Mélytengeri robotokkal vizsgálják a Fekete-tengerben a világ legrégebbi, ép hajóroncsát
A kutatók is meglepődtek, milyen nagy jelentőségű leletre találtak a Fekete-tenger fenekén Bulgária partjainál, 2 ezer méter mélyen. A Fekete-tengeri Régészeti Projekt (Black Sea Maritime Archaeology Project) munkatársai ugyanis egy körübelül 2400 évvel ezelőtt elsüllyedt ókori görög kereskedőhajó roncsait találták meg a mélység alján, ráadásul viszonylag ép formában. A kiemelkedő régészeti kincset modern eszközökkel vizsgálják majd tovább a tudósok – írja a hvg.hu.
We’re revealing the world’s oldest, most intact shipwreck today – lying at the bottom of the Black Sea – part of the fantastic #BlackSeaMap project! pic.twitter.com/OUQsHHEynB
— Prof Alice Roberts (@theAliceRoberts) 2018. október 23.
A roncsot – amelyet a mély vízben tapasztalható alacsony oxigénkoncentráció óvott meg a bomlástól – két távvezérlésű robottal vizsgálják. A hajó teste 23 méter hosszú, és az árbóca, az evezők padja, illetve a kormánylapátja is teljes épségben maradt fenn. Ilyen hajót korábban csak régi ábrázolásokon láthattunk, mint például az alábbi, i. e. körübelül 480-ból származó vázán, amely jelenleg a British Museum birtokában van, és Odüsszeuszt jeleníti meg, ahogy a szirének csábító éneke miatt a hajó árbócához kötözték.
A hajót tovább vizsgálják, hiszen egyelőre még a rakományát sem tudták megnézni. Legutóbb egy 400 éves hajót találtak Portugáliánál, és már az is nagy szenzáció volt, de ilyen régi és ennyire ép leletre bukkani majdnem lehetetlen. Utóljára 2011-ben találtak rá egy i. sz. I. században elsüllyedt, kincsekkel teli roncsra, de a mostani felfedezés ennél több mint 500 évvel régebbi.