Magyar György szerint júliustól bárkit, bármikor megfigyelhetnek
A 444 szúrta ki Magyar György ügyvéd legfrissebb blogbejegyzését, amelyben a szakember arról ír, hogy július 1-én életbe lép a Büntetőeljárásról szóló új törvény (Be.), mely egyik új eleme az ún. előkészítő eljárás. Ennek célja “annak megállapítása, hogy a bűncselekmény gyanúja fennáll-e”.
Mindez azt jelenti – írja Magyar – , hogy az új szabályozás szerint akkor is eljárást indíthatnak valaki ellen, ha nem is áll fenn a bűncselekmény megalapozott gyanúja. Elég lesz, ha valaki „bűncselekmény elkövetőjeként szóba jöhet” – húzza alá az ügyvéd.
Ennek érdekében ügyészi vagy bírói engedélyhez kötött titkosszolgálati eszközöket is bevethetnek.
Aki tehát bűncselekmény elkövetőjeként szóba jöhet – ami már önmagában meglehetősen nehezen értelmezhető fogalom –, számíthat rá, hogy a lakását bekamerázzák, a telefonját lehallgatják, az elektronikus levelezését megfigyelik. De lekérhetik az adóbevallását, a bankszámláján szereplő adatokat, az egészségügyi adatait, s annak is utánanézhetnek, kötött-e házassági vagy élettársi vagyonjogi szerződést
fogalmaz Magyar György a bejegyzésben, hozzátéve, hogy mindezt azzal a személlyel szemben is megtehetik, „akiről megalapozottan feltehető, hogy a bűncselekmény elkövetőjeként szóba jöhető személlyel közvetlenül vagy közvetve kapcsolatot tart”. Az ügyvéd szerint ez meghatározhatatlan kör, hiszen ide tartozhat “az érintett rokonsága, baráti köre, valamennyi szomszédja, mi több, összes munkatársa, de még az alkalmi ivócimborája is.”
Magyar arra is felhívja a figyelmet, hogy a büntetőeljárási törvény azt is írja, hogy “a törvényben meghatározott mentelmi joggal rendelkező személyt gyanúsítottként kihallgatni, vele szemben kényszerintézkedést alkalmazni és vádat emelni csak a mentelmi jog felfüggesztését követően lehet”.
Annak tehát semmi akadálya, hogy például egy parlamenti képviselő esetében megindítsák az előkészítő eljárást
– húzza alá Magyar György.