Magyarországon még Kínánál és Indiánál is durvább a légszennyezettség
Európai Számvevőszék (ECA) jelentése szerint az uniós tagországok jelentős része nem felel meg a levegőminőségi stadardoknak, egyes kelet-európai országokban pedig különösen rossz a helyzet – írja a Pénzcentrum. A rossz minőségű levegő évente közel 400 ezer korai halálesettel mutat összefüggést, vagyis a légszennyezettség Európában tízszer több halálozást okoz, mint a közlekedési balesetek.
Az uniós források felhasználását ellenőrző szervezet szerint a legnagyobb problémát a részecskeszennyezés vagy kisméretű szálló por, a nitrogén-dioxid, valamint a talajközeli ózon okozza. A jelentés alapján Bulgáriában és más kelet-európai országokban a levegő még a híresen erősen légszennyezett Indiánál és Kínánál is rosszab. Pedig az uniós testület kevésbé szigorú standardokhoz viszonyít, mint az Egészségügyi Világszervezetéi (WH).
Ahogy a fenti diagramon is látható, Csehország, Lettország és Magyarország népességének életét több évvel rövidíti meg a rossz levegőminőség, mint a kínai és az indiai lakosságét. Magyarországon száz lakosra vetítve 1,8 egészséges évet veszítünk el emiatt. Az ECA azt is megjegyezte, hogy a helyzet lokálisan a becsült értékeknél is súlyosabb lehet.
Ugyan az uniós kibocsátási értékek jelentősen javultak az elmúlt évtizedek során, a levegő minősége nem követte ezt, és jelenleg az EU polgárai egészségére a légszennyezettség jelenti a legnagyobb környezeti kockázatot. Az Európai Bizottság a légszennyezettségi határértékek túllépése és a megfelelő intézkedések hiánya miatt májusban hat uniós tagállamot, köztük Magyarországot utalta az Európai Bíróság elé. Hazánk ellen a bizottság már 2008-ban is indított kötelezettségszegési eljárást a a levegőminőség miatt.