Már 17-en meghaltak abból a több száz nőből, akit tévesen rákmentesnek diagnosztizáltak
Leo Varadkar ír miniszterelnök hétfőn jelentette be, hogy hivatalos vizsgálatot rendelnek el a kormány által finanszírozott, 2010-14 között végzett méhnyakráktesztek ügyében, amelynek során legalább 208 nőt tévesen egészségesnek diagnosztizáltak, írja a New York Times. A kormány felállít egy segélyvonalat, és új tesztek végzésére is lehetőséget biztosít.
A rosszul diagnosztizált nők közül legalább 17-en elhunytak azóta, igaz, a haláluk pontos okát nem tisztázták még. Az esetre a napokban derült fény, és a miniszterelnök azt mondta, “nagyon feldühítette” és “elszomorította” az ügy, amit “íjesztő kommunikációs hibának” nevezett.
Az ír kormány minden érintett nővel kapcsolatba lép, illetve az elhunyt asszonyok családjait is felkeresik, és terveik szerint automatikus kompenzációban részesítik őket. A CervicalCheck program hibája már 2014-ben kiderült egy belső vizsgálat során, ezt azonban nem hoztak nyilvánosságra, és a 208 téves diagnózist kapott nő közül valamiért csupán 46-ot értesítettek.
A botrány a múlt héten bukott ki, amikor a méhnyakrákban szenvedő Vicky Phelan peren kívül 2,5 millió eurós egyezséget kötött a teszteket végző amerikai Clinical Pathology Laboratories nevű céggel.
Phelant 2011-ben a kormány által biztosított ingyenes vizsgálat alkalmával egészségesnek nyilvánították, miközben rákos volt, ami egy újabb, 2014-es teszt alkalmával derült ki. Ekkor felülvizsgálták a 2011-es eredményeit, amiből világosan látszott, hogy már akkor is jelen volt a szervezetében a betegség. Ha helyesen diagnosztizálták volna az asszonyt, akkor 95 százalék esélye lett volna teljes felépülésére. Phelan méhnyakrákja mostanra gyógyíthatatlan stádiumba került, januárban az orvosok hat hónapot jósoltak neki.
Vicky Phelan tárgyalása során arra is fény derült, hogy a tesztek 2014-es felülvizsgátala után a CervicalCheck program munkatársai több esetben is azt tanácsolták az orvosoknak, hogy ne tájékoztassák a tévedésről pácienseiket, mondván az úgysem befolyásolná jelenlegi kezelésüket.
Phelan jogi képviselője elmondta, hogy a teszteket felügyelő kormányzati szerv és az amerikai laboratórium mindent elkövettek azért, hogy védencét az egyezség részeként egy titoktartási nyilatkozat aláírására is rávegyék.
Címlapkép: Thinkstock