Megmutatjuk, mit használj tejföl helyett - külföldön
Ebben a cikkben a tejföl helyettesítéséről szóló értekezést nem egészségügyi (laktóz-intolerancia) vagy speciális étrend (pl. vegán) indokolja. Csak egy egyszerű tény: a huzamosabb ideig külföldön élő magyarok, rákényszerülnek, hogy speciális kutatást folytassanak a gasztronómia területén: sehol máshol nincs ugyanilyen tejföl, mint hazánkban.
A megfogalmazás diplomatikus, hiszen a legtöbb helyen semmilyen tejföl sincs, de ahol van állítólagos helyettesítő termék, ott sem olyan se az állaga, se az íze. Általában ez szokott a gond lenni a helyettesítő termékekkel is, hogy ami savanyú (pl. joghurt), az nem selymes és túl híg, ami pedig selymes (pl. tejszín), az nem savanyú).
Nézzük gyorsan a termékeket, amiket a külföldön élők alkalmasnak találtak a használatra. Általános érvényű, hogy érdemes ragaszkodni a 30% feletti zsírtartalomhoz:
Németország: Schmand;
Ausztria, Svájc: Sauerrahm;
Franciaország: crème fraîche (ez nem egyezik az angol nyelvterületen használt cream fresh-sel! Az előbbiből több fajta van, a sűrűbb állagút kell választani, ha ez számít a felhasználás során);
Finnország: viili;
Görögország: görög vagy török joghurt, esetleg ezek keveréke.
Külföldi blogokon sok segítséget kaphatunk ahhoz, hogy milyen termékeket vessünk be a fájó hiány pótlására, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy milyen ételbe kerül az egyedülálló összetevő.
A tejfölös főzelékekbe nem csak a sűrítőanyag hordozójaként van rá szükség, de a savanyúsága is fontos, ugyanakkor a zsírtartalma okozta selymes lágyságával „összekerekíti” az ízeket. A sütemények tésztájában gyakran fontosabb a zsírtartalom, mint az íz, ilyenkor a tejszín is alkalmas a helyettesítésre, esetleg a joghurt, de akkor több zsiradékot (pl. vaj, margarin) használjunk, mint amennyit a recept ír.