Magyarországon jelenleg minden napra jut egy olyan esküvő, ahol az ara még gyermek
Sokan azt gondolják, hogy csak elmaradott régiókban, más kultúrákban jellemző a gyermekkorban kötött házasság, pedig a KSH adatai szerint a jelenség Magyarországon is létezik – írja a WMN gyermekjogász szerzője.
Minden napra jut egy olyan esküvő, ahol az ara nem töltötte be a 18. életévét
Évente átlagosan 300-400 lány köt házasságot gyermekként. 2016-ban pontosan 388 olyan lány állt oltár elé, aki még nem volt felnőtt. A korkülönbség általában nem nagy: a házastársak 17 éss 23 év közöttiek, de sokszor több tíz év is van a házasulandó felek között, mindig a férj javára. 2016-ban a legidősebb vőlegény 61 éves volt, ő egy 17 éves lányt vett el. 2009 óta nem telik el úgy év, hogy 50 év feletti férfi ne vett volna nőül egy 16–17 éves gyereklányt.
A fiatalon házasodó fiúk jóval kevesebben vannak, és soha nem idős menyasszonyt választanak maguk mellé. Átlagosan évente 30–40 tizenéves fiúnak kötik be a fejét, a legidősebb menyasszony pedig 21 éves volt az elmúlt évek során.
A büntetőeljárási adatokból kiderül, hogy mind a mai napig létezik hazánkban olyan, amikor egy család adóssága fejében adja férjhez gyermekét, ahogy a házassággal legalizált prositúció gyakorlata is jól ismert.
A gyermekek házasságát külön engedélyeztetni kell
A magyar jogszabályok szerint a fiatalok 16 éves kortól házasodhatnak, amennyiben az illetékes hatóságok engedélyezik a kérelmüket. Az eljárás során a szülőket is meghallgatja a hatóság, ahol azt vizsgálják, hogy a házasság a gyerek érdekét szolgálja-e, és szabad akaratából döntött mellette. Az engedélyhez háziorvosi igazolás is szükséges, amely tanúsítja, hogy a fiatal “a házasságkötéshez szükséges testi és értelmi fejlettséggel rendelkezik”, és néha még a családvédelmi szolgálat is belép a képbe, akik elbeszélgetnek a párral.
Elképesztő, hogy Magyarországon még létezik egy ilyen jogintézmény, amiben legalább két hivatalos helyen tudnak a gyerek házasságáról – a gyámhivatalban és az anyakönyvvezetőnél –, még orvos is megvizsgálja a gyereket, hogy fizikailag alkalmas-e a házasságra, és amiben szakemberek asszisztálnak valamihez, amiről tudjuk, hogy jó esetben akkor sem a gyerek érdeke, ha egyébként nem kényszer áll a háttérben, hanem egy mindent elsöprő kamaszkori szerelem, illetve egy nemzetiségi szokás vagy rossz kulturális hagyomány
– vélekedik a szerző. Az Európai Parlament szerint a gyermekházasság nem a gyerek érdeke, ugyanis tavasszal a nőjogi bizottságuk elfogadott egy felhívást, miszerint 2030-ra mindent meg kell tenni azért, hogy a kényszerházasság és gyermekházasság eltűnjön Európából.
A szerző szerint azért, mert kényszer nélkül sem jó döntés ilyen fiatalon házasodni. A korai esküvővel általában korai gyermekáldás jár, ami nehezíti az anya oktatási és munkaerőpiaci helyzetét, valamint egészségügyi kockázatai is vannak egy ilyen terhességnek. A statisztikák szerint a nagyon fiatal házasok körében gyakoribb a családon belüli erőszak. “És akkor még csak az objektív hátrányokról és veszélyekről beszéltünk, az egész történet érzelmi-, lelki dimenzióját és kockázatait meg sem említettük” – írja a szerző.