása ellenére.
Gyerek volt. Én nem tanítottam meg a felnőtt világra. Azt gondoltam, ha minél tovább gyerek marad, az neki csak jó. Mivel ez a verseny játéknak indult, és egy váratlan győzelem lett ebből. Aztán annyira sűrűsödtek a problémák, hogy utána már nem volt erre lehetőség, korábban kellett volna kezdeni. Amit nem láttam szükségesnek, mert Csilla korábban pontos, megbízható gyerek volt, nem volt semmi probléma vele, és akkor úgy gondoltam, hogy nagyon könnyen átáll a felnőtt világra, de ameddig lehet, addig maradjon meg gyereknek. Mert a gyerekkor a legszebb
– fogalmazott Csilla édesanyja a versenyről készült Szépleányok című dokumentumfilmben. Csilla pedig később arról beszél a filmeseknek, hogy neki itt véget ért a gyerekkora, és már másképp kell viselkednie.
Felnőttként kell viselkednem, nem lehetek ugyanaz, amilyen voltam
– magyarázza a fiatal lány, miközben az osztrák szépségverseny döntőjére utaznak Bécsbe. Ez volt a nyereménye, egy bécsi út, pár üveg pezsgő, és egy egyoldalú reklámszerződés a Centrum áruházzal, nevetségesen alacsony honoráriumokkal.
Barátnője elmondásai szerint Csilla hiába próbálta élni tovább régi életét, megindultak a pletykák, könnyűvérű jelleméről és szerelmi kapcsolatairól terjesztették a híreket. A külseje is megváltozott: haját szőkére festette, erősebben sminkelt, máshogy öltözött – csupa olyan dologot tett, amit korábban tiltott neki édesapja.
Hogy te hány évesnek akartál tűnni, nem tudjuk, mert senki sem kérdezte meg tőled, hogy mit szeretnél. Abban viszont biztos vagyok, sokaknak állt érdekében, hogy ne ismerjék fel benned a gyereket. Nekik nő kellett, nőnek akartak látni. Felnőtt embernek, aki miatt kevésbé kell másnak felelősséget éreznie. Hogy a saját, a televíziónézők, mindannyiunk lelkiismeretét elhallgattassák. Így lettünk mi cinkosok
– olvasható az NLCafé nyílt levelében, amit a halála évfordulója alkalmából írtak a szépségkirálynőnek. Az előnytelen szerződésen és a bécsi kiránduláson túl életnagyságú szobrot is nyertek a lányok, amit Pauer Béla kortárs szobrászművész készített róluk.
A dokumentumfilm végigköveti a folyamatot, ahogy az első udvarhölgy, Kruppa Judit meztelen testéről féltucat férfi gipszlenyomatot vesz, miközben ő majdnem elájul a fizikai igénybevételtől és a kiszolgáltatottságtól
– olvasható a WMN cikkében. A terembe fotósokat is beengedtek, akik később – a lányok engedélye nélkül – egy osztrák szexlapnak adták el az aktokat. A Csilla testéről készült aktszobor a Magyar Nemzeti Galéria tulajdonában van. Az NLCafé így ír a film ezen jelenetéről:
Azt, hogy tárgyként kezeltek benneteket, alátámasztja egy egyáltalán nem jelképes, hanem nagyon is kézzel fogható „megtiszteltetés” is, melyet el kellett viselnetek. Egy szobrász gipszből öntötte ki alakotokat. (…) Az egyik legelképesztőbb momentum az volt, amikor a művész úr – még mielőtt nekilátott e procedúrának – megkért benneteket, vetkőzzetek pucérra, hogy megismerhesse a személyiségeteket.
A méltatlanságok a máltai világversenyen is elérték a magyar szépségkirálynőt, akit eleinte elsőnek szavaztak meg, végül mégis csak a harmadik helyre került mindenféle indoklás nélkül. Csilla később magántanuló lett, majd beleszeretett egy nála 20 évve idősebb, válófélben lévő férfiba, akivel titkolta kapcsolatát.
Én úgy képzelem el, hogy nagyon szégyellhette volna magát előttem, ha egy olyan dolgot csinál, ami az én intelmeim ellenére való, és kiderülne, és én ezt megtudnám. És azt is tudta, hogy én belehalnék abba
– mondja Molnár István, Csilla édesapja, a lánya halála utáni interjúban. Molnár Csilla 1986. július 10-én, egy óra körül harminc darabot vett be édesapja szívgyógyszeréből. Haláltusája közben már hiába kérte édesanyját, hogy mentse meg, nem lehetett rajta segíteni.
Hogy nem meghalni akartál, abban biztos vagyok. Csupán nem tudtál, nem akartál így élni tovább. Egy segélykiáltás volt. A süketségünkért te az életeddel fizettél.
– írja az NLCafé szerzője.