Mi ez a csodaszer? A quinoa-kisokos
Egzotikus hangzású neve nem véletlen. A messzi Peruból, a Titicaca-tó környékéről származik. Az inkák közt annyira elterjedt, hogy csodaszerként, szent növényként tekintettek rá, és vallási szertartásaikban is előszeretettel használták.
Tény, hogy nagyon egészséges. A modern konyha főleg köretként és salátaként gondol rá. Gluténérzékenyek is fogyaszthatják. Alacsony szénhidrát- és kalóriatartalma miatt az alakjukra vigyázók is büntetlenül ehetik. Sok fehérjét tartalmaz, többet, mint a rizs, és B2 vitaminból is meghatározó mennyiség van benne. Felszívódása lassan és kíméletesen történik, így cukorbetegek számára is ideális. Olyan jótékony élettani hatású, hogy a dietetikusok szuperélelmiszernek tartják.
Elkészíteni egyszerű, mindössze 10-15 percen át szükséges fedő alatt párolni, dupla mennyiségű vízben, tejben vagy mandulatejben. A quinoamagvakat egy keserű ízű anyag, a szaporin borítja, ezért felhasználás előtt áztassuk ki, hogy ettől megszabaduljunk.
Fogyasztható reggelire, hasonlóan a zabkásához: aszalt vagy friss gyümölcsökkel, magvakkal, mazsolával. Salátaként apróra darabolt nyers vagy párolt zöldségekkel a legegészségesebb, de kiválthatók vele a gyors felszívódású köretek is.
Az inkák tudtak valamit: a kínzó migrénes fejfájásra kimondottan javallott quinoát enni, ugyanis magas riboflavintartalma segít azt legyőzni. Ezen kívül felületi sérülésekre, a bőr kezelésére is használták, fertőtlenítő hatása miatt. A fogyni vágyók örömére egy bögrényi quinoa kevesebb, mint kétszáz kalóriát tartalmaz.
Mint mindenre, erre is igaz: bár nagyon hasznos növény, érdemes mértékkel fogyasztani.