Minden ötödik angol hústermékben olyan állatok DNS-e is benne van, ami a csomagoláson nem szerepel
Egy 2017-es vizsgálat során a brit húsminták negyedében találtak olyan állati DNS-t, aminek a csomagolás szerint egyáltalán nem kellett volna a termékben lennie – számolt be a BBC.
A teszteknek alávetett 665 minta közül – amelyeket Anglia, Wales és Észak-Írország területéről gyűjtött be az FSA, vagyis a brit élelmiszerbiztonsági hivatal (FSA) – 145 darabban fedeztek fel olyan eredetű húst, amit nem tűntettek fel a címkén. A húsokat 487 vállalkozástól, többek között éttermekből és közértekből szerezték be.
A 145 kifogásolt hústermék közül 73 viszonteladóktól származott, 50 minta éttermekből érkezett, és a maradék 22 pedig élelmiszerüzemekből. A minták egy részében négy különböző állat nyomát fedezték fel, sőt, volt olyan hús is, amiben nyoma sem volt annak az állatnak, ami a csomagoláson szerepelt.
A drága húsokkal régóta csalnak
Leginkább a bárányként árult termékeket ütötték fel más húsokkal, valamint a kecske és a marha húsok is gyakran nem azok voltak, aminek árulták. Az idegen DNS-ek többsége tehéntől származott, de ezen kívül gyakori szennyező volt a disznó, csirke, bárány és pulyka is.
A szakemberek szerint a drágább húsárúk olcsóbbra cserélése az ágazat világszerte általános problémája.
Az FSA kihangsúlyozta, hogy a felmérést semmiképp sem szabad reprezentatív kutatásnak tekinteni, ugyanis az intézet több esetben ismerten aggályos forrásokból szerezte be a mintákat.