Magyar Péter Karsai Dánielről: Biztos, hogy nem hiába harcolt
Magyar Péter vasárnap este jelentkezett közösségi oldalain a már szokásossá vált “Magyar Infóval“. Az élő bejelentkezést azzal kezdte, hogy kifejezte részvétét Karsai Dániel családjának. Az alkotmányjogász szombat este hunyt el 47 éves korában, miután több mint három éven át hősiesen és méltósággal küzdött az ALS-betegségével.
Magyar Péter elmondta, egyszer találkoztak személyesen, nem sokkal a Partizán-interjú után meglátogatta Karsai Dánielt a lakásán és hosszan beszélgettek. “Akkor is már nagyon rossz állapotban volt fizikailag. Szellemileg és jogászilag egy fantasztikus elmét ismertem meg benne, hosszan beszélgettünk hazánk állapotáról, az ő kétségeiről, a kéréseiről, a harcáról, arról a heroikus küzdelemről, amit folytatott jogászi fronton itthon és később Strasbourgban is” – fogalmazott Magyar.
A Tisza Párt elnöke és az alkotmányjogász ezután többször is váltott sms-eket. “Többször fogalmazott meg velem szemben vagy az én politikai tevékenységemmel szemben kritikát, de azt hiszem, hogy mindig számíthatunk egymásra. Őszintén sajnálom, hogy elveszítette ezt a harcot és a másik harcát is, amit jogi úton folytatott.
Biztos, hogy velünk marad és nem hiába harcolt ezen a területen, rengeteg embernek nyitotta ki a szemét, és egy olyan társasalmi vitát indított el, ami nélküle biztos nem lenne Magyarországon
– fogalmazott Magyar, hozzátéve, biztos, hogy folytatódni fog az egyeztetés mindenféle szinten ezekről az életvégi kérdésekről. “Nyugodjon békében. Nagyon sokan megőrizzük Karsai Dániel emlékét” – mondta.
Az ellenzéki politikusok sorra méltatták vasárnap Karsai Dániel munkásságát, és egymás után érkeztek a politikusok búcsúposztjai, a kormánypárt részéről azonban sokáig mindenki hallgatott.
Gulyás: Karsai Dániel az emberi méltóság kiemelkedő képviselője volt
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter szólalt meg kormánypárti oldalról először, Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott:
“Karsai Dánielt idén júniusig nem ismertem személyesen, csak írásaiból, interjúiból, politikai és alkotmányjogi megnyilatkozásaiból. Már találkozásunk előtt tudtuk mindketten, hogy a legtöbb közéleti kérdésben nem értünk egyet, így az aktív eutanázia megítélésében sem.
Ahogyan azonban ő ezt az ügyet képviselte, egy halálos betegséggel és fizikai erejének drámai fogyatkozásával bátran – sőt gyakran öniróniával – szembenézve, az feltétlen tiszteletet parancsol.
A betegségével együttjáró fizikai nehézségek semmit sem változtattak igényes jogi kifejezőkészségén, amely az egy nemzedéknek előttünk járó jogászprofesszorok legjobbjainak sajátja volt. A vita, amit Magyarországon elindított az emberi méltóság tartalmáról, kereteiről és korlátairól – többek között az ő fellépésének következményeként – halálával nem ér véget. A megrendítő betegsége során tanúsított magatartása is ékes bizonyítéka annak, hogy Karsai Dániel az emberi méltóság kiemelkedő képviselője volt. Nyugodjon békében!” – írta Gulyás Gergely.